Lynč je nově federální zločin, schválili to američtí zákonodárci

Americká Sněmovna reprezentantů ve středu drtivou většinou schválila zákon, který prohlašuje lynčování za federální zločin z nenávisti. Podle agentury AP se tak stalo po téměř 120 letech od doby, kdy američtí zákonodárci podobnou legislativu zvažovali poprvé. Desítky předchozích pokusů však v Kongresu neuspěly.

Sněmovna reprezentantů zákon schválila poměrem hlasů 410 pro a čtyři proti. Senát v podstatě totožný zákon odsouhlasil loni, norma tak nyní zamíří k prezidentovi Donaldu Trumpovi, který by měl podle očekávání návrh bez námitek podepsat.

Ve středu schválený návrh zákona je pojmenován po Emmettu Tillovi, černošském chlapci, který byl v roce 1955 ve svých 14 letech umučen a zavražděn davem ve státě Mississippi. Důvodem bylo nařčení prodavačky světlé pleti, že ji Till urazil v samoobsluze. Jeho smrt se stala jedním ze symbolů hnutí za občanská práva, které vyvrcholilo v 60. letech minulého století a ukončilo rasovou segregaci v USA.

Podle předkladatele návrhu Bobbyho Rushe má norma opožděně zajistit spravedlnost Tillovi a dalším více než 4700 obětem lynčování, z nichž většina byli černoši. "Význam tohoto návrhu zákona je nedozírný," prohlásil Rush. "Stále čelíme stejnému násilnému rasismu a nenávisti, která stála život Emmetta a tolika dalších. Přijetí zákona vyšle silný a jasný signál národu, že takovou zaslepenost nebudeme tolerovat," dodal zákonodárce.

Kongres podobnou normu projednával poprvé v roce 1900, kdy ji předložil tehdy jediný černošský zákonodárce George Henry White. Návrh však zapadl při projednávání ve výborech. Další významný pokus prohlásit lynčování za federální zločin přišel o 18 let později, ztroskotal však v Senátu, kde jeho projednávání zablokovali zákonodárci z jižanských států. Podle listu The Washington Post selhalo za posledních asi 120 let podobných návrhů v Kongresu téměř 200, většina z nich kvůli nevoli zákonodárců z jižanských států. Po konci segregace řada kongresmanů argumentovala v neprospěch návrhů tím, že klasifikace lynčování jako federálního zločinu zasahuje do práv jednotlivých států.

"Kongresu se až příliš dlouho nedařilo zaujmout morální postoj a přijmout zákon, který by konečně lynčování prohlásil za federální zločin. Na napravení této nespravedlnosti se čekalo už dlouho," prohlásila senátorka Kamala Harrisová, která byla jednou z předkladatelek už dříve schválené obdobné normy v horní komoře.

Za lynčování se označuje násilná vražda rozzuřeným davem, jež má být trestem za domnělý zločin vykonaným bez řádného soudu. V USA měla v drtivé většině případů rasistický podtext. V 19. a 20. století byly tímto způsobem zavražděny tisíce lidí, podle zákonodárkyně Karen Bassové se přitom poslední podobný incident odehrál v zemi před 25 lety.

Související

Kevin McCarthy

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy má slova ředitele TikToku za velmi znepokojivá

Vyjádření šéfa sociální sítě TikTok Shou Zi Chewa jsou "velmi znepokojivá", uvedl dnes předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Reagoval tak na čtvrteční "grilování" šéfa Tiktoku před členy výboru pro energetiku a obchod. McCarthy se podle agentury Reuters domnívá, že zákonodárci schválí v reakci na obavy související s aplikací zákon, který bude mít podporu republikánů i demokratů.
Ilustrační fotografie.

USA by měly odtajnit zprávu o původu covidu-19, žádá si to Sněmovna reprezentantů

Americká Sněmovna reprezentantů jednomyslně schválila zákon o odtajnění zpravodajských informací o původu onemocnění covid-19, píše agentura AP. Zákon nyní míří na stůl prezidenta Joea Bidena. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na začátku tohoto měsíce potvrdil, že se přiklání k teorii, že pandemii covidu-19 pravděpodobně způsobil únik z čínské laboratoře. 

Více souvisejících

Sněmovna reprezentantů kongresu USA Kongres USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy