Koronavirová nákaza může v USA trvat měsíce, varuje Pentagon

Vysoce postavení představitelé Pentagonu dnes uvedli, že rychle šířící se koronavirová nákaza může ve Spojených státech trvat měsíce. Armáda proto bude po dobu, po kterou to bude nutné, pomáhat ve snaze dalšímu šíření zabránit. Informovala o tom agentura Reuters. Koronavirová pandemie si ve Spojených státech dosud vyžádala více než 550 obětí a přes 43.800 lidí se nakazilo.

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek řekl, že úřady na konci 15denního preventivního plánu vyhlášeného 16. března zváží, zda by nemohly omezení kvůli koronaviru uvolnit alespoň v místech, která jsou nákazou méně zasažena. V domácích ohniscích onemocnění, kterým je například stát New York, by pak omezující opatření platila nadále. O jejich míře a trvání by rozhodovali tamní guvernéři. Agentura Reuters napsala, že sdělení Trump učinil navzdory tomu, že se nákaza stále rychle šíří a nemocnice se připravují na vlnu s virem spojených těžkých případů a úmrtí.

"Myslím, že bychom měli počítat s tím, že to potrvá nejméně několik měsíců a zavádíme veškerá preventivní opatření, abychom se na to připravili," odpověděl americký ministr obrany Mark Esper na dotaz, jak dlouho bude koronavirová pandemie v USA trvat a jak se do boje s ní zapojí armáda. "Jsem si zcela jist, že nakonec, za několik měsíců, se z toho dostaneme," uvedl Esper na virtuální tiskové konferenci.

Šéf sboru náčelníků americké armády Mark Milley na stejné konferenci řekl, že ačkoliv není jasné, jak dlouho současná pandemie potrvá, dá se na základě modelů z jiných zemí očekávat, že v USA může trvat až do července. Zároveň však doplnil, že modely z jiných států mohou, ale nemusí, poskytnout dobrý odhad pro trajektorii v USA. "Pokud jsou modely aplikovatelné, hovoříme o pozdním květnu či červnu, něco v tomto rozmezí, může to ale trvat až do konce července," připustil.

V pondělí Esper oznámil, že v Pentagonu budou kvůli koronaviru platit zpřísněná opatření. Do budovy nyní chodí pracovat výrazně méně lidí a mnozí pracují z domova a účastní se telekonferencí. Někteří zaměstnanci ministerstva obrany podle něj mohou očekávat, že budou pracovat z domova týdny, možná měsíce.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Pentagon Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 46 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy