Latinská Amerika má přes 1,3 milionu nakažených, dvě země jsou epicentra koronaviru

V Latinské Americe se dosud potvrdilo 1,3 milionu nakažených koronavirem, což je asi pětina evidovaných případů ve světě. Úmrtí s covidem-19 registrují v Latinské Americe téměř 70.000. A zatímco v Jižní Americe je epicentrem nákazy Brazílie, ve Střední Americe je to Mexiko, uvedla dnes agentura Europa Press. Brazílie i Mexiko, stejně jako další země regionu, přitom už uvolňují koronavirová omezení.

Ilustrační foto
doporučujeme

Stejně jako brazilský prezident Jair Bolsonaro i mexický prezident Andrés Manuel López Obrador od začátku pandemie nemoc covid-19 zlehčují. Zatímco Bolsonaro ji označil za "chřipičku", López Obrador v počátcích novináře překvapil tvrzením, že ho před koronavirem chrání amulety. Oba prezidenti také po celou dobu pandemie vycházejí bez roušky do ulic, kde se zdraví se svými příznivci.

"Mnozí tvrdí, že bychom měli zůstat doma. Ano, je třeba být opatrný, ale také musíme vzít v úvahu, že mnozí v Mexiku žijí ze dne na den," prohlásil López Obrador v neděli ve státě Veracruz na závěr týdenní cesty po jihovýchodě Mexika.

Mexické ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že v zemi se dosud potvrdilo 117.103 případů nákazy koronavirem, z toho 13.699 lidí zemřelo. Šéf epidemického týmu vlády José Luis Alomía upozornil, že ve všech státech mexické federace stále platí nejvyšší stupeň rizika nákazy. Poslední týden v této zemi se 128 miliony obyvatel denně přibývá na čtyři tisíce případů infekce, v neděli oznámila vláda 3484 nakažených za den a 188 nových úmrtí. I Mexiko ale stejně jako Brazílie podle expertů velmi málo testuje, nejvíce v regionu testují v přepočtu na obyvatele mnohem menší Chile a Peru.

Chile v neděli oznámilo rekordní denní nárůst úmrtí s covidem-19 - 653, čímž se celkový počet obětí nákazy v zemi zvýšil na 2190, uvedla místní média. Dosud se potvrdilo 134.150 nakažených, z toho 6405 za poslední den. Podle ministra zdravotnictví Jaimeho Maňalicha v příštích dnech ale celková statistika zřejmě víc vzroste, protože vláda sjednotila databáze a bude revidovat všechny údaje o úmrtích v občanském registru.

Ani Chile, stejně jako Mexiko či Brazílie, nezavedlo národní karanténu, omezení úřady uplatňují v konkrétních regionech podle epidemické situace. Chile je třetí nejvíce zasaženou zemí v Latinské Americe co do počtu evidovaných nakažených. První je Brazílie s téměř 700.000 případů a druhé je Peru, kde se počet dosud potvrzených případů blíží 200.000.

Řada zemí Latinské Ameriky už omezení zavedená kvůli koronaviru postupně uvolňuje, protože velká část populace se živí jako pouliční prodejci či drobní živnostníci. Specifické uvolňování zavedla Venezuela, která vyhlásila v neděli systém 7+7, původně oznámila 5+10. "Karanténa po venezuelsku" znamená, že sedm dní opět fungují některá odvětví ekonomiky a sedm dní platí karanténa a lidé smí opět jen na nákup potravin či léků. Venezuela hlásí jen 2377 dosud potvrzených případů nákazy koronavirem a dvě desítky úmrtí, podle nevládních organizací jsou ale údaje autoritářského režimu nedůvěryhodné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína Johnson & Johnson je podle americké analýzy bezpečná a účinná

24.02.2021 17:05 Vakcína proti koronaviru od americké farmaceutické firmy Johnson & Johnson je podle amerických…

USA chtějí křeslo v Radě OSN pro lidská práva

24.02.2021 11:17 Spojené státy budou usilovat o křeslo v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC) pro období mezi lety 2022…

FAA nařídil po incidentu v Denveru okamžitou kontrolu vybraných Boeingů 777

24.02.2021 11:05 Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil okamžitou kontrolu letadel Boeing 777-200 se…

Při nepokojích ve věznicích v Ekvádoru zemřelo 75 vězňů

24.02.2021 10:31 Při úterních nepokojích ve třech věznicích v Ekvádoru zemřelo 75 lidí a na dvě desítky dalších osob…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama