Maduro začal slavit Vánoce, o měsíc dříve

V luxusním hotelu, s rozzářenými barevnými světly a zpívajícími dětmi zahájil o víkendu venezuelský prezident Nicolás Maduro v Caracasu oslavy vánočních svátků. Podle argentinského serveru Infobae tak učinil o měsíc dříve, než je v této jihoamerické zemi obvyklé, a ve stejný den, kdy venezuelský kardinál Jorge Urosa novináře informoval o sebevraždě jedenáctileté dívky. Podle kardinála se zabila kvůli depresím a hrozné chudobě v této zemi.

Přidejte svůj názor

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Venezuela se už několik let potýká s hlubokou ekonomickou krizí, z níž viní opozice i řada expertů právě socialistickou Madurovu vládu. Režim v zemi se podle nevládních organizací dopouští i porušování lidských práv. Kvůli krizi a pronásledování opozice uteklo od roku 2015 podle OSN z Venezuely na pět milionů lidí.

"Tyto Vánoce budou plné radosti a ta bude dvojnásobná: dva měsíce radosti, obzvláště pro děti," prohlásila na slavnostním zahájení vánočních svátků po boku Madura jeho žena Cilia Floresová. "Uvidíme Venezuelu kvést, a ne proto, že já jsem Cilia Floresová," zažertovala slovní hříčkou Madurova žena, jejíž příjmení znamená "květiny".

"Nic a nikdo nepřipraví o štěstí a mír náš lid, který prožije Vánoce v klidné zemi a který se připravuje na rok 2020, rok rozvoje a prosperity," napsal na twitteru o víkendu Maduro, proti jehož vládě se letos konaly stovky demonstrací. Organizovala je opozice, jejíhož lídra a předsedu parlamentu Juana Guaidóa začátkem roku uznalo za prozatímního prezidenta Venezuely téměř šest desítek zemí. Maduro má však stále podporu Ruska, Číny či Turecka a stojí za ním i vedení venezuelské armády.

Venezuelské hospodářství je už několik let v hluboké krizi, lidem se nedostává základních potravin a léků a běžné jsou už dlouho v téměř celé zemi několikadenní výpadky elektřiny i dodávek vody. Několik let už ve Venezuele funguje přídělový systém, který ale podle opozice zvýhodňuje příznivce režimu. Ze zodpovědnosti za tento stav obvinil v pátek Madurovu vládu i kardinál Urosa, který vládu vyzval, aby byla "rozumná" a přenechala vedení země "těm, kteří to budou dělat lépe".

Ekonomická a sociální krize je podle kardinála tak veliká, že u mnoha lidí způsobuje deprese. Jako příklad Urosa uvedl jedenáctiletou dívku ze západního předměstí Caracasu, která podle něj spáchala sebevraždu "určitě kvůli chudobě a tak hrozné bídě".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza Epstein: Dva vězeňští dozorci obviněni. Lhali a falšovali záznamy

20.11.2019 08:24 Dva vězeňští dozorci, kteří měli službu v noci, kdy zemřel americký finančník Jeffrey Epstein, čelí…

Senát USA schválil zákon o právech v Hongkongu, Čína si to nedala líbit

20.11.2019 07:55 Senát Spojených států dnes jednomyslně schválil zákon, jehož cílem je chránit lidská práva v…

Ukrajinská aféra: Pokračuje slyšení k Trumpovi, vypovídat bude…

20.11.2019 07:48 Americká Sněmovna reprezentantů dnes pořádá další, v pořadí čtvrté, veřejné slyšení k ukrajinské…

Hrozba se mění. Expertka na boj s terorismem prozradila, co jí nedá spát

20.11.2019 00:01 NÁZOR - Cestování po světě a snaha zamezit radikalizaci jedinců mi ukázala nejlepší i nejhorší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama