Koronavirová nákaza může v USA trvat měsíce, varuje Pentagon

Vysoce postavení představitelé Pentagonu dnes uvedli, že rychle šířící se koronavirová nákaza může ve Spojených státech trvat měsíce. Armáda proto bude po dobu, po kterou to bude nutné, pomáhat ve snaze dalšímu šíření zabránit. Informovala o tom agentura Reuters. Koronavirová pandemie si ve Spojených státech dosud vyžádala více než 550 obětí a přes 43.800 lidí se nakazilo.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
doporučujeme

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek řekl, že úřady na konci 15denního preventivního plánu vyhlášeného 16. března zváží, zda by nemohly omezení kvůli koronaviru uvolnit alespoň v místech, která jsou nákazou méně zasažena. V domácích ohniscích onemocnění, kterým je například stát New York, by pak omezující opatření platila nadále. O jejich míře a trvání by rozhodovali tamní guvernéři. Agentura Reuters napsala, že sdělení Trump učinil navzdory tomu, že se nákaza stále rychle šíří a nemocnice se připravují na vlnu s virem spojených těžkých případů a úmrtí.

"Myslím, že bychom měli počítat s tím, že to potrvá nejméně několik měsíců a zavádíme veškerá preventivní opatření, abychom se na to připravili," odpověděl americký ministr obrany Mark Esper na dotaz, jak dlouho bude koronavirová pandemie v USA trvat a jak se do boje s ní zapojí armáda. "Jsem si zcela jist, že nakonec, za několik měsíců, se z toho dostaneme," uvedl Esper na virtuální tiskové konferenci.

Šéf sboru náčelníků americké armády Mark Milley na stejné konferenci řekl, že ačkoliv není jasné, jak dlouho současná pandemie potrvá, dá se na základě modelů z jiných zemí očekávat, že v USA může trvat až do července. Zároveň však doplnil, že modely z jiných států mohou, ale nemusí, poskytnout dobrý odhad pro trajektorii v USA. "Pokud jsou modely aplikovatelné, hovoříme o pozdním květnu či červnu, něco v tomto rozmezí, může to ale trvat až do konce července," připustil.

V pondělí Esper oznámil, že v Pentagonu budou kvůli koronaviru platit zpřísněná opatření. Do budovy nyní chodí pracovat výrazně méně lidí a mnozí pracují z domova a účastní se telekonferencí. Někteří zaměstnanci ministerstva obrany podle něj mohou očekávat, že budou pracovat z domova týdny, možná měsíce.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirová krize: Donald Trump věřil v mírný průběh. Podle kritiků je…

29.03.2020 17:08 Ještě před čtyřmi týdny překypoval americký prezident Donald Trump důvěrou, že pandemie způsobená…

Trump: Vyhlášení karantény v New Yorku není teď nutné

29.03.2020 06:47 Vyhlášení karantény pro oblast New Yorku kvůli šíření koronaviru není v tuto chvíli zapotřebí. V…

Zachování míst, nebo masová nezaměstnanost? Z USA zní jasné doporučení

29.03.2020 00:01 NÁZOR - Ve čtvrtek přišla zpráva, že o podporu v nezaměstnanosti si minulý týden zažádaly více než…

Proč mají USA nejvíc obyvatel nakažených koronavirem? Politolog nabízí…

28.03.2020 22:16 Aktualizováno NÁZOR - V dobách, kdy Spojené státy zasáhne krize, je obecným instinktem země semknout se kolem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama