Madurův režim se rozpadá. Cesta k demokracii je nezvratný proces, říká zmocněnec Guaidóa

Cesta k demokracii ve Venezuele je nezvratný proces a opozice pod vedením Juana Guaidóa, jehož šest desítek států uznává za prozatímního prezidenta Venezuely, má v zahraničí stále větší podporu. Řekl v rozhovoru s ČTK venezuelský diplomat a zmocněnec Guaidóovy vlády Héctor Castillo, který žije v Praze.

Juan Guaidó
doporučujeme

Situace ve Venezuele podle něj ovlivňuje i dění v řadě zemí Latinské Ameriky, kde žije většina z asi pěti milionů venezuelských emigrantů, kteří v posledních letech uprchli před represemi autoritářského režimu a ekonomickou krizí.

"Je to boj na dlouhou trať, každodenní boj, který prohraje ten, kdo se první unaví," popsal snahu venezuelské opozice o demokratické volby Castillo. Výsledky posledních prezidentských voleb, které velká část opozice bojkotovala jako nesvobodné a které v roce 2018 vyhrál opět Nicolás Maduro, opozicí ovládaný parlament loni odmítl a prozatímním prezidentem uznal šéf parlamentu Guaidóa.

"Našim politickým soupeřem je režim, který používá násilí a zastrašování, režim, který nechce vést dialog, jediné o co mu jde, je udržet se u moci," uvedl Castillo, který v Praze působil od roku 2006 jako diplomat vlády Madurova předchůdce Huga Cháveze. "V posledních letech se ale situace v naší zemi radikálně změnila i ve státní správě a práce diplomata pro Madura se pro mě stala nepřijatelnou. Patřím totiž k lidem, kteří chápou toto zaměstnání jako službu státu pro jeho obyvatele," dodal Castillo, který na venezuelské ambasádě v Praze působil do roku 2016.

Právě od roku 2016 má v parlamentu ve Venezuele většinu opozice, která ji získala ve volbách v prosinci 2015. Ještě před prvním zasedáním nového parlamentu ale tehdy Madurovi socialisté jmenovali do nejvyššího soudu své příznivce a s jeho pomocí od té doby činnost parlamentu blokují. Minulý měsíc tento soud jmenoval i členy ústřední volební komise, ač podle ústavy je má vybírat parlament.

"Prosincové parlamentní volby za takových podmínek nemohou být demokratické," uvedl Castillo. Připomněl i další kroky nejvyššího soudu z posledních týdnů, jimiž soud pozastavil výkon funkcí vedení tří velkých opozičních stran a místo nich dosadil do čela těchto stran politiky nakloněné Madurovi a považované opozicí za odpadlíky.

"Sjednotit opozici ve Venezuele není jednoduché i proto, že Madurova vláda se ji dlouhodobě snaží rozklížit," uvedl Castillo. Podle něj uvnitř opozice existují různé názory na to, jak demokracie dosáhnout. "Někteří věří, že cesta může být kratší, někteří věří v cestu násilné změny," řekl venezuelský diplomat, podle něhož ale Guaidó prosazuje nenásilnou cestu.

Guaidóovi se podařilo loni opozici sjednotit a získat velkou diplomatickou podporu v zahraničí. "Pomalu, ale neustále přibývá stupínků, které Madurův režim oslabují a izolují," řekl s optimismem Castillo. Jako příklady z posledních týdnů uvedl rozšíření sankcí EU na další činitele Madurova režimu či uznání Guaidóovy vlády Slovenskem. Z EU ho za prozatímní hlavu státu uznaly téměř všechny země, ČR už loni v únoru.

"Madurovo vedení se snaží vystupovat jednotně, ale nebezpečí pro ně/naděje pro nás, že se rozpadnou, je velmi blízko, větší než kdy jindy," domnívá se Castillo, který je diplomatem Guaidóovy vlády v Maďarsku, ale s rodinou žije v Praze. V české metropoli nyní zakládá nadaci Europa 2000, jejímž cílem bude pomáhat venezuelskému lidu, mimo jiné potravinovými či studijními programy. "Chceme ale také pořádat zde v Praze konference a hledat řešení pro budoucnost Venezuely, která se doufáme velmi brzy změní v demokratickou zemi s liberální ekonomikou," řekl ČTK.

zdroj: YouTube

Maduro, který se stal prezidentem v roce 2013, se drží u moci hlavně díky armádě, jejíž vedení má podle Castilla jednu z nejvyšších životních úrovní v zemi. "Ti, co vyslovili podporu demokratické ústavě a Guaidóovi byli zatčeni, byl jim zkonfiskován majetek a pronásledovány jsou i jejich rodiny," uvedl.

"Venezuela má také velmi rozsáhlý byrokratický aparát, který čítá přes tři miliony státních zaměstnanců. A tihle lidé se bojí, že přijdou o práci, tedy o živobytí, když vyjádří podporu Guaidóově vládě," řekl Castillo. Mezi lidem má podle něj Maduro podporu jen velmi malou. "Stále více lidí si uvědomuje, že budoucnost s Madurem dál není možná," připomněl i hlubokou ekonomickou krizi své vlasti, která má největší ropné zásoby na světě, ale v obchodech tam chybí základní potraviny a v nemocnicích léky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama