Koronavirus jako španělská chřipka? Odbornice dospěly k překvapivým závěrům

NÁZOR - Srovnání stávající pandemií koronaviru s chřipkou, která se světem prohnala v roce 1918, se nevyhnutelně nabízí, konstatují bioložka Marlene Zuková a historička Susan Jonesová z Minnesotské univerzity. V komentáři pro server Los Angeles Times uvádějí, že mezi oběma situacemi skutečně nalezneme zarážející paralely, ale také důležité rozdíly.

Dobrá zpráva

Obě nemoci se světem šířily a šíří šokující rychlostí, poukazují expertky. Připomínají, že na podzim roku 1918 trvalo chřipce jen osm týdnů než zasáhla celé Spojené státy. Obě nemoci mají také výrazně vyšší smrtnost než běžné sezónní chřipky, uvádějí Zuková s Jonesovou. Dodávají, že ve způsobu, jakým se o nemocích informovalo a informuje, hrála a hraje značnou roli politika - v roce 1918 například americké úřady váhaly s nařízením karantény, protože vrcholila první světová válka a chřipka mohla ohrozit vlastenecké vzepjetí a válečné výdaje.  

"Ale ačkoliv jsou tyto podobnosti - a mnoho dalších - skutečné, tohle (koronavirus) není pandemie vašich pradědečků a to je dobře," pokračuje bioložka s historičkou. Vyzdvihují, že v roce 1918 nikdo netušil, co nemoc působí, a byť byla existovala představa, že prodělání nemoci může přeživší vybavit imunitou vůči budoucí nákaze a že proti některým nemocem lze očkovat, ani nejlepší vědci o virech mnoho nevěděli a bez chápání příčiny nemoci jednali naslepo.

Vědci tak zoufale testovali "vakcíny" a "léčbu" tak, že stovkám tisíc dělníků, vojáků a dalších lidí vpichovali směs mrtvých bakterií z márnic a laboratoří, nastiňují odbornice. Vysvětlují, že bakterie používali proto, že během předchozí chřipkové epidemie v 90. letech 19. století mikrobiolog Richard Pfeiffer izoloval "Pfeifferův bacil", který podle něj nemoc působil. Mýlil se však, jelikož tato bakterie se pouze přidávala k viru, který devastoval plíce.

Dnes nejenže víme, že covid-19 působí virus, ale vědci již zmapovali jeho genom a získali klíčové informace pro vývoj účinné vakcíny a léku, upozorňují Jonesová a Zuková. Za druhý rozdíl označují skutečnost, že navzdory vyšší smrtnosti obou pandemií, než je typické pro sezónní chřipku, se liší skupiny, které umíraly a umírají.

"Sezónní chřipka je zpravidla nejsmrtelnější pro malé děti a starce," pokračují expertky. Dodávají, že chřipka z roku 1918 zasáhla právě tyto skupiny, ale spolu s tím zabíjela i lidi ve věku 20-40 let, zatímco virus SARS-CoV-2 je nebezpečný především pro staré, mnohem méně pro mladé dospělé a ještě méně pro děti.

Zkušenost nás neochrání

Abychom pochopili vysokou virulenci chřipky z roku 1918, je dobré se na situaci podívat z pohledu samotného viru, konstatují bioložka a historička. Vysvětlují, že viry se vyvíjejí stejně jako všechny ostatní živé bytosti a aby šířily své geny, musejí cestovat z jednoho nakaženého na druhého, přičemž ve většině případů u hostitele vyvolají onemocnění, které ale není tak závažné, aby mu znemožnilo pohybovat se a šířit dál nemoc - právě z toho virus těží, protože zneschopněný a izolovaný hostitel jej nemůže šířit dál.

Evropané a Američané v roce 1918 ovšem nežili v běžných podmínkách a extrémní koncentrace lidí v zákopech a transportech první světové války z pohledu viru znamenala, že nevadilo, pokud nákaza hostitele okamžitě zabila, protože doslova o pár centimetrů dál byla nová oběť, uvádějí akademičky. Připomínají, že právě kvůli tomu se podle některých vědců chřipka z roku 1918 vyvinula v tak ničivou nemoc i pro mladé, zdravé jedince.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Po válce, kdy koncentrace lidí opadla, se virus musel vrátit k hostitelům, kteří se nepohybovali v tak přelidněném prostředí, a vysoká virulence pro něj již nebyla evolučně žádoucí, poukazují Zuková a Jonesová. Doplňují, že zatím není jasné, jak současné prostředí mění koronavirus a jeho smrtnost, ale je jisté, že evoluce sehraje svou roli.

"A konečně, rychlost vědecké komunikace se dramaticky změnila," pokračují odbornice. Připomínají, že v roce 1918 se zprávy nejrychleji šířily telegrafem a novou bezdrátovou technologií, rádiem, ale vědci a lékaři většinou publikovali své výsledky v časopisech, jejichž tisk a distribuce trvaly měsíce, zatímco v prosinci 2019 čínští vědci sdíleli své genové rozbory viru SARS-CoV-2 na internetu v řádu hodin, laboratoře po celém světě na základě těchto dat zahájily vývoj vakcíny a jakmile se objeví řešení krize, bude téměř okamžitě sdíleno se světem.

To neznamená, že každý se chová nesobecky - vědci i státy soupeří v mnoha sférách a uchylují se ke kontraproduktivním krokům -, ale dá se věřit, že způsob, jakým je tato pandemie řešena, změní naší reakci na podobné hrozby v budoucnu, soudí Zuková a Jonesová. "Pokud jste zažili jednu pandemii, zažili jste...jednu pandemii," citují slova epidemiologa Adama Kucharského a vysvětlují, že naše zkušenosti s chřipkou roku 1918 tedy neznamenají, že nejsme odsouzeni k opakování tehdejší situace.

Související

Ilustrační foto

Epidemie chřipky v Česku je poblíž svého letošního vrcholu

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se epidemie chřipky nachází poblíž svého letošního vrcholu. V minulém týdnu bylo v České republice 1901 případů nemocných na 100 000 obyvatel, s ještě vyššími čísly v některých krajích, jako je Jihomoravský, Pardubický nebo Karlovarský.

Více souvisejících

chřipka Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy