Maduro omilostnil přes 100 opozičních politiků. Výsledek zákulisních dohod, tvrdí analytik

Venezuelská vláda v pondělí oznámila, že udělila milost více než stovce opozičních politiků, včetně desítek těch, kteří jsou ve vězení, ukrývají se na zahraničních ambasádách, nebo utekli ze země, protože byli pronásledováni za údajné spiknutí proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi.

Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o pokus vládnoucí socialistické strany posílit volební účast v prosincových volbách, jež se chystá opozice bojkotovat.

Podle nevládní organizace Foro Penal je asi 50 z omilostněných politiků z řad těch, které jsou podle opozice pronásledováni z politických důvodů. Na seznamu však chybí významní opoziční vůdci Leopoldo López, který pobývá na cizí ambasádě v Caracasu, a Julio Borges, který se nachází v sousední Kolumbii.

Vládní mluvčí Jorge Rodríguez uvedl, že milost dostane celkem 110 lidí, neuvedl však, za jakých podmínek. Šéfové opozice podle agentury AFP uvedli, že se na svobodu již dostal Roberto Morrero, šéf kabinetu hlavního prezidentova politického oponenta Juana Guaidóa. Z vězení vyšli rovněž další dva členové opozicí ovládaného parlamentu.

[#AHORA] Las primeras imágenes de los diputados Gilber Caro y Renzo Prieto tras ser excarcelados por orden de Nicolás Maduro https://t.co/McKhTS91JkFotos: @luisgonzaloprz pic.twitter.com/5d0C94asbC

— NTN24 Venezuela (@NTN24ve) September 1, 2020

Madurova vláda svůj krok představila jako gesto dobré vůle, jehož cílem je posílit volební účast v kontroverzních nadcházejících parlamentních volbách. "Úmyslem vlády je prohloubit proces usmíření v zájmu národní jednoty, aby mohly být urovnány politické problémy mírovou a volební cestou," řekl Rodríguez.

Podle amerického pozorovatele Geoffa Ramzeyho je milost zřejmě výsledkem zákulisní dohody mezi Madurem a umírněnou části opozice, do níž se neřadí Guaidó. Jednání, jež se konají za zády Spojených států a šéfa opozice, jsou podle něj znamením toho, že někteří opozičníci mají již dost politického patu v zemi a jsou schopni přijmout i dílčí politické kompromisy, které nutně nepředpokládají Madurovo okamžité odstoupení z funkce.

Venezuela se po letech Madurovy vlády nachází v hluboké ekonomické a politické krizi, ze země uteklo již asi 5 milionů obyvatel. Chybí tam totiž základní potraviny, léky, a vysoká inflace uvrhla řadu lidí do chudoby. Guaidó se loni v lednu z pozice předsedy Národního shromáždění prohlásil prozatímním prezidentem poté, co opozice odmítla uznat výsledky voleb z roku 2018. Za právoplatnou hlavu státu jej považuje asi 50 států, zejména USA, evropské země včetně ČR, či latinskoameričtí sousedé Venezuely. Za Madurem však nadále stojí venezuelská armáda, která je hlavním pilířem jeho setrvání u moci.

Organizace hájící lidská práva tvrdě kritizují Madurovu vládu za to, že svévolně zatýká své názorové odpůrce, často bez důkazů a bez řádného soudního procesu. Režim však trvá na tom, že politické vězně nedrží a že zprávy o nich jsou jen součástí kampaně USA za svržení prezidenta.

Související

Nicolas Maduro

Maduro je připraven normalizovat vztahy Venezuely s USA

Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro uvedl, že je připraven pracovat na normalizaci vztahů se Spojenými státy. Informovala o tom agentura AFP. Maduro přerušil vztahy s Washingtonem v roce 2019, když administrativa tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa uznala opozičního politika Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely.
Maduro, Nicolas

Maduro se v Egyptě účastní klimatické konference, hovořil i s Macronem

Konference OSN o změnách klimatu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch se účastní i venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro, který podle agentury Europa Press akce využívá k rehabilitaci své osoby na mezinárodní scéně. Rukou si na chodbě potřásl i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, s nímž asi dvě minuty pohovořil o budoucí spolupráci.

Více souvisejících

Nicolas Maduro Venezuela Juan Guaidó volby ve Venezuele

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 50 minutami

před 53 minutami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Ruské jaderné odpalovací zařízení míří k hranicím NATO. Odborníci: Jde o přípravu na válku

Ruská armáda rozmísťuje podél hranic s Finskem raketová odpalovací zařízení schopná nést taktické jaderné zbraně. Podle Institutu pro studium války (ISW) je to další důkaz, že se Putin připravuje na přímý konflikt s NATO. Politici předpovídají, kdy by k případnému střetu mohlo dojít.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy