Kvůli covidu-19 hrozí letos hlad 14 milionům Latinoameričanů

Kvůli pandemii nemoci covid-19 a opatřením proti šíření koronaviru hrozí letos hlad nejméně 14 milionům lidí v Latinské Americe. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na Světový potravinový program (WFP). Jako důvod tato organizace OSN uvedla omezení pohybu lidí, kteří tak nemohou chodit do práce, propad ekonomiky a s tím související rušení pracovních míst.

"Vstupujeme do velmi složité fáze, my ji nazýváme pandemie hladu," řekl Miguel Barreto, šéf WFP pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast. Podle WFP trpělo potravinovou nejistotou v roce 2019 v regionu na 3,4 milionu lidí, letos by to mohlo podle jeho odhadu být více než čtyřnásobek.

Mnohé latinskoamerické země v předchozích dvou měsících zavedly omezení volného pohybu, která ale někde lidé posléze začali porušovat, aby uživili rodinu. Mnohé rodiny v tomto regionu totiž žijí takřka ze dne na den, protože nemají práci na smlouvu se zaměstnavatelem a často se živí třeba prodejem zboží na ulici či tržištích.

Slovo "hlad" například promítali v chilské metropoli Santiago de Chile na nejvyšší mrakodrap města předtím, než demonstranti i přes karanténu vyšli do ulic. Posledních několik dnů jsou z metropole Chile, které eviduje třetí nejvyšší počet nakažených v regionu (téměř 90.000), hlášena i rabování obchodů či hořící barikády.

V Kolumbii minulý měsíc vyvěšovali někteří z oken červené pásky, jimiž apelovali na vládu, aby jim v ekonomické krizi pomohla. V řadě měst demonstrovali lidé na balkonech a oknech, kde tloukli do hrnců, což je oblíbená forma protestu v Jižní Americe či Španělsku.

Podle studie, kterou v dubnu zveřejnila Hospodářská komise OSN pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast (CEPAL), klesne letos HDP Latinské Ameriky o 5,3 procenta a v regionu přibude 30 milionů chudých a 11,6 milionu nezaměstnaných. Mnohé země tohoto regionu s asi 650 miliony obyvatel měly přitom už před pandemií ekonomické problémy a tamní vlády obtížněji dostávají úvěry od mezinárodních věřitelů, uvedla AP.

Jižní Ameriku označila minulý týden Světová zdravotnická organizace (WHO) za nové epicentrum pandemie covidu-19. V Latinské Americe se dosud potvrdilo přes 800.000 případů nákazy a na 45.000 pacientů s covidem-19 tam podle statistik zemřelo. Reálná čísla jsou ale podle expertů mnohem vyšší, protože většina zemí málo testuje. Nejvíce případů nákazy, skoro polovinu, z regionu eviduje Brazílie, po USA druhá nejhůře postiženě země světa. Rekordní denní nárůst nakažených hlásily tento týden z amerických zemí Kolumbie Peru, Chile či Mexiko.

Související

Více souvisejících

hladomor Venezuela Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy