Koronavirová nákaza může v USA trvat měsíce, varuje Pentagon

Vysoce postavení představitelé Pentagonu dnes uvedli, že rychle šířící se koronavirová nákaza může ve Spojených státech trvat měsíce. Armáda proto bude po dobu, po kterou to bude nutné, pomáhat ve snaze dalšímu šíření zabránit. Informovala o tom agentura Reuters. Koronavirová pandemie si ve Spojených státech dosud vyžádala více než 550 obětí a přes 43.800 lidí se nakazilo.

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
doporučujeme

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek řekl, že úřady na konci 15denního preventivního plánu vyhlášeného 16. března zváží, zda by nemohly omezení kvůli koronaviru uvolnit alespoň v místech, která jsou nákazou méně zasažena. V domácích ohniscích onemocnění, kterým je například stát New York, by pak omezující opatření platila nadále. O jejich míře a trvání by rozhodovali tamní guvernéři. Agentura Reuters napsala, že sdělení Trump učinil navzdory tomu, že se nákaza stále rychle šíří a nemocnice se připravují na vlnu s virem spojených těžkých případů a úmrtí.

"Myslím, že bychom měli počítat s tím, že to potrvá nejméně několik měsíců a zavádíme veškerá preventivní opatření, abychom se na to připravili," odpověděl americký ministr obrany Mark Esper na dotaz, jak dlouho bude koronavirová pandemie v USA trvat a jak se do boje s ní zapojí armáda. "Jsem si zcela jist, že nakonec, za několik měsíců, se z toho dostaneme," uvedl Esper na virtuální tiskové konferenci.

Šéf sboru náčelníků americké armády Mark Milley na stejné konferenci řekl, že ačkoliv není jasné, jak dlouho současná pandemie potrvá, dá se na základě modelů z jiných zemí očekávat, že v USA může trvat až do července. Zároveň však doplnil, že modely z jiných států mohou, ale nemusí, poskytnout dobrý odhad pro trajektorii v USA. "Pokud jsou modely aplikovatelné, hovoříme o pozdním květnu či červnu, něco v tomto rozmezí, může to ale trvat až do konce července," připustil.

V pondělí Esper oznámil, že v Pentagonu budou kvůli koronaviru platit zpřísněná opatření. Do budovy nyní chodí pracovat výrazně méně lidí a mnozí pracují z domova a účastní se telekonferencí. Někteří zaměstnanci ministerstva obrany podle něj mohou očekávat, že budou pracovat z domova týdny, možná měsíce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 14:10 Aktualizováno Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Koronavirus: Denní počet zemřelých v USA překonal jarní maximum

03.12.2020 10:59 Do statistik úmrtí spojených s covidem-19 v USA přibylo za středu dalších 3157 lidí, což je…

Je čas dospět. EU se musí stát politickým a vojenským hráčem, apeluje…

03.12.2020 00:01 NÁZOR - Pocit úlevy evropských politických elit ze zvolení Joe Bidena americkým prezidentem byl…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 21:59 Aktualizováno Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama