Maduro zneužívá epidemii k umlčení opozice, sklidil posměch za očkovací plán

Venezuelská vláda ode dneška opět zpřísnila karanténní opatření proti koronaviru, omezila pohyb lidí a zastavila i meziměstskou dopravu. Důvodem tohoto kroku může být podle agentury EFE i snaha zamezit demonstracím, k nimž od úterý vyzval lídr opozice Juan Guaidó. Ten předsedá parlamentu, v němž má od voleb z prosince 2015 většinu opozice a jehož funkční období by dnes mělo skončit. O Vánocích ale tento parlament schválil prodloužení svého fungování o rok.

Maduro, Nicolas

Nový parlament, v němž bude mít většinu aliance vedená autoritářským prezidentem Nicolásem Madurem, zasedne poprvé v úterý. Vzešel z voleb 6. prosince, které ale bojkotovala velká část opozice jako nedemokratické. Odmítla je uznat i EU, Organizace amerických států (OAS) a šest desítek zemí, které od roku 2019 považují za prozatímní hlavu Venezuely Guaidóa.

Guaidó vyzval Venezuelany, aby od úterka vycházeli do ulic demonstrovat za "záchranu své země a za dodržování vůle lidu". Část opozice vedená Guaidóem uspořádala totiž po volbách minulý měsíc referendum o pokračování Madurovy vlády a o uspořádání svobodných voleb. I poslední prezidentské volby v roce 2018 velká část opozice bojkotovala jako nesvobodné a parlament pak v lednu 2019 odmítl nový Madurův mandát uznat.

Parlament v čele s Guiadóem také 26. prosince schválil pokračování současného zákonodárného sboru do uspořádání svobodných parlamentních a prezidentských voleb, které by se podle něj měly konat letos. Nynější parlament by měl pokračovat ve formě sboru zástupců, složeného z jeho vedení a šéfů stálých výborů.

Prodloužení funkčního období dosavadního parlamentu označil ale minulý týden za neplatné nejvyšší soud. Tento soud, složený z Madurových příznivců, v předchozích pěti letech blokoval činnost parlamentu ovládaného opozicí a loni v létě dosadil do vedení politických stran bojkotujících volby lidi nakloněné Madurovi.

Madurův režim, který podporují mimo jiné Rusko, Írán, Čína či Turecko, kritizují nevládní organizace i vysoká komisařka OSN Michelle Bacheletová kvůli porušování lidských práv. Mezinárodní trestní soud v Haagu dostal v předchozích letech i několik stížností na Madura a některé jeho ministry kvůli zločinům proti lidskosti. Podle nevládní organizace Foro Penal je nyní ve Venezuele nejméně 354 politických vězňů, z toho 127 jsou vojáci, kteří podpořili opozici.

"Za další zločin diktatury ve Venezuele" označil v neděli generální tajemník OAS Luis Almagro smrt Salvadora Franka. Ten byl zatčen v prosinci 2019 kvůli údajnému podílu na vzpouře v kasárnách a tuto neděli ve vězení zemřel. Podle rodiny byl Franco nemocný několik měsíců, výrazně zhubl a nebyl převezen do nemocnice, ač měl v posledních dnech příznaky covidu-19.

Podle vládních údajů se koronavirus SARS-CoV-2 ve Venezuele potvrdil u 114.230 lidí, z toho 1034 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Tyto údaje ale opozice zpochybňuje. Ode dneška vláda opět zavedla systém 7+7, což znamená sedm dní přísných opatření a sedm dní volnějšího režimu.

Madurova vláda chystá očkování proti covidu-19 ruskou vakcínou Sputnik V, s níž chce naočkovat deset milionů z celkových zhruba 30 milionů obyvatel. "Epidemie spalniček a záškrtu se do Venezuely vrátily proto, že nebyli schopní naočkovat milion dětí za rok. A teď chtějí očkovat deset milionů lidí?" uvedl k tomu epidemiolog Julio Castro podle deníku El Nacional.

Kvůli nedostatku pohonných hmot na Haiti zavírají desítky nemocnic

27.10.2021 11:53 Kvůli nedostatku pohonných hmot muselo na Haiti zavřít či výrazně omezit své fungování 50 nemocnic…

Prázdné regály a nedostatek zboží? USA vypadají jako Československo, řekl…

27.10.2021 10:54 Nejstarší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa přirovnal aktuální dění ve Spojených státech…

Očkována proti covidu je už polovina světa

27.10.2021 08:35 Vakcínou proti covidu-19 bylo po celém světě alespoň částečně naočkováno přes 3,84 miliardy lidí,…

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají…

27.10.2021 00:01 Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám,…

Pentagon: Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku

26.10.2021 21:53 Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu …

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Související:

Právě se děje

reklama