Latinská Amerika až na výjimky eviduje zlepšení v pandemii

Na americkém kontinentu přibylo v minulém týdnu denně v průměru 150.000 nakažených koronavirem, nejvyšší počty hlásí Spojené státy, naproti tomu Latinská Amerika až na výjimky eviduje zlepšení epidemické situace.

Rio de Janeiro, Brazílie
doporučujeme

Podle agentury Reuters to dnes řekl zástupce šéfa Panamerické organizace (PAHO) Jarbas Barbosa. Podle něj eviduje stálý pokles Střední Amerika a koronavirové křivky zploštily i Chile, Paraguay či Uruguay, zlepšení je znát i v Argentině či Brazílii.

V celé Americe se dosud potvrdilo na 22,4 milionu nákaz virem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil před téměř rokem v Číně a jímž se ve světě podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse na celém světě nakazilo 51,8 milionu lidí. Asi 10,6 milionu případů evidují Spojené státy, které mají na 328 milionů obyvatel a jsou v absolutních číslech nejhůře postiženou zemí.

Nejpostiženějším kontinentem je ten americký, který eviduje na 665.000 úmrtí spojených s covidem-19, což je asi polovina takových úmrtí ve světě.

V Latinské Americe, která má na 650 milionů obyvatel, se potvrdilo dosud na 11,8 milionu nákaz koronavirem, z toho zhruba polovina (5,7 milionu) v její nejlidnatější zemi Brazílii. Tento stát s 210 miliony obyvatel zažil vrchol epidemie na přelomu července a srpna a nyní je tam už patrný mírně, ale stále klesající trend.

Naopak druhá nejlidnatější latinskoamerická země Mexiko, jež má 128 milionů obyvatel a zaznamenala dosud necelý milion nákaz, nejeví známky zlepšení. Stejně jako padesátimilionová Kolumbie, kde denní počty nákaz koncem října dosáhly druhého vrcholu v této pandemii. Řada zemí regionu přitom nezažila druhou vlnu, jakou evidují například evropské země.

Brazilský lékař Barbosa také pochválil mimo jiné Argentinu, Kostariku a Jamajku za účinné trasování kontaktů nakažených. Argentina podle něj eviduje zlepšení i díky lepší spolupráci federálních a regionálních úřadů.

Zástupce šéfa PAHO, která je regionální odbočkou Světové zdravotnické organizace (WHO), též řekl, že vakcína proti covidu-19 by mohla být dostupná v prvním pololetí příštího roku. Pro Latinskou Ameriku ale podle něj zřejmě nebude vhodná vakcína vyvinutá americkou společností Pfizer a německou firmou BioNTech, která tento týden vzbudila velké naděje. Ta se totiž musí skladovat při velmi nízké teplotě (kolem 75 stupňů Celsia), což bude problém pro očkování v nízkopříjmových zemích či mimo větší města.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův poradce Atlas rezignoval, šířil bludy a zavádějící informace o…

01.12.2020 07:36 Zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro koronavirus Scott Atlas rezignoval. S…

Vítězem voleb ve Wisconsinu je Biden, potvrdil guvernér. Trump chystá…

01.12.2020 07:25 Guvernér Wisconsinu v pondělí večer místního času oficiálně potvrdil demokratického kandidáta Joea…

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

30.11.2020 22:08 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Vítězství Bidena potvrdila i Arizona

30.11.2020 22:07 Další z klíčových bojišť z letošních prezidentských voleb ve Spojených státech vyhlásilo oficiální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama