Kalhoty proklatě nízko. Ve městě na Floridě už se za ně nebude pokutovat

Během uplynulých let přijalo mnoho samospráv v USA, školských systémů nebo i leteckých společností předpisy proti nošení povislých kalhot. Dokonce i bývalý americký prezident Barack Obama prohlásil, že „bratři by si měli natáhnout kalhoty“. Vyznávání módního trendu ve floridském městě Opa-locka bylo pokutováno až v řádu několika stovek amerických dolarů. V současné době městečko vyhlášku ruší, a to kvůli celosvětovým nepokojům proti rasové nerovnosti.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Módní styl „sagging“ obnáší zvláštní způsob nošení kalhot, kdy jejich horní část je výrazně pod pasem a odhaluje spodní prádlo. Trend byl široce propagován převážně hip-hopovými umělci kolem 90. let minulého století. Později se trend probojoval mezi mladé lidi jako symbol svobody a odmítání tradičních společenských hodnot. Traduje se, že styl pochází z prostředí věznic, protože vězni nemohou nosit pásky a kalhoty jsou v universální velikosti.

Městečko Opa-locka v roce 2007 přijalo vyhlášku, že kdo bude chycen v kalhotách pod pasem s odhaleným spodním prádle, tomu bude uložena pokuta ve výši až 500 amerických dolarů. V roce 2013 byla vyhláška znovelizována, zákaz poté platil i pro ženské pohlaví. Americká unie občanských svobod kritizovala vyhlášku a označila ji za směšné plýtvání veřejnými prostředky.

Tento týden bylo odhlasováno s počtem 4 ku 1, že vyhláška bude zrušena na základě probíhající celosvětové pandemie a protestů vůči rasové nerovnosti.  „Není lepší doba, kdy to udělat, než teď, když se po celé zemi soustředí na policejní reformy a také na zajišťování veřejných služeb,“ uvedl pro deník Guardian Chris Davis, jeden z pěti afroamerických komisařů. 

Komisař Alvin Burke, který byl jediný proti zrušení vyhlášky, uvedl, že důvodem nebylo zaměřit se na mladé černochy, ale snažit se je pozvednout. „Pokud to všichni považujete za vhodné, tak nechte mladé černochy takhle chodit po našich budovách,“ uvedl Burke.

Kampaně proti kontroverznímu módnímu stylu probíhají po celých Spojených státech. Převážně se jedná o jižní část USA, ale i v New Yorku probíhaly billboardové kampaně proti povislým kalhotám, dokonce i v Kanadě v roce 2010 při zimních olympijských hrách ve Vancouveru. Japonský snowboardista Kazuhiro Kokubo byl vyloučen z účasti na zahajovacím ceremoniálu kvůli svému oblečení. Podle komise se jednalo o hrubé porušení a nedbalost kvůli neutažené kravatě, nezastrčené košili a hlavně kvůli kalhotám hluboko pod pasem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život na Venuši? Profesorka rozebrala nedávný překvapivý objev

22.09.2020 00:01 NÁZOR - Venuši, sesterská planetě Země, nebyla při hledání života přikládána velká pozornost,…

Koronavirus se může šířit kapénkami i aerosolem, hlásil CDC

21.09.2020 21:14 Koronavirus se může běžně šířit kapénkami i malými částicemi, jako jsou ty obsažené v aerosolu. V…

Trump zveřejní jméno nástupkyně Ginsburgové koncem týdne

21.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA ještě tento…

Zaměstnanec Boeingu varoval, že úpravy letadla 737 MAX nestačí

21.09.2020 20:01 Jeden ze zaměstnanců americké společnosti Boeing vyzval Federální úřad pro letectví (FAA) k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama