Koronavirus: Přes 130 tisíc obětí v USA. Stále jsme po kolena v první vlně, tvrdí Fauci

Ve Spojených státech už je nemoci covid-19 připisováno více než 130.000 úmrtí. Bilance epidemie vystoupala na přibližně 130.300 obětí přesně pět měsíců po první smrti, kterou v USA podle lékařů způsobil koronavirus.

Policie USA, autor: Julian Wan
doporučujeme

Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) bylo v zemi v pondělí zaznamenáno bezmála 45.000 nových nákaz, deník The New York Times (NYT) hovoří o dalších 47.362 případech. Epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci uvedl, že USA jsou stále "po kolena" v první vlně epidemie.

Nový denní součet nákaz je o něco nižší než čísla z konce minulého týdne, průměr za posledních sedm dní ale i v pondělí vzrostl a dostal se na úroveň 50.000 potvrzených infekcí. Jasně nejvyšší na světě zůstává také celková americká bilance obětí, v tomto případě ale trend od dubnového vrcholu neustále klesá. Poslední tři dny bylo hlášeno vždy méně než 400 úmrtí s covidem-19.

V některých státech už jsou zdravotnické systémy kvůli novému náporu infekce pod velkým tlakem. Podle televize CNN nově hlásilo naplnění svých kapacit intenzivní péče 43 nemocnic na Floridě, přičemž v další třicítce tamních zařízení byla obsazenost na 90 procentech nebo vyšší. Problémy má také Arizona, Texas a Severní a Jižní Karolína.

Ve 40milionové Kalifornii za poslední dva týdny počet lidí hospitalizovaných kvůli covidu-19 stoupl o polovinu na celkových asi 5800, informoval v pondělí guvernér Gavin Newsom. Nejlidnatější americký stát podle agentury Reuters oznámil na 11.500 nových případů infekce; koronavirem se mimo jiné nakazila členka místního zákonodárného sboru. Jeho sídlo bylo následně uzavřeno kvůli "hloubkovému čištění".

Skoro polovina amerických států s ohledem na stoupající denní bilanci pozastavila uvolňování preventivních opatření nebo restrikce opět zpřísnila, na mnoha místech se zavádí povinné nošení obličejových roušek. Epidemiolog Fauci v novém rozhovoru zhoršení situace spojoval právě s rušením omezení.

"Měli jsme (na přelomu května a června) průměrně kolem 20.000 nových případů denně. A pak různé okolnosti spojené s tím, že se různé státy a města snažily znovu otevírat,... vedly k situaci, kdy máme rekordní počty případů," řekl. "V rozmezí půldruhého týdne se nám skoro zdvojnásobily počty případů. Stále jsme po kolena v první vlně (epidemie)," pokračoval. Dodal, že slovo "vlna" je vlastně v daném kontextu zavádějící, protože americká bilance po prvním vrcholu nespadla na "výchozí" hodnoty.

V souvislosti s epidemií americká média opakovaně mluví o nerovnoměrném dopadu nákazy na příslušníky různých ras. NYT nově na základě dat amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zmapoval, že mezi černochy a obyvateli s kořeny v Latinské Americe je výskyt potvrzených případů infekce více než dvojnásobný oproti bělošské populaci. Na každých 10.000 Hispánců připadalo 73 s pozitivním nálezem, u černochů to bylo 62, zatímco u bělochů 23.

Autoři při tvorbě "dosud nejpodrobnější analýzy rasových nerovností koronaviru" vycházeli z údajů o 1,5 milionu lidech, kteří covid-19 prodělali. CDC tyto údaje nezveřejnilo, poskytlo je až po žalobě NYT odvolávající se na zákon o svobodném přístupu k informacím.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Karolínu zasáhlo zemětřesení, bylo nejsilnější od roku 1916

09.08.2020 18:17 Americkou Severní Karolínu dnes zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let. Otřesy byly…

Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

09.08.2020 15:15 Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském…

"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

09.08.2020 08:48 Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o…

Šéf Pentagonu: USA sníží počet vojáků v Afghánistánu do listopadu pod 5000

09.08.2020 08:15 Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama