Koronavirus se může šířit kapénkami i aerosolem, hlásil CDC

Koronavirus se může běžně šířit kapénkami i malými částicemi, jako jsou ty obsažené v aerosolu. V aktualizovaných pokynech to uvedlo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které ale později uvedlo, že teprve navrhované změny doporučení byly zveřejněny omylem.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco kapénky se šíří hlavně při kýchání či kašlání, aerosol vzniká i při dýchání. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes potvrdila, že nezměnila stanovisko ohledně šíření koronaviru v aerosolu, pro které neexistuje žádný nový důkaz.

Dosavadní pokyny CDC uváděly, že se koronavirus šíří hlavně blízkým kontaktem mezi lidmi na vzdálenost do 1,8 metru a "kapénkami, které vznikají, když nakažená osoba zakašle, kýchne nebo hovoří".

Verze, kterou podle CNN zdravotnické středisko zveřejnilo v pátek, nadále uvádí, že nejčastěji se nákaza šíří kontaktem, dodává ale, že se virus SARS-CoV-2 šíří i "kapénkami nebo malými částicemi, jakou jsou ty obsažené v aerosolu, které vznikají, když nakažená osoba zakašle, kýchne, zpívá, hovoří nebo dýchá".

Částečky mohou způsobit podle nové verze pokynů CDC infekci, pokud se někomu dostanou do "nosu, úst, dýchacích cest a plic". Podle střediska přibývá důkazů, že se kapénky a jiné částečky přenášené vzduchem mohou šířit na vzdálenost až 1,8 metru, například při zkouškách pěveckých sborů, v restauracích nebo posilovnách. "Obecně vnitřní prostory bez dobrého větrání zvyšují riziko," uvádí se v pokynech.

Krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan dnes zdůraznil, že pokyn CDC o šíření koronaviru byl teprve ve fázi návrhu a mezitím byl stažen. "Jistěže jsme nezaznamenali žádný nový důkaz a náš postoj k tomu zůstává stejný," řekl Ryan na dnešním brífinku.

WHO se podle Ryana stále domnívá, že koronavirová infekce se primárně šíří kapénkami, ale že v přelidněných uzavřených prostorech s nedostatečným odvětráváním může nastat přenos aerosolem. "Na základě důkazů se stále domníváme, že existuje široká škála způsobů přenosu," řekl Ryan.

CDC zatím doporučovalo, aby lidé udržovali rozestupy zhruba 1,8 metru, myli si ruce, pravidelně čistili a dezinfikovali povrchy a zakrývali si ústa a nos rouškou, pokud jsou v kontaktu s ostatními. V pátek dodalo, že by lidé měli zůstávat co nejvíce doma, izolovat se, pokud pocítí příznaky nemoci, a používat čističky vzduchu, aby ve vnitřních prostorách snížili množství vzduchem přenášených choroboplodných zárodků. Roušky by přitom neměly být náhradou za jiná preventivní opatření.

CDC změnila také pasáž o nakažených bez příznaků. Podle starší verze "někteří lidé bez příznaků možná virus šíří", zatímco v aktualizované verzi se uvádí, že "lidé, kteří se nakazili, ale nevykazují příznaky, mohou šířit virus".

Stanice CNN upozornila, že američtí vědci usilovali o změnu pokynů CDC ve vztahu k přenosu viru vzduchem několik měsíců. Už v dubnu skupina vědců upozornila Bílý dům, že se koronavirus šíří nejen při kýchání a kašlání, ale i při mluvení a možná i dýchání. Profesor Marylandské univerzity Donald Milton, spoluautor jedné z výzev k aktualizování pokynů CDC, v neděli uvedl, že je jejich nová verze významným zlepšením. "Povzbudilo mě, že CDC věnuje výzvám pozornost a drží krok s vědou. Důkazy se vrší," řekl Milton.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Trumpovi jsem se zmýlil, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou…

25.10.2020 22:02 Aktualizováno NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Biden obvinil Trumpa, že kapituloval před pandemií covidu

25.10.2020 21:56 Kandidát demokratů na prezidenta Spojených států Joe Biden dnes obvinil prezidenta Donalda Trumpa,…

Politolog: Výsledek amerických voleb asi nebude hned jasný

25.10.2020 15:48 Do amerických prezidentských voleb zbývá zhruba týden. Ale vzhledem k pandemii nemoci covid-19 v…

ANALÝZA: Klíčové momenty závěrečné prezidentské debaty Biden vs. Trump

25.10.2020 13:17 Úřadující prezident Donald Trump a bývalý viceprezident Joe Biden se ve čtvrtek naposledy utkali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama