Výhledově hrozí nedostatek ropy, varují experti. Může to být naděje pro ekologii

Ačkoliv se ukazuje, že ani uzemnění letadel a celkový útlum dopravy nedokázal zabránit klimatickým změnám, přesto mají zelení aktivisté nové naděje. Podle odhadů by se Evropa mohla v příštím desetiletí potýkat s nedostatkem ropy, díky čemuž by se pak více využívaly ekologicky šetrnější zdroje energie.

Dostupné zprávy a analýzy varují, že by v dohledné budoucnosti mohl mezi produkcí ropy a jejími zdroji platit vztah nepřímé úměry, tedy že by její omezená ložiska nedokázala uspokojit rostoucí poptávku po ní. To by pak vyvolalo ropnou krizi, která by způsobila řetězovou reakci v podobě cenových šoků a jejich negativních dopadů na světovou ekonomiku. Před tímto nebezpečným scénářem varoval britský deník Guardian. 

Za pravdu mu dal i francouzský think tank Shift Project, který vydal výzvu k postupnému přechodu na takzvaný "svět bez ropy", jelikož je skutečně velmi pravděpodobné, že zdroje fosilních paliv budou vyčerpány dříve než se užívání ekologicky šetrných zdrojů energie stane normou. Dostupná analýza se opírá o data norské společnosti Rystad Energy. Ta došla k závěru, že až 40 % importu ropy do Evropy pochází ze zemí bývalého Sovětského svazu, kde se ale zásoby začínají pomalu tenčit.

Lépe na tom není ani Afrika, jejíž dodávky fosilních paliv do Evropy činí více než 10 %. Ani ona na tom ale není tak, že by mohla rozdávat. Lví podíl na nedostatku ropy budou mít mimo jiné také důsledky pandemie covid-19, jelikož v nadcházejících dvacátých letech moderního století se bude méně investovat do nových ropných projektů.

Očekává se například, že přední ropné společnosti budou výrazným způsobem revidovat své rozpočty. Výdajová stránka by se v příštím roce měla například snížit až o čtvrtinu v rámci zmírňování dopadů koronakrize, která měla za následek také pokles poptávky po ropě, tudíž i její nízké ceny.

Podle Rystad Energy by vrchol světové poptávky po ropě mohl nastat někdy v letech 2027-30. Teprve až poté by měl zase následovat pokles. Analytik Per Magnus Nysveen se nechal slyšet, že hrozí nedostatek ropy, což v souladu s tržním zákonem nabídky a poptávky povede k jejímu zdražení. Ani menší poptávka se na cenách ropy nijak výrazně neprojeví, jelikož se nic nezmění na tom, že se stále jedná o vzácný, leč nezbytný, statek.

Globální cena ropy zaznamenala v poslední době růst cen nad 40 dolarů za barel z předchozích 16, což způsobila pandemie covid-19. Její hlavní producenti v reakci na to uzavřeli historickou kartelovou dohodu o snížení celkové produkce ropy. 

Ceny ropy by pravděpodobně měly být v této výši zastropovány alespoň v nadcházejících dvou letech, kdy se světové ekonomiky budou postupně zotatovat z hospodářského poklesu způsobeného koronakrizí.

"Dopad nedostatečného zásobování trhu s ropou může mít na fungování společnosti dalekosáhlé dopady, a tudíž se případný rychlý přechod na nízkouhlíkovou energii projeví nejen v boji proti klimatickým změnám, nýbrž i v ekonomice," vysvětlil Nesveen.

Analytik ve své prognóze dále došel také k jasnému závěru, že by ekonomiky měly postupně snižovat svojí závislost na užívání ropy. Právě země, které v masovém měřítku investují například do elektromobilů, by se mohly vyhnout ekonomickým dopadům vyvolaným raketovým růstem cen pohonných hmot.

Související

Bitcoin

Kdo máte kryptoměny pozor. Po íránském útoku na Izrael padl Bitcoin nejvíc za rok. Zdraží ropa či zlato?

Po nočním útoku Íránu na izraelské cíle Teherán signalizuje, že je připraven převzít přímější roli ve svém konfliktu s Izraelem, do nějž dosud vstupoval zejména skrze své spojence typu teroristů z Hamásu nebo Hizballáhu. To může znamenat novou kapitolu ve vleklém střetu obou zemí, přestože zmíněný noční útok, jenž se čekal předem, byl z velké části odražen.

Více souvisejících

ropa Ekologie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

Írán popřel zprávy o útoku Izraele. Za výbuchy stály drony z vnitrozemí

Íránská média v pátek popřela tvrzení o napadení země ze zahraničí. Reagují tak na zprávy amerických médií o izraelském nočním útoku na Írán. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy