Maduro zneužívá epidemii k umlčení opozice, sklidil posměch za očkovací plán

Venezuelská vláda ode dneška opět zpřísnila karanténní opatření proti koronaviru, omezila pohyb lidí a zastavila i meziměstskou dopravu. Důvodem tohoto kroku může být podle agentury EFE i snaha zamezit demonstracím, k nimž od úterý vyzval lídr opozice Juan Guaidó. Ten předsedá parlamentu, v němž má od voleb z prosince 2015 většinu opozice a jehož funkční období by dnes mělo skončit. O Vánocích ale tento parlament schválil prodloužení svého fungování o rok.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Nový parlament, v němž bude mít většinu aliance vedená autoritářským prezidentem Nicolásem Madurem, zasedne poprvé v úterý. Vzešel z voleb 6. prosince, které ale bojkotovala velká část opozice jako nedemokratické. Odmítla je uznat i EU, Organizace amerických států (OAS) a šest desítek zemí, které od roku 2019 považují za prozatímní hlavu Venezuely Guaidóa.

Guaidó vyzval Venezuelany, aby od úterka vycházeli do ulic demonstrovat za "záchranu své země a za dodržování vůle lidu". Část opozice vedená Guaidóem uspořádala totiž po volbách minulý měsíc referendum o pokračování Madurovy vlády a o uspořádání svobodných voleb. I poslední prezidentské volby v roce 2018 velká část opozice bojkotovala jako nesvobodné a parlament pak v lednu 2019 odmítl nový Madurův mandát uznat.

Parlament v čele s Guiadóem také 26. prosince schválil pokračování současného zákonodárného sboru do uspořádání svobodných parlamentních a prezidentských voleb, které by se podle něj měly konat letos. Nynější parlament by měl pokračovat ve formě sboru zástupců, složeného z jeho vedení a šéfů stálých výborů.

Prodloužení funkčního období dosavadního parlamentu označil ale minulý týden za neplatné nejvyšší soud. Tento soud, složený z Madurových příznivců, v předchozích pěti letech blokoval činnost parlamentu ovládaného opozicí a loni v létě dosadil do vedení politických stran bojkotujících volby lidi nakloněné Madurovi.

Madurův režim, který podporují mimo jiné Rusko, Írán, Čína či Turecko, kritizují nevládní organizace i vysoká komisařka OSN Michelle Bacheletová kvůli porušování lidských práv. Mezinárodní trestní soud v Haagu dostal v předchozích letech i několik stížností na Madura a některé jeho ministry kvůli zločinům proti lidskosti. Podle nevládní organizace Foro Penal je nyní ve Venezuele nejméně 354 politických vězňů, z toho 127 jsou vojáci, kteří podpořili opozici.

"Za další zločin diktatury ve Venezuele" označil v neděli generální tajemník OAS Luis Almagro smrt Salvadora Franka. Ten byl zatčen v prosinci 2019 kvůli údajnému podílu na vzpouře v kasárnách a tuto neděli ve vězení zemřel. Podle rodiny byl Franco nemocný několik měsíců, výrazně zhubl a nebyl převezen do nemocnice, ač měl v posledních dnech příznaky covidu-19.

Podle vládních údajů se koronavirus SARS-CoV-2 ve Venezuele potvrdil u 114.230 lidí, z toho 1034 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Tyto údaje ale opozice zpochybňuje. Ode dneška vláda opět zavedla systém 7+7, což znamená sedm dní přísných opatření a sedm dní volnějšího režimu.

Madurova vláda chystá očkování proti covidu-19 ruskou vakcínou Sputnik V, s níž chce naočkovat deset milionů z celkových zhruba 30 milionů obyvatel. "Epidemie spalniček a záškrtu se do Venezuely vrátily proto, že nebyli schopní naočkovat milion dětí za rok. A teď chtějí očkovat deset milionů lidí?" uvedl k tomu epidemiolog Julio Castro podle deníku El Nacional.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu a uhradí finanční…

21.01.2021 13:31 Spojené státy se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu. Světové zdravotnické organizaci (WHO)…

Trump za 4 roky pronesl 30 tisíc nepravdivých či zavádějících výroků

21.01.2021 12:52 Více než 30.000 nepravdivých či zavádějících výroků uvedl za své čtyřleté úřadování bývalý americký…

Trump zanechal poselství chaosu, jeho budoucnost je mlhavá, píší média

21.01.2021 11:42 Když ve středu bývalý americký prezident Donald Trump odletěl od Bílého domu a zamířil do letoviska…

Hlavním motivem Bidenovy inaugurace byla jednota, hodnotí tisk

21.01.2021 08:50 Inauguračnímu projevu nového amerického prezidenta Joea Bidena dominovaly apely na sjednocení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama