Latinská Amerika zavedla přísné karantény

V Latinské Americe zatím není v dohledu zmírnění opatření proti šíření koronaviru, k jejich přísnému dodržování vyzvala tento týden i Panamerická zdravotnická organizace. A zatímco i většina Latinoameričanů si Velikonoce připomíná doma a například v Peru měli ve čtvrtek a v pátek zákaz vycházení, v Nikaragui autoritářská vláda vyzvala obyvatele k účasti na veřejných oslavách, ač nikaragujská církev pořádá mše bez věřících a tradiční procesí zrušila.

Přidejte svůj názor

Koronavirus
doporučujeme

Nikaragujský turistický institut připravil pro velikonoční týden asi 800 kulturních akcí. Například ve městě Granada na jihozápadě země se i v době koronavirové krize konají tradiční procesí na lodích na jezeru Cocibolca a lidé se baví jako jindy na plážích.

Nikaragua je také jedinou zemí regionu, která v době koronaviru nezavřela školy ani hranice. Podle serveru Infobae se nikaragujská vláda i v těchto krizových dnech stále drží hesla "Jedinečná a originální", jímž obvykle láká do země turisty.

Nikaragua má přitom od 1. dubna tři ministryně zdravotnictví. "Nyní máme tři ministryně (zdravotnictví)," oznámila viceprezidentka Rosario Murillová, manželka prezidenta Daniela Ortegy, 1. dubna, když se novou ministryní stala Martha Reyesová. Její předchůdkyně Carolina Dávilaová zůstala ministryní poradní a stejnou funkci má podle viceprezidentky i Sonia Castrová, dosud poradkyně prezidenta pro zdravotnictví.

Oficiálně vláda uvádí, že se v Nikaragui potvrdilo dosud jen devět případů covid-19, z toho čtyři lidé se uzdravili a jeden zemřel. Podle nevládních organizací jsou ovšem počty vyšší, ve čtvrtek to podle nich bylo 184 případů nákazy. Spekuluje se, zda mezi nemocnými není i prezident Daniel Ortega, už měsíc ho totiž veřejnost neviděla.

Jiná autoritářská vláda regionu, venezuelská, naopak přijala přísná opatření, jimiž omezila pohyb v ulicích na nejnutnější důvody a nařídila hospitalizovat všechny nakažené. Národní karanténu, vyhlášenou od 13. března, prodloužila teď o další měsíc. Oznámila to v sobotu viceprezidentka Delcy Rodríguezová na letišti v Caracasu, když tam dorazilo 30 tun zdravotnického materiálu z Číny. Venezuelské nemocnice se kvůli hluboké ekonomické krizi potýkají už několik let s nedostatkem léků, materiálu i personálu, který emigroval před krizí a represemi režimu. Časté jsou tam také dlouhé výpadky elektřiny i vody.

Další zpřísnění opatření proti koronaviru oznámila o víkendu starostka Bogoty Claudia Lópezová. Od pondělka budou moci v osmimilonové kolumbijské metropoli z domu ženy a muži jen v různých dnech. Podobné opatření už dříve zavedly na národní úrovni Panama či Peru, které jeho dodržování kontrolují na základě občanského průkazu. Problém tak mají transgenderové osoby. V Bogotě budou moci tito lidé chodit ven podle toho, kým se cítí, uvedla starostka. Z domu mohou Kolumbijci do 26. dubna také jen v nejnutnějších případech, tedy pro potraviny, léky, do banky či k lékaři.

Na dodržování opatření v některých částech Kolumbie dohlížejí i ozbrojené gangy a postalecké skupiny. Jak napsal dnes server Infobae, v oblastech, které tyto gangy ovládají, se objevily letáky či grafity, které varují před nedodržováním pravidel karantény a jsou podepsány povstaleckými skupinami a kriminálními gangy. Podle kolumbijského experta Luise Fernanda Trejose mají členové gangů strach ze šíření nemoci covid-19, na jejíž zvládání nemají zdravotnické vybavení a stát do oblastí, jež kontrolují, pustit nechtějí. Před porušováním karantény varovaly v předchozích dnech i gangy v Salvadoru či ve favelách v Riu de Janeiro.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v USA sílí. Trump pohrozil střelbou, novinář CNN zatčen v přímém…

29.05.2020 16:16 Aktualizováno Protesty proti policejní brutalitě zachvátily v noci na dnešek řadu amerických měst. V Minneapolisu…

Bolsonaro má rekordně vysoký počet odpůrců. Nezvládá pandemii, čelí i…

29.05.2020 15:28 Počet Brazilců, kteří vnímají negativně vládnutí svého prezidenta Jaira Bolsonara, se od dubna…

V USA zemřelo s covidem-19 za uplynulých 24 hodin 1297 lidí

29.05.2020 08:27 Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 1297 lidí s covidem-19. S odvoláním na data…

Trump se mstí Twitteru. Podepsal exekutivní příkaz

29.05.2020 08:00 Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy