Masakr z doby války s FARC: V Kolumbii našli hrob, bylo v něm 50 těl

Kolumbijské úřady o víkendu informovaly o nálezu hromadného hrobu, v němž se podle nich nachází ostatky více než 50 civilistů, které zřejmě zastřelili příslušníci kolumbijských vládních jednotek během boje s levicovou gerilou FARC a vydávali je za povstalce. Informovala o tom místní média. Podle rozhlasu Caracol byl hrob nalezen u města Dabeiba na západě Kolumbie.

Přidejte svůj názor

zbraně
doporučujeme

"Odhadujeme, že v hromadném hrobě v Dabeibě jsou ostatky více než 50 lidí oficiálně prezentovaných nesprávně jako oběti boje, jde o další z takzvaných falešně pozitivních případů," uvedl v prohlášení tribunál nazvaný Zvláštní jurisdikce pro mír (JEP). Ten vyšetřuje a soudí zločiny z doby půlstoletého konfliktu vlád a povstalců z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), který ukončila mírová dohoda v roce 2016.

Výrazem "falešně pozitivní" se označují případy zabíjení civilistů vládními vojáky, kteří tyto mrtvé pak označovali za povstalce. Důvodem mohla být někdy podle místních médií snaha o lepší "výsledky", které se oceňovaly například povýšením či vyznamenáním.

Loni zahájil tribunál JEP vyšetřování na 2250 takových zabití z let 1988 až 2014, oběťmi byli zejména mladí muži mezi 18 a 30 lety. Podle odhadu lidskoprávních organizací bylo takových případů mnohem více. Tribunál dostal loni od ministerstva obrany seznam asi 1940 členů kolumbijských bezpečnostních složek, většinou vojáků, kteří souhlasili, že budou s tribunálem spolupracovat. Důstojníci mezi nimi nejsou, uvedla média.

Hromadný hrob u města Dabeiba nalezli vyšetřovatelé právě díky jednomu z vojáků, který s tribunálem spolupracuje. Obětem v tomto hrobě bylo v době smrti od 15 do 56 let, některé z nich byly pravděpodobně zdravotně postižené, uvedl tribunál podle rozhlasu Caracol.

Půlstoletý konflikt povstalců z FARC proti vládě si vyžádal přes 200.000 obětí a skončil uzavřením mírové dohody na podzim 2016. Dohodu dojednal tehdejší prezident Juan Manuel Santos, který za ni dostal Nobelovu cenu za mír a jehož loni v srpnu vystřídal v nejvyšším úřadu Iván Duque. Ten má k dohodě výhrady a neúspěšně se i snažil změnit část prováděcího zákona o soudech s bývalými povstalci.

Po uzavření míru s FARC se v oblastech dříve ovládaných povstalci rozhořel boj zločineckých skupin o ovládnutí obchodu s drogami a tamní nelegální těžby. Násilí, které si vyžádalo desítky obětí a které vláda podle mnohých nezvládá, je jedním z důvodů, proč v listopadu vypukly v Kolumbii masové protivládní demonstrace. Kolumbijci protestují i kvůli sociální nerovnosti, korupci, reformě penzí a daní.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začala deglobalizace světa? Známý politolog upozorňuje na znepokojivé…

25.01.2020 00:01 NÁZOR - Projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském…

Trump překvapil účastníky akce odpůrců potratů

24.01.2020 20:55 Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem…

Houston se otřásl. Mohutná exploze zabila dva lidi

24.01.2020 19:22 Aktualizováno Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila…

Pentagon přiznal, kolik vojáků bylo skutečně zraněno při íránském útoku

24.01.2020 19:20 Íránský útok na Američany využívanou základnu v Iráku z 8. ledna způsobil zranění mozku 34…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama