Lékárny řetězce Walmart v USA rozšíří očkování

Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří očkování proti covidu-19 do sedmi dalších amerických států. Oznámil to dnes jeho mluvčí. Administrativa prezidenta Joea Bidena chce očkování urychlit a Biden slíbil, že v prvních 100 dnech jeho mandátu bude naočkováno 100 milionů Američanů.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Imunolog a poradce Bílého domu Anthony Fauci dnes řekl, že aby Spojené státy dospěly k tak zvané hromadné imunitě, musí být ještě naočkováno 70 až 85 procent občanů.

Walmart zatím zajišťoval očkování zdravotníků v Novém Mexiku a Arkansasu. Podle dnešního oznámení svého mluvčího rozšíří očkovací kampaň tento a příští týden do Georgie, Indiany, Louisiany, Marylandu, New Jersey, Jižní Karolíny a Texasu. Kromě toho zajistí vakcinaci v Chicagu a Portoriku.

Uznávaný odborník Fauci dnes v rozhovoru s televizí CNN upozornil na nedostatek vakcín v USA. Hodně si proto nyní slibuje od přípravku firmy Johnson & Johnson, která se podává jenom v jedné dávce. Tato vakcína je ve třetí fázi testování a má mít účinnost 94 až 95 procent. Zatím jsou v USA používány vakcíny firem Pfizer a Moderna, které vyžadují druhé přeočkování. "Je to jediná dávka a zajistí vám dostatečnou ochranu před infekcí po deseti až čtrnácti dnech," řekl Fauci k očkovací látce Johnson & Johnson.

Mluvčí Walmartu sdělil, že i po rozšíření na další státy bude očkována jen vybraná populace tak, jak o tom každý stát rozhodne.

Administrativa minulého prezidenta Donalda Trumpa nechala plánování vakcinace na jednotlivých státech, což velké řetězce lékáren v zásadě obešlo. Fauci nyní upozornil, že za Trumpa neexistoval jednotný postup federální vlády a států. Podle něj se ale virus dá porazit jedině spoluprací obou složek. "Nechcete nechat vše na vládě a nechcete, aby všechno dělaly jednotlivé státy. Ale často jsme slyšeli: 'Státy, dělejte si, co chcete.' A státy se pak nevydávaly správným směrem," řekl.

V USA se koronavirem nakazilo přes 24 milionů lidí a více než 410.000 lidí s covidem-19 zemřelo. Podle uznávaného epidemiologa Fauciho "je pravděpodobné", že mnohé z nich má na svědomí nedůvěryhodnost a nedostatek faktů z doby minulé administrativy. "Není tajemství, že jsme se v mnohém neshodovali; naše fakta byla zpochybňována. Lidé nedůvěřovali tomu, co říkali zdravotničtí odborníci. Z roušek se stalo politické téma. Proto nyní musíme obnovit důvěru lidí a sjednotit postup," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA podle Bidena nikdy neuznají anexi Krymu

26.02.2021 16:37 Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že USA budou stát v otázce Krymu na straně Ukrajiny a…

McConnell by podpořil Trumpa, pokud by opět kandidoval za republikány

26.02.2021 12:23 Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell by podle svých slov rozhodně podpořil další…

Argentina vyrábí miliony dávek vakcíny měsíčně, nemá ale lahvičky

26.02.2021 11:47 Latinská Amerika by mohla mít miliony dávek vakcíny proti covidu-19 měsíčně, které se vyrábějí v…

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru

26.02.2021 10:37 V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama