Ministr zdravotnictví a epidemiolog Fauci se v USA veřejně nechali očkovat

Ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar a specialista na infekční choroby Anthony Fauci se v úterý před očima veřejnosti nechali očkovat proti koronaviru. Spolu s nimi si vakcínu nechali aplikovat představitelé orgánů veřejného zdraví a několik zdravotníků v první linii.

Alex Azar (ministr USA)
doporučujeme

Fauci a Azar si nechali aplikovat vakcínu v přímém přenosu. Chtěli tak především demonstrovat bezpečnost vakcín, které ve Spojených státech v prosinci prošly schválením Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Událost byla zároveň symbolickým poděkováním Národnímu institutu zdraví a Anthony Faucimu za jejich podíl na vývoji vakcíny od společnosti Moderna. 

Původně přitom měla být vakcína přednostně dodána jiným úřadům, mezi nimi na příklad Centru pro kontrolu a prevenci nemocí. Po dnech vyjednávání však Bílý dům potvrdil, že vakcinace zaměstnanců institutu je prioritou, neboť jsou v neustálém styku s pacienty. Azar během přenosu poděkoval jak svému resortu, tak institutu za spolupráci na vývoji vakcíny.

Fauci, který se v souvislosti s koronavirem během posledních měsíců stal jedním z nejuznávanějších hlasů mezi odborníky, vyzdvihl především nasazení vědců, kteří byli schopni vakcínu vytvořit v tak krátké době. ,,Jsme svědky vyvrcholení několika let výzkumu, které vyústily v tento fenomén, který je vskutku nevídaný“ uvedl Fauci. 

Na jeho doporučení dali i nově zvolený prezident Joe Biden a nastávající první dáma Jill, kteří očkování podstoupili o den dříve. ,,O bezpečnosti a účinnosti vakcíny nemám nejmenších pochyb. Chtěl bych proto vyzvat všechny, kteří mají tu možnost, aby vakcinaci podstoupili,“ uvedl Fauci. Zároveň dodal, že je to jediný způsob, jak s pandemií skoncovat. 

Vakcína, kterou Fauci a Azar spolu s ostatními v úterý obdrželi, pochází od společnosti Moderna. Vyvinuta byla na bázi podobné mRNA technologie jako vakcína od společnosti Pfizer. Fauci v pozdějších hodinách úterního večera uvedl, že se u něj žádné vedlejší účinky neprojevily. ,,Cítím se normálně. Předpokládám, že zhruba do hodiny mě začne bolet ruka, což je běžné, ale jinak se cítím dobře.“

První dávku ve Spojených státech obdržela již řada předních vládních činitelů včetně mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, lídra republikánské senátní většiny Mitche McConnella nebo viceprezidenta Mika Pence. Prezident Donald Trump, který infekci prodělal počátkem října tohoto roku, se prozatím očkovat nenechal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama