Mnozí republikáni plánují vynechat nominační sjezd na Floridě

Americká Republikánská strana hodlá i přes pokračující postup koronavirové infekce před podzimními prezidentskými volbami uspořádat nominační sjezd s tisíci účastníky, akce ve floridském Jacksonvillu ale bude zřejmě bez mnoha jejích zákonodárců.

Donald Trump
doporučujeme

Záměr kongres vynechat už oznámilo vícero senátorů i několik členů Sněmovny reprezentantů včetně dvou zástupců Floridy. Informoval o tom v pondělí deník The New York Times (NYT).

"Všichni prostě předpokládají, že tam nikdo nebude," řekl kongresman ze státu Illinois Darin LaHood. Ten byl jedním z osmi členů Sněmovny, kteří NYT sdělili, že nepočítají s osobní účastí na sjezdu konaném ve druhé půlce srpna. Dva kongresmani zastupující Floridu, Mario Díaz-Balart a Francis Rooney, předtím potvrdili svůj odmítavý postoj, ačkoli se většina programu konference přesunula do jejich domovského státu.

V případě Senátu vyjádřili stejný úmysl veteráni Republikánské strany Chuck Grassley, Lamar Alexander a Susan Collinsová. Nově se k nim připojili straničtí kolegové Roy Blunt a Pat Roberts. Několik dalších členů strany prezidenta Donalda Trumpa pak váhá s potvrzením účasti.

"S přívalem nových případů (nákazy) na Floridě, včetně 15.300 ohlášených v neděli, přibývá republikánů, kteří v souvislosti se sjezdem volí vyčkávací taktiku nebo se jej rozhodli úplně vynechat," shrnuje NYT.

Nominační sjezd se měl původně uskutečnit v Charlotte v Severní Karolíně, tamní demokratický guvernér ale byl vzhledem k epidemické situaci proti. Republikáni minulý měsíc těžiště konference přesunuli na Floridu, ta se ovšem následně stala významným ohniskem infekce a nyní hlásí rekordní počty nových nakažených i úmrtí spojených s nemocí covid-19. Město Jacksonville aktuálně vyžaduje nošení roušek na veřejných místech, kde není možné udržovat dostatečné rozestupy.

Na jednom z tamních stadionů by měl prezident Trump 27. srpna pronést závěrečný projev sjezdu, delegáti za jednotlivé státy jej nicméně formálně vyšlou do voleb ve stovky kilometrů vzdáleném Charlotte. Bezpečnostní opatření pro několikadenní akci zatím nemají zcela jasné obrysy. Republikáni uvádí, že účastníci budou každý den podstupovat testy na přítomnost viru SARS-CoV-2, ve Spojených státech se ovšem v těchto dnech běžně čeká na výsledky i déle než týden.

Demokratická strana v červnu oznámila, že její předvolební sjezd bude mít převážně virtuální podobu, a vyzvala jednotlivé delegáty, aby nejezdili do Milwaukee, kde se akce oficiálně uskuteční. Před publikem o maximálně 1000 lidech tam má pronést svůj projev bývalý viceprezident Joe Biden, který má nominaci demokratů v podstatě zajištěnou už od dubna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama