Latinská Amerika hlásí více než 100 000 nakažených, testuje ale málo

Počet nakažených koronavirem v Latinské Americe podle statistik překročil v neděli 100.000 a mrtvých s covid-19 je v tomto regionu na 5000. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse.

Přidejte svůj názor

Rio de Janeiro, Brazílie
doporučujeme

Podle serveru BBC Mundo ale čísla neodpovídají realitě vzhledem k malému počtu testů, které se v těchto zemích dělají. Nákaza koronavirem, s níž ve světě už zemřelo na 166.000 lidí a která se potvrdila už u 2,4 milionu lidí, ale v Latinské Americe zatím vrcholu nedosáhla.

Nejvíce nakažených koronavirem z Latinské Ameriky hlásí Brazílie. Tato země s 210 miliony obyvatel eviduje dosud na 38.700 nakažených a téměř 2500 úmrtí. Druhé je co do počtu případů nákazy třicetimilionové Peru, které registruje na 15.600 nakažených a čtyři stovky úmrtí. Třetí je Chile (18,7 milionu obyvatel), které hlásí přes 10.000 nakažených a na 130 mrtvých s covid-19.

Statistika je ale ovlivněna počtem testů, kterých dělá v Latinské Americe v přepočtu na milion obyvatel nejvíce Chile. Největší Brazílie a Mexiko jsou přitom na opačném konci, tedy s nejméně prováděnými testy.

O rozsahu pandemie by mohla podle expertů, které o víkendu citoval server BBC Mundo, více vypovědět i celková statistika úmrtí. Například v Ekvádoru (17 milionů obyvatel) je nejvíce postižená nákazou koronavirem provincie Guayas, v níž se podle oficiálních údajů potvrdilo na 6500 nakažených z 9500 v celé zemi a kde zemřelo podle oficiální statistiky s covid-19 dvě stě lidí, což je zhruba polovina úmrtí v celé zemi.

Za první dva dubnové týdny ale zemřelo v provincii Guayas celkem 6703 lidí, přitom před vypuknutím pandemie zemřelo v této provincii v průměru 2000 lidí za měsíc. Je tak velmi pravděpodobné, že v těchto dnech mnozí zemřeli s covid-19, protože testy se nedělaly všem; hodně lidí zemřelo doma. Koncem března přitom musela ekvádorská vláda ustavit zvláštní jednotku, která odvezla asi osm stovek mrtvých těl z ulic a domů ve dvoumilionové metropoli této provincie, městě Guayaquil, protože pohřební ústavy nestíhaly nebožtíky odvážet.

Také například v Brazílii je podle serveru BBC Mundo mnohem více úmrtí a nakažených koronavirem, než uvádí statistiky. "Je to jen špička ledovce," řekla k brazilským číslům lékařka Carolina Lazariová, šéfka laboratoře fakultních nemocnic univerzity v Sao Paulu. "Neznáme počet nakažených a úmrtí s covid-19, protože netestujeme všechny," dodala.

"V celé Latinské Americe se dělá velmi málo testů, ať už proto, že vlády nemají dostatek laboratoří, nebo proto, že záměrně chtějí uvádět menší počty," řekl BBC Mundo mexický lékař Alejandro Macías Hernández, který v roce 2009 radil vládě s opatřeními proti takzvané prasečí chřipce.

Mexiko, v němž žije na 126 milionů obyvatel, uvádí jen asi 8000 případů nákazy koronavirem a necelých sedm stovek úmrtí z řad nakažených. Tamní vláda se přitom k opatřením proti šíření nákazy stavěla dlouho liknavě a celonárodní omezení volného pohybu vydala pouze jako doporučení, přísná nařízení ale přijaly jednotlivé státy této federace.

Místo většího testování aplikuje Mexiko metodu "Centinela" (Stráž), která je podobná výzkumu veřejného mínění a jejímž cílem je zjistit, které oblasti jsou v zemi epidemií nejhůře postižené. Podle této metody se odhaduje, že nakažených je v Mexiku asi osmkrát více, než uvádí oficiální statistky založené na testování, napsal minulý týden server BBC Mundo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proti koronaviru se chce nechat očkovat polovina Američanů

28.05.2020 11:10 V případě úspěšného vývoje vakcíny proti nemoci covid-19 se chce nechat naočkovat polovina…

Hollywood hledá experty na covid-19, chce natáčet

28.05.2020 09:21 Kadeřníci, kameramani a stovky dalších lidí se podílejí na vzniku kouzla filmů a televizních pořadů…

Peru hlásí rekordních 6154 nových případů covidu-19 a 195 mrtvých

28.05.2020 08:33 Peru zaznamenalo opět rekordní denní nárůst případů koronavirové nákazy (6154) i jejích obětí (195…

Případ smrti zatýkaného černocha vyšetří ministerstvo a FBI

28.05.2020 08:24 Případ smrti zatýkaného neozbrojeného černocha ve státě Minnesota vyšetřuje ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy