Většinu nakažených Američanů tvoří etnické minority, ukazují průzkumy

Spojené státy čelí v posledních týdnech nejvyššímu nárůstu případů nakažených koronavirem od propuknutí pandemie v zemi. Dle nových statistik porovnávajících počty nakažených z hlediska etnické příslušnosti se nejvíce případů objevuje mezi Latinoameričany a Afroameričany.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Deník The New York Times tento týden uveřejnil statistiky vyplývající z federálních dat shromážděných na základě údajů zhruba 1,5 milionu Američanů, u nichž se prokázala nákaza koronavirem. Ty ukazují, že napříč americkými státy je nejvíce nemocných právě mezi Latinoameričany a Afroameričany.

Z dat vyplývá, že nárůst pacientů těchto dvou etnik hlásí jak velká města jako New York nebo Milwaukee, tak města menšího charakteru. Jak uvádí deník The New York Times, již data z předchozích měsíců poukazovala na značný podíl těchto dvou etnik na většině případů nákazy.

Podrobnější pohled na situaci v menšinových etnikách však poskytují až nově zveřejněná data, která The Times obdržel až na základě žaloby, kterou podal na Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, jak sám uvádí. Ta jasně prokazují, že obě skupiny hlásí nejvíce případů, a to napříč městy, státy a věkovými skupinami.

Statistiky reflektující 640.000 případů zachycených v bezmála 1.000 okresech Spojených států uvádějí, že na 10.000 obyvatel Latinoameričané hlásí v průměru 73 případů, Afroameričané 62. V porovnání s americkými bělochy je to tak téměř trojnásobek. Ti v přepočtu na 10.000 obyvatel tvoří zhruba 23 případů nákazy.

Z dat zároveň vyplývá, že koronavirová úmrtnost těchto dvou etnik je dvakrát vyšší než u bělochů. Vysoký počet případů a vysoká úmrtnost Latinoameričanů a Afroameričanů údajně vyplývají ze skutečnosti, že drtivá většina z nich nedosáhne na zdravotní pojištění a s tím spojenou zdravotní péči nebo možnost nechat se otestovat. 

Situaci ve městě Kansas City, kde 16 % afro- nebo latino-amerických obyvatel tvoří 40 % všech nakažených, okomentoval pro The New York Times starosta Quinton Lucas slovy „Systémový rasismus už se neprojevuje jen v systému trestního práva, vidíme ho napříč celou zemí, ve městech, na venkově, všude tam, kde si lidé zaslouží nárok na rovnocenný život – dostupné zdravotní pojištění, přístup k testování a zařazení do programu trasování“.  

Nejhorší situace se zdá být v Kent County ve státě Michigan, kde afro- a latino-americká populace tvoří pouhých 20 % všech obyvatel, na počtu případů nákazy koronavirem se však podílí 63 %. Z celkových 249 okrsků čítajících nejméně 5.000 Afroameričanů, které The Times analyzoval, uvádí 235 z nich vyšší počet nakažených právě v rámci tohoto etnika než u obyvatel bílé pleti. Stejně je tomu i ve 178 okrscích z celkových 206 analyzovaných, které čítají nejméně 5.000 Latinoameričanů, jak uvádí The Times.

Federální data navíc ukázala, že podobná situace panuje i mezi dalšími etnickými minoritami v zemi. Vysoký počet případů oproti průměru byl zaznamenán i mezi domorodými obyvateli, a to zejména ve státě Arizona a přilehlých oblastech. U Asijské menšiny se výrazný rozdíl co do počtu nakažených neukázal, i přesto je však vyšší než u bělochů.

The New York Times navíc dodává, že uveřejněná data stále nejsou kompletní. Nejen, že u více jak poloviny hlášených případů stále chybí údaje o jejich etnické příslušnosti, data neudávají ani příčiny nákazy, stejně tak nereflektují případy za poslední měsíc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump kritizoval další odbornici ze svého koronavirového štábu

03.08.2020 21:54 Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru kritizoval odbornou členku svého krizového štábu…

Pentagon potvrdil dohodu o vyslání dalších 1000 vojáků do Polska

03.08.2020 21:38 Ministr obrany USA Mark Esper dnes uvedl, že Spojené státy budou udržovat na území Polska až 5500…

Pět milionů nakažených v Latinské Americe, pandemie ještě nedosáhla vrcholu

03.08.2020 14:58 Aktualizováno V Latinské Americe se potvrdilo už téměř pět milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je více…

Požáry v Kalifornii se dál šíří. Tisíce evakuovaných, plameny pohltily…

03.08.2020 14:21 Evakuace nařízená tisícům lidí v jižní Kalifornii kvůli rozsáhlému lesnímu požáru v horách východně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama