Kvůli útoku jsou členové Proud Boys obviněni ze spiknutí

Počet lidí stíhaných v souvislosti s nedávnými nepokoji v sídle amerického Kongresu podle médií překročil 170. Jsou mezi nimi i dva členové krajně pravicové skupiny Proud Boys, kteří od pátku čelí obviněním ze zločinného spiknutí s cílem bránit práci bezpečnostních složek. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) mezitím zveřejnil snímky osoby podezřelé z umístění výbušnin nedaleko Kapitolu.

Pochod Proud Boys
doporučujeme

Obviněnými členy Proud Boys jsou 43letý Dominic Pezzola a 31letý William Pepe, kteří podle vyšetřovatelů při násilném protestu odstranili kovové bariéry vztyčené policisty v areálu Kapitolu a také ukradli majetek patřící příslušníkům policejního sboru Kapitolu. Pezzola údajně policejním štítem rozbil okno budovy Kongresu. Oba muži ze státu New York jsou kromě spiknutí obvinění z rušení pořádku a nepovoleného vstupu do chráněného prostoru.

Podle deníku The New York Times jsou Pezzola a Pepe prvními členy zmíněného nacionalistického hnutí stíhanými v souvislosti s událostmi 6. ledna. Proud Boys, kteří se označují za "západní šovinisty" a dlouhodobě vystupují proti hnutím Antifa a Black Lives Matter, jsou jednou z několika extremistických skupin, které byly v násilném protestu v Kongresu zastoupené.

Případy Pezzoly a Pepeho jsou výjimečné i závažností obvinění. Zatím v kauze nepokojů v Kapitolu padají hlavně relativně mírná obvinění z rušení veřejného pořádku či nepovoleného vstupu. Jediná "vážná obvinění ze spiknutí" se dosud podle NYT týkala tří členů milice Oath Keepers, kteří údajně útok na Kapitol plánovali už v listopadu.

Příznivci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do sídla Kongresu v momentě, kdy zákonodárci na společné schůzi obou komor potvrzovali výsledky prezidentských voleb. Zasedání pak muselo být přerušeno a policisté se několik hodin dostávali do tvrdých střetů s výtržníky odmítajícími volební vítězství Joea Bidena. Zemřelo pět lidí včetně jednoho strážce zákona, dalších více než 100 příslušníků policie Kapitolu utrpělo zranění.

Dalším rozměrem dramatických událostí 6. ledna bylo nalezení dvou podomácku vyrobených bomb u budov obou hlavních politických stran nedaleko Kapitolu. FBI v pátek oznámil, že výbušná zařízení byla k centrálám demokratů a republikánů umístěna večer před napadením Kongresu.

Vyšetřovatelé také zveřejnili záběry údajného podezřelého, který je zachycen v šedé mikině, roušce a rukavicích. Deník The Washington Post dokonce získal videozáznamy s touto osobou pořízené 5. ledna večer. FBI původně za informace o původu výbušnin nabízela 50.000 dolarů (přes milion Kč), nyní odměnu zvýšila na 100.000 dolarů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama