Maduro podporuje Hizballáh? Pompeo ostře zkritizoval venezuelský režim

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo kritizoval venezuelský režim Nicoláse Madura za podporu teroristických organizací, včetně šíitského hnutí Hizballáh. Pompeo rovněž označil za "nepřijatelné", aby byl prostřednictvím tohoto hnutí ve Venezuele "přítomen íránský režim".

Mike Pompeo
doporučujeme

Šéf americké diplomacie to podle agentury Europa Press řekl v pondělí v Bogotě na protiteroristickém summitu zemí západní polokoule, jehož se účastnili zástupci dvou desítek států.

"Íránský režim je se svou ozbrojenou paží Hizballáhem ve Venezuele a to je nepřijatelné," prohlásil Pompeo a vyzval americké země k boji proti terorismu. Ten podle něj třeba vést nejen proti těm, kteří přímo pokládají bomby, ale i proti těm, kteří teroristy podporují, což podle Pompea činí i Madurův režim.

Šéf americké diplomacie naopak pochválil Honduras, Kolumbii a Guatemalu, že se připojily k zemím považujícím Hizballáh za teroristickou organizaci. Loni to v Latinské Americe udělaly také Argentina či Paraguay.

Hizballáh založily v roce 1982 íránské revoluční gardy. V Libanonu se pak hnutí vyvinulo také v politickou stranu, která má zastoupení v tamním parlamentu i vládě. Hizballáh považují některé země za teroristickou organizaci, některé tak označují jen jeho ozbrojené křídlo.

Pompeo také v pondělí vyzval mezinárodní společenství, aby podporovalo venezuelskou opozici v čele s Juanem Guiadóem. Toho od loňského ledna uznalo téměř 60 států za prozatímního prezidenta Venezuely. Guaidó se jím prohlásil z pozice šéfa parlamentu poté, co zákonodárný sbor ovládaný opozicí neuznal nový mandát Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

"Svět musí pokračovat v podpoře venezuelského lidu, který se snaží o návrat k demokracii a o konec Madurovy tyranie. Ta škodí milionům Venezuelanů a ovlivňuje Kolumbii i celý region," uvedl v pondělí prezident Kolumbie Iván Duque. Připomněl tak, že za několik posledních let uteklo z Venezuely kvůli ekonomické krizi a autoritářskému režimu na 4,5 milionu lidí, z toho 1,4 milionu pobývá v Kolumbii.

Summitu v Bogotě se účastnil i Guaidó, který tak v úřadu prozatímního prezidenta opustil Venezuelu teprve podruhé, ač má soudem, ovládaným Madurovými příznivci, zakázáno vycestovat ze země. Dnes má Guaidó namířeno do Británie, čímž zahájí první cestu do Evropy v úřadu hlavy země. V Londýně se má setkat s venezuelskými emigranty.

Ve středu má Guaidó v Bruselu jednat mimo jiné se šéfem diplomacie EU Josepem Borrellem a ve čtvrtek by měl jet do Davosu na zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), jehož se účastní i špičky světové politiky. V sobotu možná navštíví Španělsko, spekulují místní média.

Šestatřicetiletého Guaidóa, který byl ještě předloni téměř neznámým politikem, uznává za hlavu Venezuely téměř 60 zemí světa, hlavně amerických, včetně USA, ale i řada evropských, včetně ČR. Naopak Rusko, Turecko, Čína či Írán podporují dál Madurovu vládu, jejíž ministr zahraničí Jorge Arreaza je právě tento týden na oficiální návštěvě Íránu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama