Masivní rozmach koronaviru na jihu USA je vážný problém, varuje Fauci

Rychle rostoucí počty nových případů koronaviru na jihu Spojených států představují vážný problém. Na první tiskové konferenci, kterou po mnoha týdnech uspořádal krizový štáb Bílého domu, to dnes prohlásil uznávaný epidemiolog Anthony Fauci.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Anthony Fauci
doporučujeme

Viceprezident Mike Pence, který je hlavním koordinátorem boje proti pandemii, veřejnost ujišťoval, že nynější situace není tak vážná, jako ta, v níž se před několika měsíci nacházel především severovýchod USA.

"V některých oblastech máme vážný problém," řekl Fauci a vyzval především mladé lidi, aby se chovali zodpovědně. Podle amerických úřadů je totiž asi polovina z nově nakažených mladší než 35 let. U velké části z nich se pak nemusí objevovat žádné příznaky covidu-19, a mohou tak nevědomky nákazu dále šířit.

Viceprezident Pence zněl ve svém vystoupení optimističtěji. Poznamenal, že 34 států hlásí stabilní čísla a nárůst denního počtu nově nakažených přichází jen ze 16 států, v nichž se navíc virus šíří v koncentrovaných ohniscích. "S tím, jak vidíme růst nových případů, které velice bedlivě trasujeme, by se Američané mohli domnívat, že jsme se ocitli ve stejném bodě, v němž jsme byli před dvěma měsíci. Že jsme se znovu ocitli v čase velkých ztrát a velkého strádání pro americký lid. Ve skutečnosti jsme na tom však mnohem lépe," řekl viceprezident. "Pravda je taková, že se nám šíření (viru) podařilo zpomalit," dodal Pence a vyzval Američany, aby dodržovali potřebný odstup od ostatních a potřebné hygienické návyky. Nezmínil se však o nošení roušek.

Na jihu a západě USA v posledních několika týdnech rostou počty nově nakažených především ve státech, které v prvních měsících pandemie covidu-19 významně nezasáhla. Státy Texas a Florida proto dnes po týdnech uvolňování restrikcí opět zpřísnily některá společenská omezení. Florida za posledních 24 hodin zaznamenala dosud největší počet pozitivních nálezů SARS-CoV-2 od začátku pandemie. Rekord překonaly i celé Spojené státy, když se ve statistikách za poslední den objevilo téměř 40.000 nových případů.

Pence rovněž hájil pořádání volebních mítinků prezidenta Donalda Trumpa v čase šíření koronaviru s tím, že účast je na nich dobrovolná a že Američané mají nadále právo účastnit se politického procesu.

Trump dnes zrušil plánovanou víkendovou návštěvu svého golfového rezortu ve státě New Jersey, k čemuž Bílý dům dosud nepředložil vysvětlení. Mluvčí Bílého domu Judd Deere pouze řekl, že rozhodnutí nesouvisí s nedávno přijatým požadavkem New Jersey, aby každý, kdo byl nedávno ve státu silně zasaženém koronavirem, strávil po příjezdu 14 dní v izolaci. Trump přitom tento týden navštívil Arizonu, která je jedním ze států, v nichž počty nově infikovaných v současnosti rostou nejrychleji.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masivní ohňostroj i protesty. USA letos čeká bouřlivý Den nezávislosti

02.07.2020 15:05 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chystá na letošní oslavy Dne nezávislosti ve…

Napětí uvnitř Facebooku. Zuckerberg čelí kritice, navíc prodělává miliardy

02.07.2020 14:45 V souvislosti s blížícími se volbami v USA zkritizovala většina zaměstnanců a předních vědců…

Biden válcuje Trumpa. Již dva měsíce po sobě vybral na kampaň víc peněz

02.07.2020 13:36 Kandidátovi Demokratické strany na prezidenta USA Joeovi Bidenovi se už dva měsíce po sobě podařilo…

Pandemie covid-19 se v USA prudce zhoršuje. Trump otočil, je pro nošení…

02.07.2020 10:59 Aktualizováno Denní počet nových případů koronavirové nákazy ve Spojených státech ve středu překonal hranici 50…

Související:

Právě se děje

Další zprávy