McConnell přestal blokovat dohodu o uspořádání Senátu po volbách

Šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell dnes oznámil, že přestane blokovat změny v uspořádání klíčových pozic ve výborech komory, které by mělo odpovídat výsledku listopadových voleb.

Ukončil tím několikadenní střet s lídrem demokratické většiny Chuckem Schumerem, jehož předmětem byl spor o zrušení pravidla, které umožňuje menšině blokovat projednávání legislativy, s níž nesouhlasí.

V Senátu nyní panuje neobvyklá situace. Demokraté mají od 20. ledna 50 senátorů, tedy stejně jako republikáni. Díky pravomocem demokratické viceprezidentky Kamaly Harrisové však mají v horní komoře de facto většinu. Schumer tím má jako lídr demokratů právo určovat program jednání.

Výbory Senátu však stále vedou republikáni, kteří jim předsedali už v minulém volebním období. Komora totiž dosud neschválila takzvané organizační usnesení, které stanoví nové uspořádání sil po volbách. Obvykle se jedná o formalitu, McConnell však tento krok dosud blokoval.

Požadoval totiž, aby obsahovalo závazek demokratů, že nebudou usilovat o zrušení zvláštního pravidla, podle kterého je pro zahájení hlasování potřeba o legislativních návrzích potřeba hlas 60 senátorů z celkové stovky. Právě využití tohoto pravidla, zvaného filibuster, umožňuje menšině v Senátu účinně blokovat schválení zákonů, s nimiž rezolutně nesouhlasí.

Schumer však odmítal na McConnellův požadavek přistoupit. Čelí totiž mimo jiné tlaku z takzvaného progresivního křídla své strany, které volá po zrušení tohoto omezení. To by pomohlo prosadit řadu legislativních změn slibovaných administrativou prezidenta Joea Bidena, které žádný z republikánů téměř jistě nepodpoří.

Zrušení filibusteru se v americké politické kultuře pokládá za takzvanou nukleární možnost, tedy nejzazší možné řešení politických neshod. Později by ovšem mohlo přinést neočekávané negativní dopady i pro stranu, která jej zrovna prosazuje.

Kritici však upozorňují na to, že McConnell v pozici lídra většiny v minulosti sám pravidlo zrušil, když šlo o potvrzení trojice soudců nominovaných exprezidentem Donaldem Trumpem do nejvyššího soudu.

Šéf senátních republikánů však nakonec ze svého požadavku ustoupil poté, co se dva demokratičtí senátoři vyjádřili proti zrušení pravidla. Demokraté by tak v současné chvíli nesehnali pro odstranění filibusteru dostatek hlasů. Americká média však poznamenávají, že jim však nic nebrání v tom svůj postoj ještě změnit, pokud by například republikáni blokovali příliš mnoho Bidenových návrhů a paralyzovali tak chod Senátu.

Schumer s McConnellem chtějí založit rozložení sil na příkladu z roku 2001, kdy byl Senát naposledy rozdělen poměrem 50 ku 50. Podle tohoto plánu by měly obě strany stejný počet senátorů ve výborech, demokratům by však připadla předsednická křesla. V případě nerozhodného hlasování ve výboru by se otázka přenesla na půdu pléna, kde mají demokraté díky Harrisové většinu.

Související

Více souvisejících

Mitch McConnell Senát USA Chuck Schumer USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 53 minutami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 3 hodinami

před 3 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy