Letošní volby ve Spojených státech budou s přehledem nejdražší v historii země. Vyplývá to z údajů zveřejněných neziskovou organizací Center for Responsive Politics, podle níž kandidáti, strany a jim nakloněné skupiny utratí za všechny kampaně spojené s letošním hlasováním téměř 14 miliard dolarů (328 miliard korun).
Částky vynaložené na předvolební kampaně v USA se pravidelně zvyšují, letošní skokový nárůst je však podle CNN nevídaný. Zatímco v roce 2012 se na politickou reklamu vynaložilo něco přes šest miliard dolarů, o čtyři roky později to bylo 6,6 miliardy dolarů (154,7 miliardy korun). Letos se oproti volbám v roce 2016 v USA utratí více než dvojnásobek.
Prezidentští kandidáti Donald Trump a Joe Biden letos vynaložili jen na svou propagaci téměř tolik, kolik před čtyřmi lety stály všechny kampaně včetně voleb do Kongresu. Tam se přitom vedou velmi vypjaté souboje o desítky křesel v Senátu, 435členná Sněmovna reprezentantů se každé dva roky obměňuje celá.
Za rekordním nárůstem stojí především demokraté. Biden na svou kampaň vybral do poloviny října 938 milionů dolarů (22 miliard korun) a předpokládá se, že celková konečná částka u něj jako u prvního prezidentského kandidáta v americké historii přesáhne miliardu dolarů. Trump ke stejnému datu vybral 600 milionů dolarů (14 miliard korun).
Demokraté celkově před letošními volbami za svoje kampaně utratili téměř dvakrát více než republikáni. To lze zčásti odůvodnit tím, že museli na rozdíl od politických soupeřů pořádat nákladné primární volby, z nichž vzešel jejich prezidentský kandidát. Podle reportéra CNN Chrise Cillizzy lze však rozdíl vysvětlit také tím, že se demokratům letos daří lépe aktivizovat svoje podporovatele a nadchnout je pro věc.
Největším tahounem je přitom podle organizace Center for Responsive Politics negativní motivace, konkrétně nesouhlas s politikou republikána Trumpa a snaha zabránit mu v dalším čtyřletém mandátu. Podle analýzy organizace neměli demokraté před republikány nikdy v historii tak velký finanční náskok jako letos.
Cillizza upozorňuje, že počet získaných prostředků nelze brát jako spolehlivý ukazatel volebních výsledků. Trump před čtyřmi lety rovněž vybral méně než jeho tehdejší demokratická soupeřka Hillary Clintonová a přesto vyhrál.
Reportér CNN však tvrdí, že ten kdo má více peněz, obecně vítězí ve větším počtu případů. Je to zčásti tím, že může natočit více spotů a vyvěsit více billboardů. Množství vybraných peněz je však často ukazatelem volebního úspěchu právě kvůli tomu, že je odrazem nadšení ve volební základně dané strany.
Cillizza poznamenává, že v USA v podstatě selhaly veškeré pokusy zastavit příspěvky na kampaně z nejasných zdrojů. Jen 30 procent z peněz vynaložených nezávislými skupinami na propagaci politických kandidátů pochází od organizací, které plně zveřejnily jména svých dárců, ukazují data organizace Center for Responsive Politics.
Související

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , Joe Biden , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Republikánská strana (USA) , Demokratická strana (USA)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 34 minutami

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
před 2 hodinami

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
před 2 hodinami

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
před 3 hodinami

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
před 4 hodinami

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
před 4 hodinami

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
před 5 hodinami

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
před 5 hodinami

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
před 7 hodinami

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
před 7 hodinami

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování
před 8 hodinami

USA opouští UNESCO, oznámil Trump
před 9 hodinami

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
před 9 hodinami

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem
před 10 hodinami

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi
před 11 hodinami

Trump je zaskočen izraelskými útoky v Gaze a Sýrii, v Bílém domě sílí odpor k Netanjahuovi
před 12 hodinami

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí
před 12 hodinami

Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
před 14 hodinami

Počasí o víkendu: Očekává se déšť, hrozí i další bouřky
včera
Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
Léto a plavecké bazény – kombinace, která láká miliony lidí ke sportu, osvěžení i odpočinku. Jenže i za průzračnou vodní hladinou se může skrývat riziko. A to nejen ve veřejných, ale i v soukromých bazénech. Podle odborníků jsou totiž tyto oblíbené vodní plochy častým zdrojem infekcí, pokud se nedodržuje správná údržba a hygiena.
Zdroj: Libor Novák