Lukašenko zaútočil na EU a uráží USA. Z Washingtonu zní apel k tvrdé odvetě

NÁZOR - Kroky běloruského autoritáře Alexandra Lukašenka jsou přímým útokem na země, které respektují na pravidlech založený řád, nebere si servítky editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník konstatuje, že nedělním vynuceným odklonem civilního letadla do Minsku, jehož cílem bylo zadržet opozičního novináře na jeho palubě, úskočný diktátor uvedený řád bezohledně naboural a nastal čas mu rázně odpovědět.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Letecká doprava, podobně jako finanční transakce či silniční provoz, má složitá bezpečnostní pravidla, vyzdvihuje editorial. Nastiňuje, že Lukašenkova vláda posádce letu 4978 společnosti Ryanair lživě ohlásila, že na palubě je bomba, a to v době, kdy v běloruském vzdušném prostoru mířil do litevského Vilniusu, k záchytu letadla vyslala stíhačku MiG-29 a přinutila jej přistát, načež došlo k zatčení šestadvacetiletého novináře Romana Protaševiče.

Protaševič, je přitom spoluzakladatel kanálu Nexta na sociální síti Telegram, jež se stal hlavním informačním zdrojem opozice proti Lukašenkovi, který loni v srpnu zmanipuloval prezidentské volby, aby prodloužil svou vládu, vysvětluje washingtonský deník. Dodává, že to vyústilo v masové protesty a zásahy proti nim.  

Falešným ohlášením bomby Lukašenkova vláda porušila Montrealskou úmluvu z roku 1970 o potírání nezákonných činů proti bezpečnosti civilní letecké dopravy, kterou Bělorusko ratifikovalo, vyzdvihuje americký server. Připomíná, že proti úmluvě jedná ten, kdo nezákonně a záměrně poskytne informaci, o níž ví, že je lživá, a tím ohrozí bezpečnost letadla ve vzduchu. 

Lukašenko také potenciálně porušil podmínky Chicagské úmluvy, která je základem poválečné mezinárodní letecké dopravy, naznačuje renomovaný deník. Poukazuje, že podle dokumentu nesmí být v případě záchytu letadla ohroženy jeho bezpečnost a životy lidí na palubě.

"Lukašenko bezostyšně ohrnuje nos nad těmi zeměmi, které respektují na pravidlech založený řád, což je přímým útokem na Evropskou unii - let (4978) byl mezi Řeckem a Litvou, dvěma státy EU - a urážkou Spojených států a dalších, kteří věří v demokracii, právní stát a svobodu projevu,," pokračuje Washington Post. Deklaruje, že Lukašenkovi a jeho patronovi, ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, ale na demokracii a jejích klíčových hodnotách nesejde. 

Šílený řidič s rukojmím v autě

Naopak, Lukašenko s Putinem unášejí, vraždí, otravují a zastrašují své oponenty doma a stále častěji i v zahraničí, připomíná editorial. Kvituje proto, že v pondělí představitelé všech sedmadvaceti unijních států odsouhlasili, že jejich letadla nebudou létat nad Běloruskem, a zakázali běloruským národním aeroliniím využívat evropský vzdušný prostor a evropská letiště.  

Také americká Bidenova administrativa by měla zvážit uvalení nových sankcí, kterou jdou nad rámec těch dříve schválených Kongresem, a zaměřit je na osoby stojící za represemi v Bělorusku, nabádá vlivný deník. Upozorňuje, že předchozí americké sankce směřování Lukašenka příliš neovlivnily, tudíž nastal čas najít něco účinnějšího.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Prestižní server také doporučuje více podporovat nezávislá média a novináře, kteří budou Bělorusům poskytovat pravdivé informace, podobně jak činil Protaševič, a zaměřit se na finanční sítě a oligarchy, kteří za Lukašenkem stojí.

"Jako vládce Lukašenko připomíná řidiče řítícího se bláznivě po dálnici v opačném směru s rukojmím na zadním sedadle," píše americký deník. Poukazuje, že Protaševič se v pondělí večer objevil na devětadvacetisekundovém videu nahraném vysílaném provládními kanály, přičemž oznámil, že je zadržován v detenčním centru č. 1 v Minsku, podobně jako mnoho politických vězňů.

Protaševičova slova vypadala jako vynucená, navíc měl modřinu na čele, zdůrazňuje vlivný server. Deklaruje, že novinář musí být propuštěn a Západ musí na tento násilný akt odpovědět.

 

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama