Koronavirus v USA dál láme rekordy, v Miami je noční zákaz vycházení

Některé části Spojených států hlásí i dnes rekordní počty nových nákaz koronavirem a rostoucí vytíženost nemocnic. V Arizoně podle televize CNN množství volných lůžek na jednotkách intenzivní péče kleslo pod desetinu celkové kapacity, hospitalizace jsou na dosavadním maximu také v Severní Karolíně, která za poslední den zaznamenala rekordních 2099 pozitivních testů na virus SARS-CoV-2.

Miami
doporučujeme

Úřady a odborníci vyzývají Američany ke zdrženlivosti v souvislosti s nadcházejícími oslavami Dne nezávislosti, největší město na Floridě den před ním vyhlásilo noční zákaz vycházení.

Lidé v Miami by se až do odvolání neměli na veřejnosti pohybovat mezi desátou hodinou večer a šestou ráno, oznámilo dnes vedení okresu Miami-Dade. Zároveň byla prodloužena uzavírka kasin a dalších zábavních podniků, která měla původně dnes skončit.

Den poté, co místní ministerstvo zdravotnictví poprvé za dobu pandemie covidu-19 oznámilo přes 10.000 nově zjištěných nákaz, přibylo na Floridě bezmála 9500 evidovaných nakažených. Jihovýchodní stát je jedním ze 40 amerických států, kde v posledních dnech růst počtu infekcí zrychluje, píše agentura AP. Od zdravotnických činitelů a politiků napříč USA zaznívají varování ohledně oslav sobotního svátku, který za normálních okolností provázejí ohňostroje, průvody a nejrůznější večírky.

Většina velkých i menších měst veřejné oslavy Dne nezávislosti kvůli novému růstu epidemie zrušila, napsal deník The New York Times (NYT). Několikatisícový dav se ale očekává pod horou Mount Rushmore v Jižní Dakotě, v níž jsou vytesány obří portréty čtyř bývalých prezidentů USA, kde bude dnes večer (v noci na sobotu SELČ) ohňostroji přihlížet i americký prezident Donald Trump. Účastníci nebudou muset udržovat rozestupy ani mít zakryté obličeje.

Jižní Dakota je jedním z mála amerických států, kde se počty nových nákaz několik týdnů drží na relativně nízké úrovni. To nelze říct o Alabamě, která dnes stejně jako Severní Karolína oznámila rekordní přírůstek bilance nakažených. Ve státě se zhruba pěti miliony za den přibylo 1754 nálezů koronaviru. V Arizoně, kde byl v červnu nárůst počtu infekcí nejdramatičtější, bylo dnes obsazených 1520 lůžek na jednotkách intenzivní péče, přičemž zhruba v polovině případů šlo o pacienty s covidem-19. V místních nemocnicích bylo k dispozici ještě asi 150 volných lůžek.

Ačkoli prezident Trump neustále tvrdí, že za rekordními nárůsty statistik v USA stojí stále větší množství prováděných testů, odborníci a i někteří vládní činitelé vidí vývoj z posledních týdnů jako známku vzestupu epidemie. Ve více než dvaceti státech úřady pozastavily uvolňování karanténních opatření či dokonce některé restrikce obnovily.

Situace také výrazně mění přístup některých států a politiků k nošení roušek, které na jaře v USA nebylo příliš rozšířené. Nyní jej podle médií nařizuje už dvacítka států, v dalších se povinné zakrývaní úst a nosu zavádí na lokální úrovni.

NYT v této souvislosti píše o "náhlém" názorovém obratu představitelů Republikánské strany. "Republikánští guvernéři a další spolustraníci se najednou snaží šířit jiné poselství, v době kdy pandemie tvrdě zasahuje jejich domovské státy," napsal deník. Roušky nyní propaguje viceprezident Mike Pence či lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell a přístup zřejmě mění i prezident Trump, který tento týden řekl: "Roušky plně podporuji. Myslím, že roušky jsou dobré."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA umožní naočkovaným účastnit se menších sešlostech bez roušek

08.03.2021 21:23 Lidé plně naočkovaní proti covidu-19 si mohou bez roušek užívat menší sešlosti s dalšími již…

Milionům dívek hrozí kvůli pandemii dětský sňatek, obává se UNICEF

08.03.2021 18:15 Pandemie onemocnění covid-19 by mohla v důsledku znamenat až deset milionů dětských sňatků navíc do…

Venezuelané už jsou unavení z Madura i z Guaidóa, ukázal průzkum

08.03.2021 17:36 Venezuelané už jsou unavení z politiky autoritářského prezidenta Nicoláse Madura i neúspěšné snahy…

Rusko chce dle USA znevěrohodnit západní vakcíny; Kreml to popírá

08.03.2021 12:15 Ruské zpravodajské služby vedou kampaň s cílem podrýt důvěru americké veřejnosti vůči vakcíně proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama