Kvůli smrti George Floyda jsou obviněni čtyři policisté, jeden byl propuštěn na kauci

Jeden ze čtyř nyní již bývalých minneapoliských policistů z kauzy úmrtí černocha George Floyda byl propuštěn na kauci. Thomas Lane, kterého americká prokuratura obvinila z napomáhání vraždě, opustil vazbu po složení 750.000 dolarů (17,6 milionu korun). Dnes o tom informovala agentura Reuters, která se o původu peněz nezmínila.

George Floyd zabitý policistou v USA
doporučujeme

Lane spolu s dalšími dvěma kolegy podle prokuratury napomohli vraždě tím, že nezastavili policistu Dereka Chauvina, který Floydovi klečel takřka devět minut na krku. Chauvin čelí obvinění z vraždy.

Floydova smrt vyvolala v USA nevídanou vlnu demonstrací proti rasové nerovnosti a policejní brutalitě, protesty v mnoha městech přerostly v násilnosti.

Všechny čtyři policisty po incidentu policie v Minneapolisu propustila. O několik dní později byl zadržen a obviněn z vraždy Chauvin a následně z napomáhání vraždě i jeho tři kolegové. Pro Chauvina stanovil soud kauci 1,25 milionu dolarů (29 milionů korun) a pro zbývající trojici milion dolarů (23,5 milionu korun). 

V případě splnění dalších podmínek, jako jsou mimo jiné odevzdání cestovních dokladů, závazek neopustit americký stát Minnesotu či odevzdání případných zbraní, se kauce sníží na jeden milion pro Chauvina a 750.000 dolarů pro ostatní. Lane podle Reuters k propuštění využil kauci se splněním podmínek.

Laneův právní zástupce Earl Gray médiím řekl, že jeho klient se snažil Floydovi pomoci. Uvedl také, že Gray byl teprve čtvrtým dnem v práci a že Chauvin byl jeho školitel, kterého měl poslouchat. "Co měl můj klient udělat, když ne poslouchat školicího důstojníka?" řekl Gray. Laneův právník nyní podle médií připravuje žádost o stažení obvinění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amerika se hemží politickými bestsellery. Které stojí za to si přečíst?

12.07.2020 14:40 Vedle nadcházejících listopadových prezidentských voleb obrátila Amerika svou pozornost k…

Zvítězí Biden, předpovídá volební model. Trumpa dle něj čeká drtivá porážka

12.07.2020 12:40 Aktualizováno Volební model pro prezidentské volby v USA předpovídá jasné vítězství Joe Bidena. Biden by dle něj…

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 10:27 Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy