Ministerstvo zahraničí USA bylo podle diplomatů zneužíváno

Bývalá velvyslankyně USA na Ukrajině Marie Yovanovitchová a bývalý hlavní poradce amerického ministra zahraničí Mikea Pompea Michael McKinley naznačili před kongresovými výbory vyšetřujícími amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ministerstvo zahraničí bylo zneužíváno k domácím politickým cílům.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Mike Pompeo
doporučujeme

Vyplývá to z přepisů jejich výpovědí před výbory americké Sněmovny reprezentantů. Yovanovitchová, která byla v květnu z velvyslaneckého postu náhle odvolána, dokonce řekla, že ze strany Trumpa cítila výhrůžku, když o ní v létě v telefonátu se svým ukrajinským protějšek hovořil jako o "zlé zprávě".

Jde o první zveřejněné přepisy neveřejných slyšení ve výborech Sněmovny reprezenzantů, které vyšetřují možný nátlak Trumpa na Kyjev a předvolávají si řadu osob, které ke kauze mají co říci.

Yovanovitchová se stala terčem očerňující kampaně a v květnu ji Trump z velvyslaneckého postu odvolal. Yovanovitchová přitom měla výhrady k úsilí Bílého domu o prošetření údajné korupce Huntera Bidena, syna Trumpova pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Yovanovitchová americkým zákonodárcům řekla, že ukrajinští činitelé ji předem varovali před údajným plánem Rudyho Giulianiho, osobního právníka amerického prezidenta Donalda Trumpa, na její odvolání.

Ukrajinští představitelé velvyslankyni údajně loni v listopadu nebo prosinci řekli, že Giuliani je ve styku s bývalým ukrajinským generálním prokurátorem Jurijem Lucenkem. Ti "měli své plány, a víte, chystali se něco provést, i mně", vypověděla diplomatka.

Yovanovitchová dále vyšetřující zákonodárce ujistila, že vůči prezidentovi Trumpovi nebyla neloajální. "Slyšela jsem v médiích tvrzení, že jsem údajně řekla svému týmu na ambasádě, aby ignoroval prezidentovy příkazy, protože se na něj chystal impeachment," řekla Yovanovitchová. "To tvrzení je nepravdivé. "Nikdy jsem nic takového nebo něco podobného svým kolegům na velvyslanectví neřekla," cituje agentura AP z přepisů.

Celou kauzu, která souvisí s procesem ústavní žaloby na prezidenta USA, takzvaného impeachmentu, spustil dosud neznámý pracovník amerických zpravodajských služeb, který na ni jako první upozornil. Trump podle něj v létě nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vybízel, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Joea Bidena kvůli působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě. Trump navíc zablokoval peníze na vojenskou pomoc Ukrajině, čímž se prý snažil Zelenského přinutit ke spolupráci. Trump v kauze teoreticky hrozí sesazení, což je ovšem považováno za nepravděpodobné, neboť konečné slovo bude mít v Kongresu Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

"Měla jsem velké obavy," řekla Yovanovitchová podle agentury Reuters ve svědectví z 11. října. "A stále mám," dodala. Cítila se prý být zastrašena tím, že se o ní Trump v telefonátu se Zelenským zmínil jako o "zlé zprávě". Z dříve zveřejněného souhrnu obsahu telefonátu vyplývá, že Trump Zelenskému řekl, že Yovanovitchová je "zlá zpráva" a že se chystá "probrat některé věci".

Bývalá velvyslankyně, která byla odvolána letos v květnu, uvedla, že když se loni v dubnu objevila ve Washingtonu, náměstek šéfa americké diplomacie Philip Reeker jí sdělil, že už ji Pompeo nadále nedokáže před Trumpem ochránit. "Pan Reeker řekl, že... budu muset odejít. Budu muset odejít co nejdříve," řekla diplomatka.

Vyšetřující výbory Sněmovny reprezentantů dnes zveřejnily také svědectví Michaela McKinleyho, nyní už bývalého hlavního poradce ministra Pompea. McKinley prohlásil, že ze své funkce odstoupil kvůli obavám, že americké ambasády budou využívány ke špinavým účelům domácí politiky, a kvůli "selhání" při ochraně amerických diplomatů. McKinley řekl, že doporučoval vyjádřit podporu Yovanovitchové v době rozhodnutí o jejím odvolání, ale Pompeo to odmítl.

Demokratický šéf sněmovního výboru pro kontrolu tajných služeb Adam Schiff dnes řekl, že výbory přepisy zveřejňují, aby si americká veřejnost začala utvářet vlastní představu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blahodárné opioidy? Soud snížil pokutu, přesto bude firma platit miliardy

15.11.2019 21:58 Soud v Oklahomě snížil pokutu vyměřenou americké farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (J&J)…

Exprezident Morales může zpět do Bolívie. Musel by ale před soud

15.11.2019 20:47 Bolivijský exprezident Evo Morales se po útěku do Mexika může vrátit do vlasti, bude se ale…

Bývalý Trumpův poradce Stone je vinen. Hrozí mu 20 let

15.11.2019 19:39 Americká porota dnes uznala bývalého poradce Donalda Trumpa Rogera Stonea vinným ze sedmi trestných…

Turecko deportovalo Američana podezřelého z členství v IS

15.11.2019 17:12 Turecké ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že Američan, který je podezřelý z členství v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama