Mexičané se víc než koronaviru bojí toho, že přijdou o práci

Mexická vláda je kritizována za nedostatečná opatření v boji proti šíření koronaviru v této druhé nejlidnatější zemi Latinské Ameriky a tamní prezident podle mnohých situaci zlehčuje. Mimo jiné před novináři prohlásil, že ho před koronavirem chrání jeho amulety. Guvernéři či starostové v Mexiku jsou ale zodpovědnější.

Například na turisty oblíbeném poloostrově Yucatán uzavřeli vnitrostátní hranice i celá města a někde též zakázali prodej alkoholu, popsali situaci ČTK někteří obyvatelé Mexika.

"Bojím se, že v Mexiku si koronavirus vyžádá hodně obětí, jednak kvůli laxnímu přístupu vlády, ale i proto, že naše zdravotnictví na to není připravené," řekl ČTK Jesús z mexického letoviska Cancún. "U nás například uvalili karanténu na město Chetumal, kam pouští jen místní či v nutných případech," řekl s odkazem na hlavního města státu Quintana Roo, který leží u Karibského moře. "Už se tu také nedá koupit alkohol," dodal.

"Uzavřen je též ostrov Holbox, kam smí jen místní, a hranice do sousedního Yucatánu," uvedl Jesús s odkazem na mexický stát proslulý zejména mayskými pyramidami. I hranice s Belize je už několik dní uzavřená a Guatemala uzavřela hranice s Mexikem už v polovině března.

Naopak hranice Mexika se Spojenými státy je zavřená jen částečně, tedy pro turisty. Přitom USA registrují největší počet nakažených koronavirem na světě (přes 140.000). "Já osobně jsem velmi naštvaný, že vláda nezavřela hranice s USA, kde počty nakažených dramaticky rostou," řekl rozhořčeně Jesús. Mexiko zatím registruje asi tisíc nakažených a dvě desítky obětí. Vzhledem k nedostatku testů je ale nakažených a možná i obětí v této zemi se 127 miliony obyvatel mnohem více.

Vláda měla podle Jesúse přijmout rázná opatření už dávno, a ne jen vydávat doporučení. "Vysílají například reklamní šot Susana Distancia (Zuzana dodržuje vzdálenost), v němž animovaná superhrdinka říká lidem, jak se bránit zlotřilému koronaviru," uvedl Jesús.

Lidé v Cancúnu žijí stejně jako dřív, na ulicích jsou ale spíše mladší lidé, senioři zůstávají doma. "Také my jsme doma a naše děti a vnoučata k nám teď nechodí, protože jsme senioři a já mám navíc cukrovku a vysoký tlak," připomněl Jesús, kteří lidé jsou nemocí COVID-19 nejvíce ohroženi. "Naštěstí jsme s dětmi denně v kontaktu prostřednictvím internetu," dodal.

Také podle Juana Carlose, Argentince žijícího už několik let ve městě Guadalajara, doporučení vlády nestačí. "AMLO sice mluví o nutnosti zpřísnění opatření, ale jsou to jen slova, nic konkrétního, včetně povinné karantény, nenařídil," řekl ČTK Juan Carlos s odkazem na prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora (AMLO). V ostatních zemích Latinské Ameriky jsou vlády přísnější. Uzavřely hranice, omezily pohyb v ulicích a některé zavedly i noční zákazy vycházení. Výjimkou je Brazílie, jejíž prezident Jair Bolsonaro nemoc COVID-19 též zlehčuje.

Mexická vláda až od minulého týdne zavřela na měsíc školy (prodloužila velikonoční prázdniny) a zakázala shromáždění s větší účastí než 100 lidí, povinné omezení vycházek ale nenařídila. Doporučila jen lidem nechodit ven a podnikatelům zastavit provozy, které nejsou nutné pro chod země.

"Některé cestovní kanceláře nařídily zaměstnancům volno a daly jim minimální mzdu, aby neumřeli hlady, ale většina to řeší neplacenou dovolenou. Doma zůstali i zaměstnanci uzavřených hotelů. Došlo tady i k potyčkám, které musela řešit policie," popsal Jesús situaci v Cancúnu. "Venkovní tržiště či bleší trhy tu dál fungují," dodal. Vyjádřil ale také obavy z rabování. "Jen včera tu hlásili čtyři případy rabování v supermarketech," řekl s tím, že napětí tam den ze dne roste.

Juan Carlos nicméně také uvedl, že omezení ekonomické činností může být katastrofou pro miliony lidí. "Téměř 60 procent obyvatel Mexika si na živobytí vydělává dočasnými pracemi a žije tak ze dne na den," uvedl. To potvrdil i Jesús, podle něhož mají Mexičané větší strach z toho, že přijdou o práci, než že se nakazí. Podle ekonoma Marcela Delajary je třeba si uvědomit, že pokud se zastaví ekonomická činnost v Itálii či Španělsku, stát se to snaží kompenzovat, lidé mají podporu v nezaměstnanosti, sociální pojištění, což většina Mexičanů nemá.

Jesús připomněl také špatný stav zdravotnictví. "Včera večer se můj zeť necítil dobře, tak volal záchranku, která ale přijela skoro až za dvě hodiny. Ve dvou nemocnicích ho odmítli a ve třetí mu řekli, že testy na koronavirus nemají, a poslali ho domů, ať zůstane v domácí karanténě," uvedl osobní příklad ze svého města s asi milionem obyvatel.

Také mexická bioložka Mariana, která nyní pracuje v Česku, si myslí, že mexická vláda měla nařídit povinnou karanténu a také zavřít hranice s USA, kam jezdí pracovat mnoho lidí z příhraničních oblastí. "Mám velké obavy z toho, co se v mé zemi stane v příštích týdnech, bojím se o svou rodinu," řekla ČTK. "V Praze nemám strach, že se nakazím, protože zdejší vláda přijala proti šíření koronaviru přísná opatření," dodala.

Související

Více souvisejících

Mexiko práce cestovní ruch Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktuální počasí: Silný vítr doprovodí studenou frontu, platí výstraha

Velikonoce má podle předpovědi doprovázet velmi teplé počasí, ve čtvrtek jim ale bude předcházet přechod studené fronty přes Česko. Meteorologové v souvislosti s ní varují před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy