Koronavirus vstupuje do nejvíce smrtící fáze pandemie, varuje expertka Bílého domu

Ve Spojených státech i na začátku týdne pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o epidemii nemoci covid-19. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenala za pondělí na 84.000 nových nákaz koronavirem, tedy skoro o 20.000 případů více než před týdnem, zatímco dál rostl počet hospitalizovaných pacientů s nemocí z viru SARS-CoV-2.

Ilustrační foto
doporučujeme

Koordinátorka krizového štábu Bílého domu podle amerického tisku varovala vládní činitele před "nejvíce smrtící fází" epidemie a zmínila potřebu agresivnějšího postupu.

Varování údajně lékařka Deborah Birxová adresovala několika představitelům Bílého domu v interním komuniké. O jeho existenci nejdříve informoval deník The Washington Post, jeho obsah pak listu The New York Times (NYT) potvrdil "vysoce postavený pracovník Bílého domu," který k němu měl přístup. Vyjádření Birxové je ve zjevném rozporu s výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v posledních týdnech vyhlašuje, že USA jsou v boji proti covidu-19 na správné cestě.

"Vstupujeme do nejvíce znepokojivé a nejvíce smrtící fáze pandemie," napsala podle tisku Birxová.

USA momentálně zažívají prudký nárůst denních bilancí nakažených, které se minulý týden dostaly až k hranici 100.000 případů. Průměrné přírůstky jsou již zhruba deset dní vyšší než v kterékoli jiné fázi letošního roku, přičemž rekordní jsou i počty prováděných testů. Zároveň rychle přibývají hospitalizovaní pacienti s covidem-19, zatímco průměrný počet nových úmrtí spojených s nemocí podle NYT od poloviny října narostl o více než 100 na aktuálních 825 denně.

Trump i za těchto okolností vystupuje proti přijímaní tvrdých restrikcí, které by omezily ekonomické aktivity. Birxová ve svém prohlášení naznačuje, že prezident a jeho poradci věnují příliš mnoho pozornosti karanténním uzávěrám, a naopak se dostatečně nezabývají jinými opatřeními.

"Tohle není o lockdownech, o lockdownech to není od března nebo dubna. Je to o agresivním a vyváženém přístupu, který není implementován," cituje z dokumentu NYT. Birxová údajně předpovídá, že USA čeká více dní, kdy bude počet nových infekcí nad 100.000.

Podle agentury AP jsou aktuálně denní bilance nákaz na vzestupu ve 47 z 50 amerických států, přičemž nemocnice na mnoha místech jsou kvůli přívalu pacientů na pokraji svých možností. Od počátku jeho šíření se nákaza koronavirem v USA potvrdila u bezmála 9,3 milionu lidí, JHU v zemi eviduje přes 231.500 úmrtí připisovaných covidu-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden má jistých 279 volitelů. Oficiálně je skutečně vítězem voleb

05.12.2020 08:45 Kalifornie oficiálně potvrdila výsledek prezidentských voleb a jmenovala 55 volitelů, kteří se…

Sněmovna reprezentantů hlasovala pro dekriminalizaci marihuany

05.12.2020 08:28 Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro…

Kanada překročila hranici 400.000 nakažených koronavirem

05.12.2020 08:23 Kanada v pátek překročila hranici 400.000 potvrzených případů nákazy koronavirem. Stalo se tak…

Šíření covidu v USA opět nabralo na síle, počty nakažených i mrtvých jsou…

04.12.2020 20:45 Aktualizováno Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru a statistiky dosahují bezprecedentních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama