Linick: Pompeo nechtěl vypovídat o prodeji zbraní Saúdské Arábii

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se odmítl zúčastnit schůzky ohledně loňského podezřelého prodeje zbraní Saúdské Arábii s generálním inspektorem Stevem Linickem, který byl následně odvolán z funkce prezidentem Donaldem Trumpem. Podle dnes zveřejněného zápisu z jednání to řekl Linick zákonodárcům, kteří jeho propuštění prošetřují. Někteří členové Kongresu již dříve vyjádřili podezření, zda Pompeo Linickovo odvolání prezidentovi nenavrhl z politických důvodů, což ministr opakovaně odmítá.

Mike Pompeo
doporučujeme

Linick byl propuštěn v době, kdy vyšetřoval Trumpovo loňské rozhodnutí vyhlásit stav nouze, aby se mohl uskutečnit obří prodej zbraní Saúdské Arábii v hodnotě osmi miliard dolarů (187,2 miliardy korun). Proti transakci měl přitom výhrady Kongres.

Někdejší generální inspektor zákonodárcům řekl, že ministerstvo zahraničí v době jeho vyhazovu vědělo o vyšetřováních, jež by mohla být pro Pompea škodlivá. Ministr totiž na Linickovu žádost o schůzku ohledně prodeje zbraní Saúdům ve zvláštním režimu zareagoval písemným prohlášením, v němž tvrdil, že je podobné vyšetřování mimo pravomoc generálního inspektora. Linick mu však podle své výpovědi napsal, že se podle příslušného zákona může věcí zabývat, jeho další snahy o osobní setkání s ministrem však byly bez odezvy. Rovněž řekl, že se jej snažil jeden z Pompeových náměstků "zastrašit", aby vyšetřování zanechal.

Generální inspektor také v době svého vyhazovu podle svých slov vyšetřoval, zda Pompeo nezneužíval asistenty placené z peněz daňových poplatníků k tomu, aby pro ministra a jeho ženu zařizovali osobní záležitosti. O tomto vyšetřování nejednal přímo s ministrem, ale jeho nejbližší spolupracovníci o něm podle Linicka věděli.

Linicka jmenoval do funkce bývalý prezident Barack Obama a jeho úlohou bylo nezávisle kontrolovat činnost ministerstva zahraničí. Není přitom jediným vysoce postaveným státním auditorem, jehož prezident nedávno zbavil funkce. Někteří zákonodárci, jak republikáni, tak demokraté, vyjádřili obavy, že tato propouštění znemožní účinný dohled nad vládou. Nejvýše postavená demokratka v Kongresu Nancy Pelosiová řekla, že by Linickův vyhazov mohl být v rozporu se zákonem.

Zbavit Linicka funkce navrhl prezidentovi sám Pompeo, jako důvod tehdy uvedl, že inspektorovi přestal důvěřovat. Opakovaně přitom odmítl, že by měl tento krok politické motivy. Ministr dnes v reakci na zveřejněnou Linickovu výpověď řekl, že je někdejší generální inspektor "špatný herec".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestřelka v klubu v USA: Nejméně 2 mrtví a 12 zraněných

05.07.2020 13:49 Aktualizováno Dva mrtvé a osm zraněných si vyžádala dnešní střelba v nočním klubu v Jižní Karolíně ve Spojených…

Plány na dohodu ztroskotaly. KLDR nechce obnovit rozhovory s USA

05.07.2020 13:07 Pchjongjang "necítí potřebu" obnovit rozhovory s Washingtonem. Sdělila to dnes náměstkyně…

Brazílie má dalších 1091 úmrtí lidí s covidem-19

05.07.2020 10:07 V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury…

Raper Kanye West tvrdí, že chce kandidovat na prezidenta USA. Musk ho…

05.07.2020 09:55 Americký raper Kanye West, který patří k fanouškům prezidenta Donalda Trumpa, v sobotu ohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy