Latinská Amerika má přes 1,3 milionu nakažených, dvě země jsou epicentra koronaviru

V Latinské Americe se dosud potvrdilo 1,3 milionu nakažených koronavirem, což je asi pětina evidovaných případů ve světě. Úmrtí s covidem-19 registrují v Latinské Americe téměř 70.000. A zatímco v Jižní Americe je epicentrem nákazy Brazílie, ve Střední Americe je to Mexiko, uvedla dnes agentura Europa Press. Brazílie i Mexiko, stejně jako další země regionu, přitom už uvolňují koronavirová omezení.

Stejně jako brazilský prezident Jair Bolsonaro i mexický prezident Andrés Manuel López Obrador od začátku pandemie nemoc covid-19 zlehčují. Zatímco Bolsonaro ji označil za "chřipičku", López Obrador v počátcích novináře překvapil tvrzením, že ho před koronavirem chrání amulety. Oba prezidenti také po celou dobu pandemie vycházejí bez roušky do ulic, kde se zdraví se svými příznivci.

"Mnozí tvrdí, že bychom měli zůstat doma. Ano, je třeba být opatrný, ale také musíme vzít v úvahu, že mnozí v Mexiku žijí ze dne na den," prohlásil López Obrador v neděli ve státě Veracruz na závěr týdenní cesty po jihovýchodě Mexika.

Mexické ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že v zemi se dosud potvrdilo 117.103 případů nákazy koronavirem, z toho 13.699 lidí zemřelo. Šéf epidemického týmu vlády José Luis Alomía upozornil, že ve všech státech mexické federace stále platí nejvyšší stupeň rizika nákazy. Poslední týden v této zemi se 128 miliony obyvatel denně přibývá na čtyři tisíce případů infekce, v neděli oznámila vláda 3484 nakažených za den a 188 nových úmrtí. I Mexiko ale stejně jako Brazílie podle expertů velmi málo testuje, nejvíce v regionu testují v přepočtu na obyvatele mnohem menší Chile a Peru.

Chile v neděli oznámilo rekordní denní nárůst úmrtí s covidem-19 - 653, čímž se celkový počet obětí nákazy v zemi zvýšil na 2190, uvedla místní média. Dosud se potvrdilo 134.150 nakažených, z toho 6405 za poslední den. Podle ministra zdravotnictví Jaimeho Maňalicha v příštích dnech ale celková statistika zřejmě víc vzroste, protože vláda sjednotila databáze a bude revidovat všechny údaje o úmrtích v občanském registru.

Ani Chile, stejně jako Mexiko či Brazílie, nezavedlo národní karanténu, omezení úřady uplatňují v konkrétních regionech podle epidemické situace. Chile je třetí nejvíce zasaženou zemí v Latinské Americe co do počtu evidovaných nakažených. První je Brazílie s téměř 700.000 případů a druhé je Peru, kde se počet dosud potvrzených případů blíží 200.000.

Řada zemí Latinské Ameriky už omezení zavedená kvůli koronaviru postupně uvolňuje, protože velká část populace se živí jako pouliční prodejci či drobní živnostníci. Specifické uvolňování zavedla Venezuela, která vyhlásila v neděli systém 7+7, původně oznámila 5+10. "Karanténa po venezuelsku" znamená, že sedm dní opět fungují některá odvětví ekonomiky a sedm dní platí karanténa a lidé smí opět jen na nákup potravin či léků. Venezuela hlásí jen 2377 dosud potvrzených případů nákazy koronavirem a dvě desítky úmrtí, podle nevládních organizací jsou ale údaje autoritářského režimu nedůvěryhodné.

Související

Více souvisejících

Brazílie Mexiko Manuel López Obrador Jair Bolsonaro Chile Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 11 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy