Koronavirus: Podle JHU se nakazilo přes 35 milionů lidí, WHO uvádí mnohem vyšší čísla

Koronavirus se celosvětově prokázal už u více než 35 milionů lidí. Vyplývá to z údajů na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně. Hranice 34 milionů nakažených byla podle JHU překročena 1. října. Odhad WHO je výrazně vyšší než počet potvrzených případů nemoci covid-19.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou Spojené státy, Indie a Brazílie.

Co do celkového počtu nakažených se podle JHU na špici pomyslného žebříčku nadále drží Spojené státy, které v celkovém počtu překonávají Indii o asi 900.000 potvrzených infekcí. Třetí Brazílie pak registruje od jara dohromady více než 4,9 milionu pozitivních testů na koronavirus.

Počty nakažených se v posledních týdnech zvyšují průměrně o asi 280.000 denně, milion případů tak přibývá za necelé čtyři dny. Hranici 30 milionů infikovaných svět překonal 17. září.

S výrazným nárůstem nových případů se v posledních týdnech potýká řada evropských zemí, včetně ČR.

Svět rovněž překonal hranici milionu zemřelých v souvislosti s komplikacemi nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Nejvíce úmrtí registrují opět Spojené státy, a to bezmála 210.000. Za nimi se nachází Brazílie s téměř 146.000 zemřelými. Třetí Indie překonala hranici 100.000 úmrtí spojovaných s covidem-19.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že koronavirem se od začátku pandemie nakazilo až deset procent populace na Zemi. Informují o tom dnes světové tiskové agentury. To by znamenalo, že koronavirem se ve světě nakazilo zhruba 760 milionů osob, tedy více než dvacetinásobek dosud potvrzených případů.

"Nemoc se nadále šíří a v mnoha částech světa je na vzestupu," uvedl výkonný ředitel krizových programů WHO Michael Ryan. Podle něj ale existují v šíření covidu-19 významné regionální rozdíly. Nemoc se šíří jiným tempem ve městech a na venkově a v různých společenských vrstvách. Riziko nákazy hrozí "většině světa", uvedl Ryan.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Kreml obvinil Bidena, že šíří nenávist proti Rusku

26.10.2020 12:03 Kreml dnes obvinil kandidáta amerických demokratů na prezidenta Joea Bidena, že šíří nenávist proti…

Volební souboj v USA bude tvrdý. Nepodceňuji Trumpovu hru, řekl Biden

26.10.2020 11:08 Kandidát demokratů na post šéfa Bílého domu Joe Biden v rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že…

Američan odsouzený za pokus o převrat ve Vietnamu byl propuštěn z vězení

26.10.2020 09:45 Američan vietnamského původu Michael Nguyen, který byl vloni odsouzen k 12 letům vězení za pokus o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama