Měly by sociální sítě zasahovat do příspěvků? Průzkum odhalil řadu rozporů

Většina Američanů nevěří, že se společnosti provozující sociální sítě správně rozhodují ohledně toho, jaké příspěvky by se měly objevovat na jejich platformách. Vládě však s podobným typem rozhodování důvěřují ještě méně.

Napsala to agentura Reuters s odvoláním na nový průzkum společnosti Gallup a nadace Knight Foundation.

Debata o moderování příspěvků na sociálních sítích je v posledních měsících v USA vypjatá vzhledem k pandemii covidu-19 a nadcházejícím americkým prezidentským volbám. Za několik posledních týdnů ji však ještě vyhrotily zásahy sociální sítě Twitter vůči příspěvkům amerického prezidenta Donalda Trumpa, vůči nimž se vymezila konkurenční síť facebook.

Podle průzkumu dvě třetiny Američanů upřednostňují, aby se lidé mohli na sociálních sítích vyjadřovat svobodně, i když jsou jejich názory urážlivé pro ostatní.

Na 85 procent respondentů však nahlíží příznivě na odstraňování záměrně nepravdivých či zavádějících informací týkajících se zdraví a 81 procent dotazovaných vítá mazání záměrně zavádějících tvrzení ohledně voleb a dalších politických témat.

Američanům přitom více vadí, když společnosti moderují obsah málo, než když to dělají příliš. Podle 71 procent příznivců demokratů a 54 procent nezávislých nepostupují provozovatelé sociálních sítí dostatečně tvrdě, zatímco příznivci republikánů jsou v této otázce více rozděleni.

Osm z deseti respondentů nevěří velkým technologickým společnostem, že se ohledně vhodného obsahu na sítích rozhodnou správně. Většina jich však raději nechá tuto volbu na soukromých firmách než na vládě, ačkoliv část voličů demokratů by si přála, aby limity a pravidla určovaly úřady. Přes 80 procent dotazovaných by si přálo, aby škodlivost obsahu posuzoval nezávislý orgán. Takovou radu, která by měla projednávat vzorek různých příspěvků a podle toho stanovovat doporučení pro další postup společnosti, chystá třeba firma Facebook.

Téměř dvě třetiny respondentů uvedly, že v principu podporují zákon, který nyní sociální sítě chrání před zodpovědností za příspěvky, jež na nich zveřejňují jejich uživatelé. Tuto právní ochranu se přitom snaží v poslední době omezit prezident Trump i někteří zákonodárci.

Trump se vydal do boje především se sítí Twitter poté, co její správci k některým jeho příspěvkům připojili poznámku, že je jejich obsah zavádějící. Jinou prezidentovu zprávu dokonce uživatelům znepřístupnili, protože podle nich velebila násilí, čímž porušila zásady používání sítě. Sociální síť Snapchat začátkem června uvedla, že Trumpovy příspěvky na platformě nechá, ale nebude je zařazovat do svého výběru zpráv od politiků a dalších veřejných osobností.

Související

Princ William se svou rodinou

O princezně Kate psali dezinformátoři najatí Kremlem, píše CNN

Včera uplynul týden od chvíle, kdy se svět dozvěděl pravdu o zdravotním stavu princezny Kate. Manželka následníka britského trůnu odhalila, že má rakovinu. Do té doby se na sociálních sítích šířily nejrůznější spekulace, teorie i konspirace. Podle nejnovějších zjištění v tom měli prsty i Rusové. 

Více souvisejících

sociální sítě Twitter Facebook USA (Spojené státy americké) průzkumy

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 28 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

Tragická Rallye Šumava: Česko sbírá peníze na pohřeb zesnulé Aleny Krejčíkové. Co měla, investovala do auta

Po smrti závodnice a navigátorky rallye Aleny Krejčíkové, které se stala osudná nehoda při soutěži Rallye Šumava Klatovy, vznikla na platformě "Znesnáze" sbírka na podporu její rodiny.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy