Krize ve Venezuele se dál zhoršuje. Uprchlo už přes pět milionů lidí, tvrdí UNHCR

Z Venezuely uprchlo kvůli ekonomické krizi a represím autoritářského režimu v posledních několika letech 5,1 milionu lidí, což je téměř šestina nynějšího počtu obyvatel země. Skoro třetina venezuelských emigrantů připadá na Kolumbii.

Informovala o tom dnes agentura Europa Press s odvoláním na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který v úterý spolu s EU a Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) pořádá virtuální dárcovskou konferenci pro venezuelské uprchlíky. Kvůli omezením, jež jihoamerické země přijaly kvůli pandemii covidu-19, se ale už na 80.000 Venezuelanů do vlasti zas vrátilo.

Organizátoři dárcovské konference upozornili, že řada jihoamerických států, kde žijí statisíce venezuelských migrantů, se nyní potýká s problémy kvůli covidu-19. Nejvíce případů této nemoci eviduje Brazílie, která má s Venezuelou nejdelší pozemní hranici (asi 2300 kilometrů) a kam uteklo dosud na 291.000 Venezuelanů. To je ve srovnání s ostatními zeměmi málo; podle agentury Europa Press může být důvodem i jazyková bariéra. V Brazílii se mluví portugalsky, ve Venezuele a většině zemí regionu je úředním jazykem španělština.

Nejvíce venezuelských uprchlíků (na 1,8 milionu) žije podle UNHCR v Kolumbii a druhý nejvyšší počet (na 861.000) eviduje Peru. To je přitom druhou nejhůře postiženou zemí v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem a zejména v jeho metropoli Limě jsou už nemocnice na pokraji kapacit, co se týče lůžek intenzivní péče. V Peru se potvrdilo už na 120.000 nakažených, z nichž 3456 v souvislosti s nákazou zemřelo.

Také nemocnice v Chile, které je třetí nejhůře postiženou zemí nákazou koronavirem s 69.100 potvrzenými případy, se podle nedělního vyjádření prezidenta Sebastiána Piňery blíží k limitu lůžek intenzivní péče. Do Chile uteklo podle UNHCR v posledních několika letech téměř půl milionu Venezuelanů a na 363.000 venezuelských emigrantů eviduje Ekvádor.

Většina venezuelských emigrantů zůstala v Latinské Americe, ale asi 350.000 jich podle UNHCR evidují v USA a téměř 190.000 ve Španělsku.

Kvůli pandemii covidu-19 se nicméně na 80.000 venezuelských emigrantů už do země vrátilo, uvedla dnes agentura Europa Press. Důvodem jsou omezení volného pohybu, která většina zemí Latinské Ameriky zavedla kvůli koronaviru. Také mnozí emigranti, stejně jako řada místních obyvatel regionu, si totiž vydělávají pouličním prodejem.

Související

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Venezuela uprchlíci UNHCR Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Nicolas Maduro

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Chladné počasí vydrží až do víkendu. Pak se vrátí oteplení

Zimní počasí se v Česku udrží do konce týdne. Oteplení dorazí až o víkendu, a příští týden se vrátí teploty kolem 25 stupňů. Vyplývá to z předpovědi ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy