Média se obrací proti Trumpovi. Vyzývají, aby se choval normálně

Řada tradičně republikánům nakloněných médií, která vlastní mediální magnát Rupert Murdoch, v posledních dnech změnila způsob informování o amerických prezidentských volbách, a to patrně ve snaze připravit veřejnost na možnou prohru Donalda Trumpa.

Donald Trump

Napsal to dnes britský list The Guardian, přičemž poukázal na radikální změnu tónu zpravodajství televize Fox News, bulvárního listu New York Post či deníku The Wall Street Journal (WSJ), který se zaměřuje především na zprávy ze světa byznysu. Sčítání hlasů v amerických prezidentských volbách stále pokračuje a blíže k potřebnému počtu nejméně 270 volitelů má nyní demokrat Joe Biden.

Změna v přístupu zmíněných médií je podle listu The Guardian patrně koordinovaná a zahrnuje výzvu, aby Trump zachoval svůj odkaz důstojným přiznáním prohry. Prezident přitom všechna tato média, zejména kanál Fox News, pravidelně sleduje.

Moderátorka Fox News Laura Ingrahamová, jež má k prezidentovi blízko od chvíle, kdy před čtyřmi lety promluvila na nominačním sjezdu Republikánské strany, učinila překvapující prohlášení, které bylo patrně adresováno přímo Trumpovi: "Pokud a jestli přijde čas uznat nepříznivý výsledek v těchto volbách, a doufáme, že nikdy nepřijde, ale pokud se to stane, Trump tak musí učinit se stejnou grácií a vyrovnaností, jakou předvedl při debatě se Savannah Guthrieovou (moderátorkou NBC News, která minulý měsíc vedla vyhrocený diskusní pořad s Trumpem suplující zrušenou společnou televizní debatu obou hlavních prezidentských kandidátů - pozn. ČTK)."

"Prohrávat, zejména pokud se domníváte, že proces nebyl fér, je kopnutím do břicha. Dnes večer mimochodem žádnou prohru neoznamuji. Prohra, pokud se to stane, je hrozná. Prezidentův odkaz ale bude ještě silnějším, pokud se zaměří na posunutí země kupředu. Pak láska a respekt, které k němu cítí jeho stoupenci, pouze zesílí a jeho odkaz bude historicky významnějším," uvedla Ingrahamová.

The Wall Street Journal mezitím otiskl názorový sloupek s titulkem "Prezidentský endgame" a s podtitulkem "Trump má právo bojovat u soudu, ale potřebuje důkazy, které by prokázaly volební podvody". V textu se uvádí, že prezidentův odkaz bude značně oslaben, pokud jeho finálním aktem bude "hořké odmítnutí přijmout legitimní porážku". "Možná bylo nevyhnutelné, že Trumpova kampaň za jeho znovuzvolení skončí stejně jako začalo jeho úřadování: prezident se prohlásí za vítěze a jeho šílení odpůrci ho označí za potenciálního fašistu. Realita je však taková, že Spojené státy mají a budou mít normální výsledek voleb bez ohledu na překřikování," stojí v úvodu. "Biden vede v dostatečném počtu států, aby získal prezidentský úřad, a pokud tyto hlasy ustojí přepočítávání a žaloby, bude příštím prezidentem," pokračuje.

Podle dvou zdrojů listu The New York Times (NYT) hlavní editoři bulváru New York Post tento týden řekli některým redaktorům, aby byli vůči Trumpovi zpravodajsky "tvrdší". New York Post přitom krátce před volbami zveřejnil kontroverzní článek tvrdící, že Bidenův syn Hunter seznámil zástupce ukrajinské energetické společnosti Burisma se svým otcem, a to v době, kdy Biden byl viceprezidentem USA. Okolnosti vzniku článku vyvolaly spekulace o nekalých praktikách. "Ve čtvrtek učinil hašteřivý bulvár Ruperta Murdocha nečekaný obrat, když otiskl dva články s divoce odlišným tónem. Jeden nařkl Trumpa, z 'nepodložených obvinění, že se mu političtí nepřátelé snaží ukrást volby', druhý článek označil prezidenta za 'zpanikařeného autora bezradného tweetu'.

Fox News patrně již také došla trpělivost s prezidentovými nepodloženými výroky o volebních podvodech. Její zpravodaj tvrzení Trumpovy kampaně, že republikánským pozorovatelům znemožnili přístup do místnosti, kde se sčítají hlasy, označil za nepravdivé. "Není to pravda. Není to pravda. Prostě to není pravda," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje