Letošní volby v USA budou nejdražší v historii, demokratům se daří vyburcovat příznivce

Letošní volby ve Spojených státech budou s přehledem nejdražší v historii země. Vyplývá to z údajů zveřejněných neziskovou organizací Center for Responsive Politics, podle níž kandidáti, strany a jim nakloněné skupiny utratí za všechny kampaně spojené s letošním hlasováním téměř 14 miliard dolarů (328 miliard korun).

Částky vynaložené na předvolební kampaně v USA se pravidelně zvyšují, letošní skokový nárůst je však podle CNN nevídaný. Zatímco v roce 2012 se na politickou reklamu vynaložilo něco přes šest miliard dolarů, o čtyři roky později to bylo 6,6 miliardy dolarů (154,7 miliardy korun). Letos se oproti volbám v roce 2016 v USA utratí více než dvojnásobek.

Prezidentští kandidáti Donald Trump a Joe Biden letos vynaložili jen na svou propagaci téměř tolik, kolik před čtyřmi lety stály všechny kampaně včetně voleb do Kongresu. Tam se přitom vedou velmi vypjaté souboje o desítky křesel v Senátu, 435členná Sněmovna reprezentantů se každé dva roky obměňuje celá.

Za rekordním nárůstem stojí především demokraté. Biden na svou kampaň vybral do poloviny října 938 milionů dolarů (22 miliard korun) a předpokládá se, že celková konečná částka u něj jako u prvního prezidentského kandidáta v americké historii přesáhne miliardu dolarů. Trump ke stejnému datu vybral 600 milionů dolarů (14 miliard korun).

Demokraté celkově před letošními volbami za svoje kampaně utratili téměř dvakrát více než republikáni. To lze zčásti odůvodnit tím, že museli na rozdíl od politických soupeřů pořádat nákladné primární volby, z nichž vzešel jejich prezidentský kandidát. Podle reportéra CNN Chrise Cillizzy lze však rozdíl vysvětlit také tím, že se demokratům letos daří lépe aktivizovat svoje podporovatele a nadchnout je pro věc.

Největším tahounem je přitom podle organizace Center for Responsive Politics negativní motivace, konkrétně nesouhlas s politikou republikána Trumpa a snaha zabránit mu v dalším čtyřletém mandátu. Podle analýzy organizace neměli demokraté před republikány nikdy v historii tak velký finanční náskok jako letos.

Cillizza upozorňuje, že počet získaných prostředků nelze brát jako spolehlivý ukazatel volebních výsledků. Trump před čtyřmi lety rovněž vybral méně než jeho tehdejší demokratická soupeřka Hillary Clintonová a přesto vyhrál.

Reportér CNN však tvrdí, že ten kdo má více peněz, obecně vítězí ve větším počtu případů. Je to zčásti tím, že může natočit více spotů a vyvěsit více billboardů. Množství vybraných peněz je však často ukazatelem volebního úspěchu právě kvůli tomu, že je odrazem nadšení ve volební základně dané strany.

Cillizza poznamenává, že v USA v podstatě selhaly veškeré pokusy zastavit příspěvky na kampaně z nejasných zdrojů. Jen 30 procent z peněz vynaložených nezávislými skupinami na propagaci politických kandidátů pochází od organizací, které plně zveřejnily jména svých dárců, ukazují data organizace Center for Responsive Politics.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Donald Trump USA (Spojené státy americké) Republikánská strana (USA) Demokratická strana (USA)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Ozzy Osbourne

Zemřel legendární Ozzy Osbourne

Svět rockové hudby přišel o jednu z největších legend. Ve věku 76 let zemřel slavný britský zpěvák Ozzy Osbourne, frontman metalové skupiny Black Sabbath. Větších komerčních úspěchů dosáhl během následné sólové kariéry. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

před 4 hodinami

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

před 7 hodinami

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

před 7 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

před 8 hodinami

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

před 9 hodinami

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

před 10 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit

Léto a plavecké bazény – kombinace, která láká miliony lidí ke sportu, osvěžení i odpočinku. Jenže i za průzračnou vodní hladinou se může skrývat riziko. A to nejen ve veřejných, ale i v soukromých bazénech. Podle odborníků jsou totiž tyto oblíbené vodní plochy častým zdrojem infekcí, pokud se nedodržuje správná údržba a hygiena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy