Maduro uspořádal bombastické vojenské cvičení. Nastaly i tragikomické situace

Vojenské cvičení, jehož se o víkendu ve Venezuele podle vlády zúčastnilo přes dva miliony vojáků a milicionářů, mělo podle socialistického prezidenta Nicoláse Madura prokázat schopnost lidu bránit svrchovanost země. Na sociálních sítích se ale objevily i tragikomické záběry, které připomněly hlubokou ekonomickou krizi v této jihoamerické zemi.

Přidejte svůj názor 63 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Madurův oficiální twitterový účet byl o víkendu plný fotek a videí, na nichž vojáci a vojačky společně s milicionáři v červených košilích trénují střelbu. Nechyběly záběry odpalování raket a manévrů na moři. 

Někteří uživatelé sociálních sítí ale zveřejňovali videa, která lépe odrážela realitu. Na jednom z nich, které zveřejnil například opoziční deník El Nacional, skupinka vojáků tlačí obrněné vozidlo k benzinové pumpě. "Obrněnec bez šťávy, to je ale smůla!," komentoval video jeho autor.

"Je to smutná realita Venezuely. Bez benzinu, bez plynu, bez léků a veřejných služeb. Zatímco oni posílají benzin na Kubu, my stojíme 48 hodin frontu na 40 litrů. Země v troskách," připomněl jeden ze sociálních uživatelů krizi ve Venezuele, jejíž hospodářství už několik let kolabuje.

Na dalším videu zveřejněném po vojenském cvičení je zaznamenána během tréninku jedna korpulentní milicionářka, která s obtížemi zdolává různé překážky a okolí ji přitom povzbuzuje. "Pojď, Gladys! To dáš, jsme válečníci," volají vojáci. Při tragikomické scéně, kdy se žena i marně snažila prolézt pneumatikou a nakonec ji překročila, milicionářce všichni radostně zatleskali.

"Chudáci lidi, jaké ponížení! A to jen za pytlík jídla či léků," připomněla další uživatelka sociální sítě přídělový systém, který Madurova vláda před několika lety zavedla. Podle opozice si takto vláda kupuje podporu i volební hlasy.

Vláda si podle opozice kupuje i přízeň armády, díky níž se Maduro stále drží u moci. V posledních letech se proti režimu postavily i tisíce vojáků, včetně armádních důstojníků. Ti, kteří neutekli do zahraničí, ale skončili ve vězení, kde jsou podle nevládních organizací i mučeni.

O změnu režimu ve Venezuele a uspořádání svobodných voleb se opozice snaží už několik let, nepomohlo jí ale ani vítězství v parlamentních volbách v prosinci 2015. Madurova vláda totiž pak s pomocí nejvyššího soudu parlament de facto odstavila od zákonodárné moci. Změna režimu se zdála na dohled před rokem, kdy předsedu parlamentu Guaidóa uznalo postupně na 60 zemí prozatímním prezidentem. Maduro se ale v úřadu stále drží, mimo jiné díky podpoře Ruska a Číny.

Loading...
Vstupte do diskuze (63)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V nemocnici v Americe leží nakažená žena. Jako jediná na světě má podivné…

09.04.2020 22:05 Aktualizováno V jedné z amerických nemocnic leží žena středního věku nakažená koronavirem. Na rozdíl od…

V USA již zemřelo téměř 16 tisíc nakažených koronavirem

09.04.2020 21:05 Aktualizováno Pandemie nemoci covid-19 si ve Spojených státech vyžádala již bezmála 16.000 lidských životů.…

Trump chce znovuotevřít ekonomiku s "velkým rachotem"

09.04.2020 20:32 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku…

Trump žádal 250 milionů dolarů. Demokraté to v Senátu zablokovali

09.04.2020 17:41 Demokraté v Senátu Spojených států dnes zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy