Masivní ohňostroj i protesty. USA letos čeká bouřlivý Den nezávislosti

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chystá na letošní oslavy Dne nezávislosti ve Washingtonu jeden z největších ohňostrojů v americké historii a přelety bojových letounů. Organizátoři akce budou kvůli epidemii covidu-19 rozdávat 300.000 roušek účastníkům přehlídky, navzdory protestům starostky města však nikdo nebude mít povinnost si ji nasadit, píše agentura AP. Oslavy ve Washingtonu, ale také ty o den dříve u památníku Mount Rushmore, přitom budou provázet protesty proti Trumpově vládě.

Donald Trump
doporučujeme

Prezident čelí kritice za to, že navzdory rostoucím počtům nakažených koronavirem v mnohých amerických státech stále pořádá velké společenské akce, jako například svoje volební mítinky či právě oslavu 4. července, kdy před 244 lety vyhlásilo 13 britských kolonií v Severní Americe svou nezávislost.

Obavy z nadcházejícího shromáždění má například starostka Washingtonu Muriel Bowserová. Ta však do organizace oslav nemůže zasáhnout, protože se konají na federální půdě. Starostka však tvrdí, že plány na oslavu Dne nezávislosti vypracované ministerstvem vnitra neodpovídají doporučením amerických zdravotnických úřadů. Požádala proto občany města, aby nejezdili na parkovou promenádu National Mall, kde se bude shromáždění konat, a zůstali pokud možno doma.

Ve stejný den je přitom do centra Washingtonu svolána řada demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě. Vypukly původně ke konci května v desítkách měst a v poslední době již v podstatě utichly. Řada z protestujících silně nesouhlasí s vládou Donalda Trumpa, který některé z nich dříve označil za "lůzu" či za zločince.

Trump se v předvečer Dne nezávislosti zúčastní rovněž ohňostroje na známém památníku amerických prezidentů Mount Rushmore v Jižní Dakotě. I tam na něj však čekají protesty. Zástupci kmene Siouxů totiž dlouhodobě proti památníku se čtyřmi obřími podobiznami amerických prezidentů protestují s tím, že se nachází na jejich posvátné půdě. Autor sousoší byl navíc podle serveru BBC údajně zastánce nadvlády bělochů s vazbami na organizaci Ku Klux Klan.

"Je to nespravedlnost ukrást půdu původních obyvatel a pak tam vyrýt bledé tváře dobyvatelů, kteří se dopustili genocidy," řekl agentuře AP jeden z místních lídrů. Někteří ze Siouxů požadují zboření památníku, jiní chtějí jen část z turistických výdělků, které obří sochy přináší.

Proti účasti na velkých shromážděních, kterou je například i ohňostroj na Mount Rushmore, přitom ve středu varoval epidemiolog a člen Trumpova krizového štábu pro boj s koronavirem Anthony Fauci. "Vyhýbejte se davům, noste roušky, udržujte vzdálenost od ostatních. Nezáleží na tom, jaký je důvod pro shromáždění, ať je to buď oslava, nebo demonstrace. Není v tom žádný rozdíl - noste roušky," napsal Fauci, který před několika dny řekl, že USA nemají pandemii pod kontrolou a současným tempem by mohlo v zemi brzy přibývat až 100.000 nově infikovaných denně. Ve středu Spojené státy překonaly rekord, když se tam poprvé od začátku pandemie prokázalo přes 50.000 pozitivních testů na koronavirus za 24 hodin.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další únik ropy z lodi u ostrova Mauricius je nejspíš zažehnán

12.08.2020 19:57 Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, rekord v Kolumbii

12.08.2020 16:39 Aktualizováno V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než…

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama