McConnell by podpořil Trumpa, pokud by opět kandidoval za republikány

Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell by podle svých slov rozhodně podpořil další kandidaturu Donalda Trumpa do Bílého domu, pokud by exprezident zvítězil v primárních volbách Republikánské strany v roce 2024. McConnell to ve čtvrtek prohlásil jen několik týdnů poté, co na půdě Senátu bývalého šéfa Bílého domu tvrdě kritizoval a řekl, že je morálně zodpovědný za násilnosti v sídle Kongresu ze začátku ledna, jež stály život pět lidí.

Mitch McConnell
doporučujeme

Kansaský republikán řekl televizi Fox News, že před dalšími prezidentskými volbami se toho ještě může mnoho stát. "Mám alespoň čtyři členy (Kongresu), kteří podle mě přemýšlejí nad kandidaturou, plus nějaké guvernéry a další," řekl. "Nikdo (z republikánů) teď úřad nezastává. Bude to široce otevřený souboj," dodal.

Na otázku, zda by otevřeně podpořil Trumpa, pokud by se stal kandidátem republikánů, McConnell odpověděl: "Nominantem strany? Rozhodně."

Poznámky nejvlivnějšího republikána v Kongresu podle Reuters podtrhují jeho ošemetnou snahu o vyvažování mezi tábory ve stále více rozdělené Republikánské straně. McConnell v posledních týdnech Trumpa kritizoval a podle médií opakovaně naznačoval, že s ním nechce mít nic do činění. Jeho politická budoucnost však zároveň do značné míry stojí na početné základně těch podporovatelů republikánů, mezi nimiž je Trump nadále velice populární.

Vztahy mezi dvěma předními figurami Republikánské strany jsou přitom v poslední době velmi napjaté. McConnell na Trumpa zaútočil v projevu v Senátu krátce poté, co společně s většinou svých kolegů hlasoval pro jeho osvobození v kauze ústavní žaloby, kterou na exprezidenta podala Sněmovna reprezentantů po nepokojích v Kapitolu. Trump pak minulý týden McConnella v prohlášení označil za "zasmušilého, mrzutého a zamračeného politického oportunistu".

Vztahy obou politiků byly přitom po léta Trumpovy vlády velmi dobré, exprezident McConnella často chválil za to, kolik se mu podařilo v Senátu potvrdit federálních soudců nakloněných republikánům. McConnell na druhou stranu taktně mlčel ohledně řady Trumpových kontroverzních kroků a výroků.

Věci se však zkomplikovaly po listopadových volbách, po nichž Trump nadále odmítá uznat svou prohru a bez důkazů hovoří o podvodech. Situaci následně ještě zhoršila ztráta dvou republikánských senátorských křesel v Georgii a s nimi i většiny v této horní komoře na začátku ledna. Řada republikánských politiků neúspěch sváděla právě na Trumpovo podrývání důvěry ve věrohodnost voleb.

McConnell se však opakovaně pyšní tím, že v politice takzvaně běží na dlouhou trať, jak se jmenuje rovněž jeho kniha pamětí vydaná v roce 2016 (The Long Game). Jeho čtvrteční výrok o podpoře Trumpa by se tak mohl podle Reuters v budoucnu ukázat jako politicky prozíravý.

Republikánský senátor Mitt Romney, který je jedním z mála otevřených kritiků Trumpa v horní komoře, ve středu předpověděl, že pokud se Trump bude ucházet o nominaci za čtyři roky, zřejmě ji vyhraje.

Exprezident plánuje v neděli své první veřejné vystoupení po odchodu z Bílého domu. Promluví na každoroční Konferenci konzervativní politické akce (CPAC), podle zpráv některých médií se má přitom v plánu prohlásit přepokládaným nominantem republikánů do voleb v roce 2024 a potvrdit se v pozici vůdce strany. McConnell, který byl v minulosti pravidelným řečníkem na CPAC, se po kritice Trumpa na program konference letošní nedostal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama