Koronavirus ukončí éru neoliberalismu? Volný trh nás nespasí, tvrdí profesor

NÁZOR - Spolu s tím, jak se ve světě šíří koronavirová krize, je stále jasnější jedno ponaučení: trhy jsou extrémně křehké a zoufale potřebná pomoc nepřijde ze soukromého sektoru, ale od států. Tvrdí to sociolog Francesco Duina, profesor z americké Bates College.

Krize vyvrací Reaganovo motto

Stoupenci neoliberalismu a konzervativní ekonomové v posledních desetiletích tvrdí, že trh dokáže vyřešit téměř každý problém, kterému společnost čelí, připomíná akademik. "Vláda není řešením našeho problému, vláda je problém," cituje slavný inaugurační projev amerického prezidenta Ronalda Reagana z ledna 1981, který navazoval na politiku britské premiérky Margareth Thatcherové.

Uvedený princip je od té doby motorem vnitřní politiky ve Spojených státech, Evropě i většině rozvojových zemí, upozorňuje profesor. Dodává, že více než generaci žijeme ve světě, který lze označit za neoliberální.

Současná zdravotní krize ale podle sociologa ukazuje opak, protože velké podniky - od aerolinek po energetiku - se obracejí na vlády s žádostí o finanční podporu, malé formy doslova žadoní o bezúročné půjčky, daňové úlevy a otevřené finanční dotace a banky v obavě z úvěrové krize chtějí těžit z nižších úrokových sazeb nastavených centrálními bankami.

"Těžko si představit, kde by byly hluboce zadlužené evropské země a firmy bez nedávných masivních zásahů Evropské centrální banky do (prodeje) státních a firemních dluhopisů," pokračuje Duina. Dodává, že ohromný propad na akciových trzích nutí všechny vzhlížet záchranným opatřením vlád a EU, nikoliv k soukromému sektoru, navíc jsou to vlády, nikoliv soukromé společnosti, kdo koordinuje zdravotnickou odpověď na aktuální krizi.  

Ve Spojených státech se pozornost zaměřuje na státní a federální úřady, v Evropě na místní a unijní úřady, deklaruje sociolog. Podotýká, že také v Číně, Jižní Koreji, Japonsku, Singapuru a dalších asijských zemích jsou to opět vlády, nikoliv soukromé firmy, které mobilizují k řešení problému.

"Státy, nikoliv trhy jsou zdrojem řešení," pokračuje profesor. Netvrdí sice, že farmakologické firmy a další ekonomičtí aktéři nakonec také neprokážou svou užitečnost, především pokud jde o vývoj vakcíny a léků na covid-19, ale situace podle něj ukazuje, jak se mýlili ti, kteří považovali větší pomoc vlády ekonomice a společnosti obecně za nedůležitou.

Koronavirová krize jasně demonstruje, že i ty nejsilnější soukromé firmy jsou zranitelné a že trhy ze své podstaty postrádají koordinační schopnost potřebou k řešení krizí, deklaruje Duina. Připomíná, že lidé se obracejí na veřejné činitele, nikoliv na manažery a ředitele soukromých společností.

Krátká paměť

Předchozí krize, jako ta finanční v letech 2007-2008, ukázala podobnou věc, protože i tehdy přišlo řešení ze strany státu, uvádí sociolog. Doufá, že až se svět dostane z aktuální krize, tato lekce nebude zapomenuta. "Paměť je ale krátká a mnozí budou inklinovat k návratu k zavedenému paradigmatu," píše Duina. Přesně to se podle něj stalo po roce 2008, kdy došlo k oslabení mnoha klíčových vládních iniciativ a bankám se nakonec podařilo snížit regulaci, které jsou vystaveny.  

Tentokrát je třeba jednat jinak a připustit, že i v dobrých dobách jsou trhy křehké, nabádá profesor. Doporučuje proto s předstihem posilovat státní struktury, programy a fondy pro výzvy, které nevyhnutelně přijdou, a koncipovat je dlouhodobě.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Kupříkladu podpora v nezaměstnanosti by měla být nastavena na velké krize, které trvají spíše roky než měsíce, a poskytovat dávky, které se blíží plné mzdě, nebo se z nich dá alespoň vyžít, nabádá sociolog. Soudí, že by měla být zavedena i štědrá nemocenská podpora.

Vládní úřady by měly v dobrých dobách navázat silné partnerství se soukromým sektorem, aby se připravily na koordinovanou akci v dobách krize, domnívá se akademik. To by podle něj mělo zahrnovat rekvalifikační programy, které poskytují přímé státní pobídky pro zaměstnavatele, aby přijímali nezaměstnané, stejně jako praktické programy pro vysokoškolské studenty, které by sponzoroval stát, což úspěšně funguje například ve Francii a Dánsku.

Je nutné výrazně posílit kapacitu klíčových vládních úřadů, které řeší například nezaměstnanost, aby dokázaly zvládat prudký nárůst žádostí v krizi, nikoliv pouze za běžné situace, domnívá se Duina. Stejně tak volá po revizi a zlepšení postupů, podle kterých se vyrábějí a distribuují klíčové zásoby v době krize.  

Regulace by měla přimět komerční společnosti i neziskové organizace, aby si vytvářely rezervy zdrojů pro špatné časy, které mohou trvat dlouhé měsíce, doporučuje sociolog. Konstatuje, že například provozovatelé pečovatelských domů či fast-foodové řetězce by měly povinně přispívat do společného pojištění, které by jim v případě drtivého propadu umožnilo udržet provoz více než měsíc.

Stejně tak je podle profesora žádoucí lepší mezinárodní spolupráce. "Jedno z velkých ponaučení vyplývající z pandemie covid-19 zní, že kolektivní akce je jediná věc, která oživí ekonomiky a zadrží virus," píše Duina. Nevěří, že takové akce je schopen sám trh.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomická krize Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 4 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 8 hodinami

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy