Mueller hájí své vyšetřování Russiangate, Stone je podle něj zločinec

Bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller v příspěvku do listu The Washington Post ostře hájil své vyšetřování vztahů mezi Ruskem a prezidentskou kampaní Donalda Trumpa v roce 2016 jako záležitost "prvořadého významu" a Trumpova dlouholetého přítele Rogera Stona označil za "plným právem usvědčeného zločince", přestože se prezident rozhodl mu zmírnit trest. Napsala to dnes agentura AP.

Robert Mueller (exšéf FBI)
doporučujeme

The Washington Post označil Muellerovo vyjádření za první veřejné vyjádření o vyšetřování od jeho vystoupení v Kongresu loni v červenci a současně za nejsilnější obhajobu dvouletého vyšetřování, jehož výsledky byly zpochybňovány a Trumpova vláda je oslabila i zmírněním trestu Stoneovi, který si tak nemusí odpykat 40 měsíců za mřížemi.

Mueller uvedl, že se původně domníval, že jeho zpráva o vyšetřování v rozsahu 448 stran bude hovořit sama za sebe. Ale teď se cítí nucen reagovat "jak na obecná tvrzení, že vyšetřování bylo nezákonné a naše motivy nepatřičné, tak na tvrzení, že se Roger Stone stal obětí našeho úřadu".

"Ruské vyšetřování mělo prvořadou důležitost. Stone byl stíhán a odsouzen, protože spáchal federální zločiny. Zůstává usvědčeným zločincem, a to plným právem," napsal Mueller.

Neupřesnil, s kým polemizuje, ale zjevně narážel na Trumpa, který zesměšňoval vyšetřování jako "hon na čarodějnice a Muellerův podvod".

Publikace novinového příspěvku by podle AP byla sama o sobě pozoruhodná od bývalého ředitele FBI, který během vyšetřování urputně mlčel a odmítal reagovat na útoky. Když později vypovídal před zákonodárci, byl podobně opatrný.

Tento přístup ale podle AP vytvořil mezeru pro ostatní, a to i na ministerstvu spravedlnosti, aby na Muellerovu práci otiskli vlastní razítko. Ještě před vydáním vlastní zprávy ministr spravedlnosti William Barr vydal čtyřstránkové shrnutí, o kterém Mueller uvedl, že dostatečně nevystihlo závažnost zjištění jeho týmu.

V novinách Mueller vylíčil, jak Stone nejen ovlivňoval svědka, ale také opakovaně lhal o úsilí získat informace o elektronické poště, kterou Trumpovým soupeřům z řad demokratů ukradly ruské zpravodajské služby a poskytly je WikiLeaks ke zveřejnění před volbami.

"Nezjistili jsme, že by se členové Trumpovy kampaně spikli s ruskou vládou při jejím počínání," napsal Mueller. "Vyšetřování nicméně zjistilo, že ruská vláda se domnívala, že by mohla mít prospěch z Trumpova zvolení, a pracovala na dosažení tohoto výsledku. Rovněž se zjistilo, že štáb očekával, že zaboduje u voličů informacemi, ukradenými a zveřejněným díky Rusům," dodal.

Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Trest mu soud vyměřil letos v únoru, do vězení měl sedmašedesátiletý Stone nastoupit příští týden v úterý. Žalobci původně navrhli pro Stonea trest sedmi až deseti let vězení. Ministr spravedlnosti William Barr se v květnu uchýlil k mimořádně nezvyklému kroku a po Trumpově tweetu tento návrh zrušil a doporučil mírnější trest. Na protest proti tomuto zásahu pak z případu odstoupil celý tým žalobců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama