Latinská Amerika až na výjimky eviduje zlepšení v pandemii

Na americkém kontinentu přibylo v minulém týdnu denně v průměru 150.000 nakažených koronavirem, nejvyšší počty hlásí Spojené státy, naproti tomu Latinská Amerika až na výjimky eviduje zlepšení epidemické situace.

Podle agentury Reuters to dnes řekl zástupce šéfa Panamerické organizace (PAHO) Jarbas Barbosa. Podle něj eviduje stálý pokles Střední Amerika a koronavirové křivky zploštily i Chile, Paraguay či Uruguay, zlepšení je znát i v Argentině či Brazílii.

V celé Americe se dosud potvrdilo na 22,4 milionu nákaz virem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil před téměř rokem v Číně a jímž se ve světě podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse na celém světě nakazilo 51,8 milionu lidí. Asi 10,6 milionu případů evidují Spojené státy, které mají na 328 milionů obyvatel a jsou v absolutních číslech nejhůře postiženou zemí.

Nejpostiženějším kontinentem je ten americký, který eviduje na 665.000 úmrtí spojených s covidem-19, což je asi polovina takových úmrtí ve světě.

V Latinské Americe, která má na 650 milionů obyvatel, se potvrdilo dosud na 11,8 milionu nákaz koronavirem, z toho zhruba polovina (5,7 milionu) v její nejlidnatější zemi Brazílii. Tento stát s 210 miliony obyvatel zažil vrchol epidemie na přelomu července a srpna a nyní je tam už patrný mírně, ale stále klesající trend.

Naopak druhá nejlidnatější latinskoamerická země Mexiko, jež má 128 milionů obyvatel a zaznamenala dosud necelý milion nákaz, nejeví známky zlepšení. Stejně jako padesátimilionová Kolumbie, kde denní počty nákaz koncem října dosáhly druhého vrcholu v této pandemii. Řada zemí regionu přitom nezažila druhou vlnu, jakou evidují například evropské země.

Brazilský lékař Barbosa také pochválil mimo jiné Argentinu, Kostariku a Jamajku za účinné trasování kontaktů nakažených. Argentina podle něj eviduje zlepšení i díky lepší spolupráci federálních a regionálních úřadů.

Zástupce šéfa PAHO, která je regionální odbočkou Světové zdravotnické organizace (WHO), též řekl, že vakcína proti covidu-19 by mohla být dostupná v prvním pololetí příštího roku. Pro Latinskou Ameriku ale podle něj zřejmě nebude vhodná vakcína vyvinutá americkou společností Pfizer a německou firmou BioNTech, která tento týden vzbudila velké naděje. Ta se totiž musí skladovat při velmi nízké teplotě (kolem 75 stupňů Celsia), což bude problém pro očkování v nízkopříjmových zemích či mimo větší města.

Související

Jair Bolsonaro Rozhovor

Příklad antisystémového politika. Bolsonaro před 5 lety otevřel Pandořinu skříňku, říká Vrbata

Uplynulo pět let od chvíle, kdy v brazilských prezidentských volbách dne 28. října 2018 zvítězil kontroverzní politik Jair Bolsonaro. Jeho nástup do čela státu ukázal, že Brazílie není ve svém úsilí o opětovnou demokratizaci tak úspěšná, jak se mohlo zdát, konstatuje iberoamerikanista Aleš Vrbata. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz dále uvedl, že Bolsonaro se s demokratickou politikou nikdy neidentifikoval a naopak oživil ve své době oficiálně zavrženou krajně pravicovou minulost země. Odborník na brazilskou politiku také vysvětlil, proč bolsonarismus přežil loňskou volební porážku svého lídra, a nastínil jeho další perspektivu. 

Více souvisejících

Jižní Amerika Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel se v Česku nadále šíří. Nejvíce mezi náctiletými

V Česku bylo během minulého týdne evidováno 1476 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V letošním roce již bylo odhaleno 9 370 případů pertuse.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy