Mexiko drtí migrace. Stát posiluje ochranu hranice

Mexiko v pátek povolalo na hranici s Guatemalou dalších 200 příslušníků národní gardy. Snaží se tak zabránit tomu, aby se přes tuto středoafrickou zemi dostala do Spojených států další "karavana migrantů". Informovala o tom dnes agentura AFP. Skupina více než 3000 lidí, zejména z Hondurasu a Salvadoru překročila ve středu hranice Guatemaly a chce se dostat do USA.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Mexiko, ilustrační foto
doporučujeme

Podle nového guatemalského prezidenta Alejandra Giammatteie mexické úřady uvedly, že udělají "vše, co mohou", aby karavaně neumožnily dostat se na území Mexika. Karavanami migrantů se označují lidé, kteří mnohdy i s celými rodinami utíkají před chudobou a kriminalitou organizovaných gangů z Hondurasu, Salvadoru či Guatemaly. Sdružují se do větších skupin proto, že jim tak na cestě hrozí menší nebezpečí.

Do širšího povědomí se tyto "karavany" dostaly v roce 2018, když je americký prezident Donald Trump označil za bezpečnostní hrozbu pro USA. Šéf Bílého domu tehdy kritizoval též vlády Střední Ameriky, že nedokážou vlnu běženců zastavit. Loni ale americká vláda uzavřela s těmito zeměmi dohody, které umožňují Washingtonu žadatele o azyl vracet. Mexiko, které se zavázalo snížit migrační vlnu přes své území, přiměl Trump k dohodě hrozbou zavedení cel.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador již v pátek nabídl účastníkům karavany 4000 pracovních míst, aby je odradil od cesty do Spojených států. Žádné další podrobnosti o této nabídce ale nebyly známy.

Organizace Human Rights Watch (HRW) tento týden kritizovala Mexiko za porušování práv migrantů. Podle HRW mexické úřady nedokážou zajistit bezpečnost těch, kteří jsou vraceni z USA a drží je "v nelidských podmínkách".

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 21:48 Aktualizováno Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

O debatu demokratických kandidátů na prezidenta byl zájem

20.02.2020 21:18 Středeční televizní debata uchazečů o nominaci amerických demokratů pro prezidentské volby přitáhla…

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Trump si za šéfa tajných služeb vybral velvyslance USA v Berlíně, dle…

20.02.2020 17:20 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump si do funkce úřadujícího šéfa tajných služeb (DNI) vybral…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama