Maduro připustil porušování lidských práv, ale jen hrstkou policistů

Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro připustil, že v jeho zemi se porušují lidská práva, zodpovědnost ale přisoudil jen nejmenovaným "skupinám policistů". Informovala o tom agentura EFE. Maduro také oznámil plán vzdělávání policistů v oblasti lidských práv, který povede ministerstvo vnitra. V témže projevu slíbil benefity pro policisty, kteří "riskují životy pro ochranu občanů".

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Nevíte, jak moc mě bolí, když se dozvím o případu policisty, který porušil lidská práva v některé čtvrti, kam dorazila skupina policistů a ukradla lidem televizory a další věci," prohlásil v úterý Maduro u příležitosti 11. výročí založení venezuelské národní policie.

Kvůli porušování lidských práv i zločinům proti lidskosti je přitom opozicí i řadou zemí Latinské Ameriky obviňován i Maduro a někteří jeho ministři, na něž dostal v předchozích letech řadu stížností i Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu.

Maduro neuvedl žádné detaily stran porušování práv policisty. Agentura EFE v této souvislosti ale uvedla, že venezuelská prokuratura minulý měsíc oznámila, že vyšetřuje několik stížností na členy speciálních policejních jednotek FAES.

Ty už dlouho nevládní organizace obviňují z porušování lidských práv a k jejich rozpuštění vyzvala v roce 2019 i vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.

Letos v září nezávislí vyšetřovatelé ve zprávě pro Radu OSN pro lidská práva (UNHRC) uvedli, že Maduro a někteří členové jeho vlády jsou osobně zodpovědní za zločiny proti lidskosti, včetně zabíjení a mučení, jichž se od roku 2014 dopouštěly bezpečnostní složky a tajná služba.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Kvůli koronaviru se letos nebude konat karneval v Riu de Janeiro

22.01.2021 05:39 Kvůli šíření koronaviru se letos neuskuteční slavný karneval v Riu de Janeiro. Oznámil to dnes…

Návrat dětí do škol? Američtí akademici naznačili, kde leží bezpečná…

22.01.2021 00:01 NÁZOR - Zjistili jsme, že školy mohou otevřít pro prezenční výuku, aniž by v lokalitě zesílilo…

Biden představil celostátní strategii boje proti koronaviru

21.01.2021 22:10 Nový prezident USA Joe Biden dnes podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se boje s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama