Latinská Amerika až na výjimky eviduje zlepšení v pandemii

Na americkém kontinentu přibylo v minulém týdnu denně v průměru 150.000 nakažených koronavirem, nejvyšší počty hlásí Spojené státy, naproti tomu Latinská Amerika až na výjimky eviduje zlepšení epidemické situace.

Podle agentury Reuters to dnes řekl zástupce šéfa Panamerické organizace (PAHO) Jarbas Barbosa. Podle něj eviduje stálý pokles Střední Amerika a koronavirové křivky zploštily i Chile, Paraguay či Uruguay, zlepšení je znát i v Argentině či Brazílii.

V celé Americe se dosud potvrdilo na 22,4 milionu nákaz virem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil před téměř rokem v Číně a jímž se ve světě podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse na celém světě nakazilo 51,8 milionu lidí. Asi 10,6 milionu případů evidují Spojené státy, které mají na 328 milionů obyvatel a jsou v absolutních číslech nejhůře postiženou zemí.

Nejpostiženějším kontinentem je ten americký, který eviduje na 665.000 úmrtí spojených s covidem-19, což je asi polovina takových úmrtí ve světě.

V Latinské Americe, která má na 650 milionů obyvatel, se potvrdilo dosud na 11,8 milionu nákaz koronavirem, z toho zhruba polovina (5,7 milionu) v její nejlidnatější zemi Brazílii. Tento stát s 210 miliony obyvatel zažil vrchol epidemie na přelomu července a srpna a nyní je tam už patrný mírně, ale stále klesající trend.

Naopak druhá nejlidnatější latinskoamerická země Mexiko, jež má 128 milionů obyvatel a zaznamenala dosud necelý milion nákaz, nejeví známky zlepšení. Stejně jako padesátimilionová Kolumbie, kde denní počty nákaz koncem října dosáhly druhého vrcholu v této pandemii. Řada zemí regionu přitom nezažila druhou vlnu, jakou evidují například evropské země.

Brazilský lékař Barbosa také pochválil mimo jiné Argentinu, Kostariku a Jamajku za účinné trasování kontaktů nakažených. Argentina podle něj eviduje zlepšení i díky lepší spolupráci federálních a regionálních úřadů.

Zástupce šéfa PAHO, která je regionální odbočkou Světové zdravotnické organizace (WHO), též řekl, že vakcína proti covidu-19 by mohla být dostupná v prvním pololetí příštího roku. Pro Latinskou Ameriku ale podle něj zřejmě nebude vhodná vakcína vyvinutá americkou společností Pfizer a německou firmou BioNTech, která tento týden vzbudila velké naděje. Ta se totiž musí skladovat při velmi nízké teplotě (kolem 75 stupňů Celsia), což bude problém pro očkování v nízkopříjmových zemích či mimo větší města.

Související

Jair Bolsonaro Rozhovor

Příklad antisystémového politika. Bolsonaro před 5 lety otevřel Pandořinu skříňku, říká Vrbata

Uplynulo pět let od chvíle, kdy v brazilských prezidentských volbách dne 28. října 2018 zvítězil kontroverzní politik Jair Bolsonaro. Jeho nástup do čela státu ukázal, že Brazílie není ve svém úsilí o opětovnou demokratizaci tak úspěšná, jak se mohlo zdát, konstatuje iberoamerikanista Aleš Vrbata. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz dále uvedl, že Bolsonaro se s demokratickou politikou nikdy neidentifikoval a naopak oživil ve své době oficiálně zavrženou krajně pravicovou minulost země. Odborník na brazilskou politiku také vysvětlil, proč bolsonarismus přežil loňskou volební porážku svého lídra, a nastínil jeho další perspektivu. 

Více souvisejících

Jižní Amerika Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 57 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Princezna Kate naslouchá, řekl Brit. Mluvil s ní, když sám bojoval s rakovinou

Princezna Kate podstupuje chemoterapie, protože jí byla diagnostikována rakovina. S touto nemocí bojuje mnoho lidí po celém světě, výjimkou nejsou ani obyčejní Britové. Jeden z nich nyní promluvil o tom, jak ho princezna podpořila, když sám s nemocí zápasil. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy