Trump: USA pozastaví financování Světové zdravotnické organizace (WHO)

Americký prezident Donald Trump oznámil, že dnes přikázal své administrativě, aby dočasně přerušila financování Světové zdravotnické organizace (WHO). Důvodem je podle něj způsob, jakým si WHO počínala při boji s pandemií způsobenou koronavirem.

Přidejte svůj názor 57 komentářů

Trump: USA pozastaví financování Světové zdravotnické organizace (WHO)
doporučujeme

Současné míře nákazy bylo podle něj možné předejít, kdyby organizace nešířila "dezinformace" předkládané Čínou, kde se virus loni objevil poprvé. Spojené státy jsou největším přispěvatelem WHO.

"Dnes jsem nařídil pozastavení financování Světové zdravotnické organizace po dobu, kdy budeme provádět studii ohledně role WHO při špatném zvládání a při skrývání šíření koronaviru," řekl Trump na tiskovém briefingu. Podle jeho slov WHO "selhala ve své základní povinnosti a musí být pohnána k odpovědnosti". Prověrka postupu WHO bude podle Trumpa trvat 60 až 90 dní.

Organizace podle prezidenta nekriticky přijala zprávy o šíření viru v Číně od tamní vlády a chválila Peking za jeho transparentní přístup. WHO se také podle Trumpa dostatečně nesnažila dostat do zasažených oblastí v Číně vlastní experty, kteří by situaci mohli nezávisle zhodnotit. "Jejich pochybení způsobila tolik úmrtí," řekl prezident.

Trump se přitom vyhnul otázkám novinářů ohledně svých vlastních poznámek o čínské transparentnosti ze začátku letošního roku. "Čína pracuje velice tvrdě na potlačení koronaviru. Spojené státy velmi oceňují její snahu a transparentnost," napsal prezident v lednu na twitteru. "Všechno to dopadne dobře. Zejména bych jménem amerického lidu chtěl poděkovat (čínskému) prezidentovi Si (Ťin-pchingovi)," pokračoval.

Trump již minulý týden obvinil WHO, že situaci nezvládla a že je příliš nakloněna Pekingu, který jí přispívá asi desetinu toho co USA. Kritizoval především doporučení organizace, aby země neuzavíraly svoje hranice s Čínou. Právě částečný zákaz vstupu do USA lidem cestujícím z Číny z konce ledna Trump opakovaně předkládá jako důkaz toho, že proti šíření koronaviru včas a dostatečně zasáhl. Kritici dlouhodobě upozorňují, že Trumpova administrativa pandemii v jejích začátcích opakovaně podceňovala.

Rozhodnutí amerického prezidenta dnes kritizoval mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres. Prohlásil, že nyní není vhodný čas na ukončení podpory této agentury OSN, která je podle něj "absolutně zásadní" pro globální boj s koronavirem. Guterres řekl, že různé strany mohou vykládat fakta rozličně, ale že příležitost na zpětné zhodnocení jednotlivých kroků bude teprve tehdy, až pandemie přejde.

Oznámení je další ze série Trumpových kroků, jež směřují proti mezinárodním organizacím a dohodám. Šéf Bílého domu již dříve zpochybňoval vyplácení příspěvků OSN, stáhnul USA z pařížské klimatické dohody a útočil na Světovou obchodní organizaci (WTO).

Podle zdrojů listu The Wall Street Journal je nejnovější rozhodnutí součástí širší snahy americké vlády omezit globální vliv Číny. Spojené státy budou podle Trumpa zasílat finance dříve určené WHO na různé zdravotnické projekty po celém světě. WHO se podle amerického prezidenta musí reformovat, a pokud tak učiní, zváží USA obnovení svých příspěvků.

Zda má prezident pravomoc omezit financování mezinárodní organizace, jakou je WHO, zůstává podle americké rozhlasové stanice NPR nejasné. Demokraté v Kongresu USA tvrdí, že takové oprávnění nemá.

Rozpočet WHO, ze kterého organizace financuje své programy, se skládá z členských příspěvků a darů. Od určité výše se členský poplatek, vypočítaný podle počtu obyvatel a hospodářského výkonu země, platí v amerických dolarech a švýcarských francích. K dvouletému finančnímu období 2020 a 2021 udává WHO, že od USA očekává na příspěvcích 116 milionů dolarů (2,9 miliardy korun) a 118 milionů franků (tři miliardy korun). U Číny je to asi 57 milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a 59 milionů franků (1,5 miliardy korun).

V případě darů má WHO na webu dostupné údaje za rok 2017. Podle tohoto přehledu USA darovaly nad rámec příspěvků 401 milionů dolarů (deset miliard korun) a Čína 10,5 milionu dolarů (259 milionů korun). Druhým největším sponzorem po USA byla tehdy s 325 miliony dolarů (osm miliard korun) Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Spojené státy evidují podle americké Univerzity Johnse Hopkinse přes 600.000 nakažených koronavirem a více než 25.500 obětí onemocnění covid-19, kterou virus způsobuje; v obou statistikách jsou USA nejvíce zasaženou zemí na světě.

Loading...
Vstupte do diskuze (57)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko zablokovalo účty 2000 lidí napojených na narkokartel

03.06.2020 13:08 Mexiko zablokovalo bankovní účty téměř dvěma tisícům lidí a společností napojených podle…

Americká armáda do okolí Washingtonu přesunula 1600 vojáků

03.06.2020 09:11 Americká armáda oznámila, že na základny v okolí hlavního města Washingtonu přesunula zhruba 1600…

Lidé loni zničili 11,9 milionu hektarů tropického lesa

03.06.2020 09:05 V loňském roce se na světě vykácelo nebo vypálilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa. Vyplývá to…

V USA zemřelo s covidem-19 za uplynulých 24 hodin 1081 lidí

03.06.2020 08:17 Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 1081 lidí s covidem-19. S odvoláním na data…

Související:

Právě se děje

Další zprávy