Mexiko nebude stíhat exministra obrany vydaného z USA, prý není dost důkazů

Mexiko nebude trestně stíhat bývalého ministra obrany Salvadora Cienfuegose, který loni čelil v USA obvinění z obchodu s drogami a z praní špinavých peněz. Mexická prokuratura ve čtvrtek oznámila, že není dostatečně prokázáno, že by měl Cienfuegos vazby na drogový kartel. Informovala o tom dnes agentura AP.

Mexiko, ilustrační foto
doporučujeme

Cienfuegos byl mexickým ministrem obrany od prosince 2012 do listopadu 2018. Loni v říjnu byl zatčen v USA kvůli spolupráci s mexickým drogovým kartelem, který dodával drogy do Spojených států. V listopadu ale americká prokuratura překvapivě obvinění stáhla po dohodě s mexickou prokuraturou, která slíbila, že sama zahájí exministrovo vyšetřování. Dvasedmdesátiletý Cienfuegos se pak vrátil domů.

Ve čtvrtek mexická prokuratura uvedla, že exministra stíhat nebude. Po analýze důkazů, jež dostala od amerických úřadů a od Cienfuegose prý totiž došla k závěru, že generál neměl napojení na žádnou zločineckou skupinu.

Cienfuegos jako šéf rezortu obrany vedl i boj s drogovými kartely v Mexiku. Podle americké prokuratury ale za peníze chránil jeden z kartelů, který tak mohl beztrestně operovat v Mexiku a dodávat drogy do Spojených států. Cienfuegos, přezdívaný vyšetřovateli Kmotr, mimo jiné směroval operace bezpečnostních složek proti konkurenčním kartelům a členy chráněného gangu varoval před chystanými operacemi. Podle mexických médií spolupracoval s frakcí kartelu bratrů Beltránových Leyvaových.

Podle některých médií měla z trestního stíhání Cienfuegose v USA obavy řada mexických armádních i politických činitelů. Boj s drogovými kartely vedou mexické vlády řadu let a místní policie i armáda si vysloužily mnohá obvinění z korupce i kritiku za "nestandardní" zásahy.

Loni v listopadu mexická prokuratura zažádala o vydání dalšího mexického exministra, který je v americkém vězení. Genaro García Luna vedl od prosince 2006 do listopadu 2012 ministerstvo vnitřní bezpečnosti a v USA byl zatčen koncem roku 2019 kvůli obvinění ze spolupráce s drogovým kartelem Sinaloa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

06.03.2021 15:10 Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne…

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

06.03.2021 05:27 Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do…

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama