Koronavirus mění etiketu: Namasté, ruka na srdci nebo vulkánský pozdrav?

Potřesení rukou? To se nedoporučuje. Ťuknutí pěstí o pěst? Příliš kontaktní. Polibek na tvář? Rozhodně ne. Dokonce i šťouchnutí loktem do lokte je příliš osobní, uvedl generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO).

Lidé

Zatímco vstupujeme do časů, kdy si od sebe na veřejnosti raději držíme odstup, Američané rychle přehodnocují svůj postoj k nejzákladnější formě společenské etikety - pozdravu, napsal list Los Angeles Times.

Nebude to ale snadné. Potřesení rukou a objetí jsou v naší kultuře tak zakořeněné, že jde téměř o reflex. A zadržet kterékoli z těchto gest, především při setkání s příbuznými, přáteli a dokonce i s kolegy, může vyznít chladně a dokonce až nepřátelsky.

zdroj: YouTube

Pandemie koronaviru už přiměla veřejné zdravotní autority, aby ve vší vážnosti navrhly jiné formy pozdravu vylučující osobní kontakt. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus doporučuje hinduistický pozdrav namasté, který zahrnuje spojení dlaní k sobě s prsty mířícími nahoru a přitažení dlaní k srdci.

"Namasté" znamená "klaním se ti". V Indii, Bangladéši, Nepálu, Thajsku a dalších částech jihovýchodní Asie se tento pozdrav používá při vítání nebo loučení, a také jako způsob poděkování. Pohyb s mírnou úklonou, při němž se sepjaté dlaně přitáhnou k srdci, se nazývá andžali mudra. Tímto pozdravem se člověk obrací k božské podstatě skryté v člověku, kterého oslovuje.

"Je to způsob, jak dát najevo, že moje božská podstata vidí a uctívá božskou podstatu ve vás," řekla Suhag Shuklaová, výkonná ředitelka Hinduistické americké nadace ve Filadelfii.

Mnoho světových vůdců v posledních dnech přestalo podávat ruku a místo toho se rozhodli začít používat toto gesto. Patří mezi ně například britský princ Charles, který tímto způsobem vítal hosty na recepci britského Společenství.

zdroj: YouTube

A izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval obyvatele země, aby ho začali používat ve snaze zmírnit šíření koronaviru.

Ale změnit zvyky může být těžké. Než americký prezident Donald Trump promluvil v pátek k národu, aby oznámil celonárodní stav nouze, potřásl si rukou s řadou oficiálních činitelů.

zdroj: YouTube

Bezkontaktní pozdrav je obzvlášť těžký pro obyvatele v některých částech Evropy a Latinské Ameriky, kde je polibek - a někdy i dva nebo tři - na tváře nebo do vzduchu vedle tváří běžným vyjádřením přátelství i mezi novými známými.

"V Kolumbii jsme velmi vřelí," řekl před nedávnem kolumbijský ministr zdravotnictví Fernando Ruiz. "Rádi se zdravíme polibkem. To je skvělé - ale měli bychom s tím alespoň na tři měsíce přestat."

Lidé v zemích s muslimskou většinou obyvatel mají širokou škálu způsobů, jak se zdravit. V Íránu mezi ně patří líbání na tváře. V konzervativnějších částech této země je ale běžnější si položit s úklonou pravou ruku na srdce.

"Muslimové si pokládali pravou ruku na srdce už od dob proroka Mohameda v sedmém století," řekl Craig Considine, který přednáší na Riceově univerzitě o záležitostech spojených s islamofobií a vztazích mezi křesťany a muslimy.

"Epidemie, jako je tato, v nás může probudit lidskost," dodal Considine. "Svým způsobem eliminuje všechny stereotypy, které máme o tom, jak se různé skupiny chovají, a co dělají. Je to hygienické, ale co je důležitější, je to také projev respektu a náklonnosti."

Minulý týden byla vyfotografována švédská velvyslankyně v Kosovu, jak si klade ruku na srdce. V Evropě je použití tohoto gesta významné, protože v nepříliš vzdálené minulosti byli muslimové právě za ně ostrakizováni. Například v roce 2018 si muslimka ve Švédsku položila ruku na srdce, místo aby ji podala svému protějšku při pracovním pohovoru. Ten ihned pohovor ukončil, ale žena následně vyhrála stížnost za diskriminaci.

V roce 2016 Švýcarsko zastavilo naturalizační proces rodině dvou dospívajících muslimských mladíků, kteří odmítli podat ruku učitelce. V roce 2018 Francie odepřela občanství Alžířance, která během naturalizační ceremonie odmítla podat ruku úředníkovi.

Jako alternativa tradičních pozdravů se nyní navrhuje také úklona, která má své kořeny jak v Asii, tak v Evropě. Může sahat od prostého sklonění hlavy až po ohnutí celého trupu a stejně jako některá gesta rukou i tento čin může vyjadřovat řadu dalších emocí včetně úcty, vděčnosti nebo lítosti.

Zatímco někteří hledají tradiční způsoby pozdravu, jež se v některých zemích používaly stovky i tisíce let, jiní se inspirují fiktivním vesmírem. Milióny fanoušků seriálu Star Trek tento vulkánský pozdrav důvěrně znají - stačí zvednout dlaň s malíčkem a prsteníčkem odtaženým od prostředníčku, ukazováčku a palce. Obvykle ho provází i přání: "Žijte dlouho a blaze."

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 17:55 Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Související:

Právě se děje

reklama