USA překonaly tragický rekord: Za den koronaviru podlehlo 2400 lidí

Růst počtu obětí nemoci covid-19 dosáhl v úterý ve Spojených státech nového maxima. Podle televize CNN bylo po celé zemi ohlášeno nejméně 2405 nových úmrtí, zatímco přibylo dalších více než 26.500 potvrzených případů nákazy koronavirem. USA jsou co do počtu nakažených i mrtvých nejhůře zasaženým státem na světě.

Denní bilance obětí překonala hranici 2000 v USA teprve podruhé, přičemž v žádné jiné zemi dosud překročena nebyla. Dnešní smutný rekord přišel po dvou dnech s výrazně nižším přírůskem počtu zemřelých.

V pondělí činil v USA denní nárůst 1514 zemřelých, předchozí bilance za 24 hodin byla 1920 obětí a té předcházela bilance 2108 mrtvých za den. Dnes oznámené údaje jsou proto částečným zklamáním nadějí, že koronavirová pandemie již po dosažení svého vrcholu v zemi ustupuje.

Ve Spojených státech se koronavirus podle CNN prokázal u bezmála 610.000 lidí, z nichž nejméně 26.033 zemřelo. Agentura Reuters v úterý upozornila, že počet mrtvých v zemi se za jeden týden zdvojnásobil a množství infikovaných je více než třikrát větší než v kterémkoli jiném státě. Deník The New York Times (NYT) hovoří o "explozi" nákazy za posledních šest týdnů a připomíná, že na začátku března evidovali v USA jen 70 infikovaných.

"Úmrtí přibývá, zatímco nemocnice po celé zemi shánějí nedostatkové ochranné pomůcky a policisté napomínají obyvatele, kteří ignorují nařízení o izolaci. Jelikož se čeká, že nebezpečí ještě nějakou dobu potrvá, Američané jsou vyzýváni, aby si na veřejnosti zakrývali obličej, kongresová centra byla proměněna v improvizovaná zdravotnická zařízení a velké letní akce už se začínají rušit," shrnuje situaci NYT.

Město New York, jež je jednou z nejhůře zasažených oblastí v USA, dnes ke svým statistikám zemřelých přidalo více než 3700 obětí covid-19. Jedná se o odhad počtu lidí, kteří nákaze podlehli, ale nikdy nepodstoupili testy na koronavirus. Celkový počet obětí nákazy tím v New Yorku přesáhl hranici 10.000. V přepočtu na počet obyvatel zemřelo ve městě více lidí než v Itálii, která eviduje nejvíce úmrtí na koronavirus v Evropě.

Až na několik výjimek platí podle The New York Times ve všech amerických státech omezení pohybu obyvatel. Někteří guvernéři karanténu vyhlásili skoro před měsícem a nyní začínají lídři států plánovat obnovení provozu v uzavřených továrnách a podnicích. Kalifornský guvernér Gavin Newsom, který v této věci spolupracuje s protějšky v Oregonu a Washingtonu, uvedl, že podmínkou pro uvolňování restrikcí bude mimo jiné pokles počtu hospitalizovaných pacientů s covid-19 a větší dostupnost testů na koronavirus.

Federální vláda v čele s prezidentem Donaldem Trumpem dosud do těchto rozhodnutí příliš nezasahovala a sám šéf Bílého domu v tomto směru v noci oproti pondělní tiskové konferenci zmírnil svou rétoriku. Nejméně do konce dubna platí federální doporučení ohledně omezení společenských kontaktů a podle agentury AP není zřejmé, že by některý z amerických států seriózně uvažoval o uvolnění karantény před 1. květnem.

Nová analýza expertů z Harvardovy univerzity uvádí, že alespoň "přerušovaná" preventivní opatření by mohla být v USA za jistých okolností potřebná až do roku 2022. Tuto potřebu by podle vědců odbouralo nalezení účinného léku nebo vakcíny či "významné" zvýšení kapacit na jednotkách intenzivní péče. Propočty týmu vedeného epidemiologem Marcem Lipsitchem naznačují, že virus SARS-CoV-2 by se při zrušení aktuálních omezení začal poměrně rychle znovu šířit.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 20 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy